Pilótahiba okozhatta a pécsi helikopterbalesetet

Vágólapra másolva!
A pilóta hibája okozhatta a tavaly márciusi pécsi mentőhelikopter-balesetet. A rendőrség az ügyet két héten belül vádemelési javaslattal átadja az ügyészségnek. Közben a héten lefoglalt mentőhelikopterek mielőbbi visszaadását kéri Polt Péter legfőbb ügyésztől az Országos Mentőszolgálat.
Vágólapra másolva!

A szakértői vizsgálatok szerint a pilóta felszálláskor rossz manővert választott, és ennek következtében zuhant le a gép - közölte pénteken Böröcz Károly, a pécsi rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztályvezetője. A rendőr őrnagy beszámolt arról, hogy a pilóta továbbra sem ismeri el felelősségét, és műszaki hibára hivatkozik. Ezt azonban az összetört gép hajtóművét megvizsgáló lengyel szakértői csoport kizártnak tartja.

Az MTI azután kérdezte meg a rendőrséget, hogy a gazdasági miniszter a héten vizsgálatot rendelt el a mentőhelikopterek ügyévben. Kiderült ugyanis, hogy a hajtómű hiba miatt 2003-ban Szegeden lezuhant MI-2-es helikopter hajtóművének fődarabját a később Pécsett szerencsétlenül járt MI-2-es gépbe szerelték be.

Az [origo] kérdésére a gépeket üzemeltető BASe Kft. szóvivője korábban azt mondta, hogy bevett megoldásnak számít a hajtómű átszerelése. Ugyanis a beépítés előtt az alkatrészen teljes nagyjavítást végzett a lengyel gyártó, és erre garanciát is vállalt.

A mentőhelikopter tavaly márciusban egy pécsi klinika mellett szenvedett balesetet, azt követően, hogy egy betegszállítás után felszállt. A gép az úttestre zuhant és kigyulladt, pilótája súlyos, a vele utazó ápoló és a mentőtiszt könnyebb sérüléseket szenvedett.

Közben a lefoglalt mentőhelikopterek mielőbbi visszaadását kérte Polt Péter legfőbb ügyésztől az Országos Mentőszolgálat. Mint arról az [origo] korábban beszámolt, az OMSZ kedden felbontotta a gépek műszaki üzemeltetését végző BASe Kft.-vel kötött szerződését, és feljelentést tett a Nemzeti Nyomozó Hivatalnál. A cég vitatja a szerződés felmondásának jogosságát, és cáfolta azokat a műszaki hibákat, amelyekkel a mentőszolgálat a lépését indokolta.

A nyomozók házkutatást tartottak a cégnél, valamint leplombálták a helikoptereket az ország különböző pontjain. Az eljárást folytató hatóság csütörtökön arról tájékoztatta az OMSZ-t, hogy január 19-én fejeződhet be a gépek vizsgálata, légi biztonsági ellenőrzése, amelyet a Polgári Légiközlekedési Hivatal bevonásával végeznek.

MTI/[origo]