Kevés a szervátültetés Magyarországon

Vágólapra másolva!
Megbeszélést tart kedden az egészségügyi miniszter a SOTE Transzplantációs Klinika és a Hungarotransplant Kht. vezetőivel a magyarországi szervátültetések helyzetéről. A találkozóra azután kerül sor, hogy hétfő este meghalt az a négyéves kislány, aki vasárnap új májat kapott, és akin korábban végrehajtották az első magyarországi élődonoros májátültetést. A tragikus eset kapcsán ismét ráirányult a figyelem arra, amit szakemberek már régóta mondanak: a szükségesnél jóval kevesebb szervátültetést hajtanak végre Magyarországon.
Vágólapra másolva!

Kedd délutánra Rácz Jenő egészségügyi miniszter megbeszélést hívott össze, melyen részt vesznek a SOTE Transzplantációs Klinikájának vezetői és a Hungarotransplant Kht. képviselői is - erősítették meg az [origo]-nak a minisztériumban. A megbeszélésen a magyarországi szervátültetések helyzetéről lesz szó.

A találkozóra azután kerül sor, hogy hétfőn este elhunyt az a négyéves kislány, akin korábban két májátültetést is végrehajtottak. A kislány súlyos tüdőszövődmény következtében nem sokkal hat óra előtt hunyt el - mondta a SOTE Transzplantációs és Sebészeti Klinikájának igazgatója, Járay Jenő. Hozzátette: a laboratóriumi vizsgálatok szerint a másodszorra beültetett máj működött, hétfőn reggel a gyermek állapota stabil volt, keringése jónak látszott, és a szívműködése is normális volt. Az idegrendszeri tünetei nem változtak a vasárnapi állapothoz képest, a veséje viszont nem működött. Délben súlyos tüdőszövődmény lépett fel a kislánynál, ami tüdővérzést okozott. "Nem tudtuk a kislányt megmenteni" - közölte a professzor.

A négyéves kislányon végezték el néhány napja az első élődonoros májátültetést Magyarországon. Édesapja bal májlebenyét kapta. Miután állapota a műtét után folyamatosan rosszabbodott, ezért vasárnap újabb májátültetésen esett át. Ezt követően orvosai nagyon óvatosan nyilatkoztak a kilátásokról.

Az első élődonoros májátültetést a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján január 4-éről 5-ére virradóra hajtották végre. "A kislány kiesett a tizedik emeletről, és az első emeletnél most elkaptuk" - jellemezte akkor a kislány műtét előtti állapotát és a beavatkozás jelentőségét a professzor. A műtét után azonban súlyosbodott a kislány állapota, ezért az orvosok újabb májátültetés mellett döntöttek.

Az orvoscsoport ezután 24 órás készenlétben állt, hogy azonnal megműtsék a gyereket, amint jelzést kapnak egy megfelelő, 0-s vércsoportú szervről akár Magyarországról, akár külföldről. Vasárnap végül külföldről, a hivatalos tájékoztatás szerint 200 kilométeres távolságból sikerült hozatni egy májat, és a kislányt - akiről közben kiderült, hogy agykárosodást is szenvedett - újra megműtötték.

A kislány halála után a sajtóban felmerült, hogy az Egészségügyi Tudományos Tanács engedélye kellett volna a klinikán hétfőn meghalt négyéves kislány műtétjéhez. Járay Jenő professzor ugyanakkor erre reagálva közölte: "Egy 2003-as miniszteri jogszabály rendelkezik arról, hogy a Semmelweis Egyetem (SE) Transzplantációs és Sebészeti Klinikája élődonoros szervátültetést végezhet, tehát a jogi keret tiszta."

A műtét előzményei

A négyéves Rebeka 2005. december 13-án akut májelégtelenséggel került fel a sürgősen új májat igénylők listájára, és december 29-éig egyáltalán nem találtak számára megfelelő donort. Ekkor három szóba jöhető donorból sikerült egy nullás vércsoportú személyt találni, de a túl nagy testsúly miatt végül ez sem jöhetett szóba. 2006. január 3-ra viszont már biztossá vált, hogy ha a kislányt nem operálják meg pár napon belül, akkor agyödéma következtében meghal.

Az orvosoknak tehát dönteniük kellett, hogy alkalmazzák-e az élődonoros transzplantáció módszerét, amivel esetleg sikerülhet megmenteni a kislány életét. Járay Jenő egy január 12-i sajtótájékoztatón azt mondta, bár a körülmények nem voltak a legideálisabbak, mégis a műtét mellett döntöttek, mivel az orvosok már rendelkeztek a műtét végrehajtásához szükséges szakmai tudással. Rebeka máját egy 18 órás műtét keretében távolították el, majd ezt követően édesapja bal oldali májlebenyét kapta meg. Ez volt az első élődonoros májtranszplantáció hazánkban.

Később egy újabb, hatórás beavatkozást kellett végrehajtani, mert a májtranszplantációt követően vérömleny keletkezett az új májlebenyen. A kislányt lélegeztetőgépen és altatásban tartották, de ekkor még úgy tűnt, hogy állapota javulni fog, mivel az új máj megfelelően működött. A múlt hét elején azonban jelentősen romlott Rebeka állapota, és a kislányt ezután visszavették a transzplantációs várólistára, végül azonban az új májjal sem sikerült megmenteni az életét.