Beomló telek miatt idegesek a Rózsadombon

Vágólapra másolva!
Elkezdett belecsúszni egy Fillér utcai telek a szomszédos ingatlanon megkezdett építkezés munkagödrébe, a telek kőkerítése is megroggyant. Az omlásveszély miatt azonnali hatállyal leállíttatta az építkezést a II. kerületi jegyző.
Vágólapra másolva!

A II. kerületi Fillér utca egyik telke elkezdett megcsúszni a szomszédos ingatlanon épülő ház munkagödre miatt. Ezért a kerületi jegyző úgy döntött, leállíttatja a munkálatokat.

A jegyző határozatában az olvasható, hogy "kötelezem a Domus System Kft.-t (...), hogy a Fillér utca 52/a alatti ingatlanon végzett építési munka kivitelezésével, végzésem kézhezvételét követően azonnal álljon le addig, ameddig a kitermelt munkagödör omlásveszély elhárítás szakszerűségére vonatkozó statikus szakvéleményt hatóságom részére be nem nyújtotta, valamint a közterületen okozott károkat helyre nem állította. Az omlásveszély elhárításán kívül az ingatlan területén minden további építési munka végzését megtiltom" - áll a határozatban.

Az indoklás szerint a helyszíni szemlén kiderült, hogy az építésügyi előírásokat megsértették. Ekkor észlelték azt is, hogy a szomszédos telek széle elkezdett beleomlani a munkagödörbe, az omlás- és földcsúszásveszély miatt határozott a hivatal az építkezés leállíttatásáról.

Az egyik telektulajdonos az [origo]-nak azt mondta, a kertje végében lévő kőkerítés megroggyant, a több méter mély munkagödör miatt elkezdett a telkéről a föld a gödörbe omlani.

A mostani jegyzői határozat előtt a környékbeliek már összevesztek az építtetővel, mert szerintük túl nagy házakat építenek, ezért attól tartanak, zsúfolt lesz a kertvárosi rész: két egyenként, mintegy 2000 négyzetméteres telken közel 30 lakás készül. Ezért a szomszédok minden lehetséges fórumon tiltakoztak a beruházás ellen, megtámadták az elsőfokú, majd a másodfokú építési engedélyt is. Annak ellenére, hogy a Fővárosi Tervtanács sem támogatta az engedélyeket, a beruházás jogerős építési engedélyt kapott. A tervtanács azzal indokolta állásfoglalását, hogy "a beépítési lehetőség minden négyzetméterének kihasználása olyan zaklatott, túltagolt tömegek halmazának megjelenését eredményezte, ami építészetileg kedvezőtlen megoldást eredményezett." A lakók később bírósághoz is fordultak az ügyben, a per még most is tart.

Zak Péter, a beruházó Domus System Kft. tulajdonosa azt mondta, miután 2003 elején nyilvános liciten az önkormányzattól megvették a két telket, a szomszédos telkek tulajdonosaival személyesen tárgyalt. A szomszédok szerinte akkor azt mondták, ha betartja az építési előírásokat, nem fognak fellebbezni az engedélyek ellen. Zak szerint az előírt 20 százalékos beépíthetőségi mértéket betartották, egy 15 és egy 14 lakásos házat építenek. Ennek ellenére a szomszédok minden létező eszközt megragadva akadályozták az építkezést, emiatt eddig már 2 és fél évet csúsztak a beruházással - mondta.

Az omladozó gödörrel kapcsolatban azt mondta, hogy a kivitelező valószínűleg valamilyen hibát követhetett el, de amint a problémát észlelték, intézkedtek a veszély elhárításáról. A megroggyant kerítésről azt mondta, hogy az 30 centire belóg a telkére, ennek ellenére hiába ajánlotta fel a telek tulajdonosának, hogy új kerítést húz fel, ezt nem fogadták el. Zak hozzátette: a jegyzői határozatot úgy értelmezi, hogy amint elkészíttet egy statikus véleményt és a veszélyt elhárítja, folytathatja az építkezést.

Komáromi Gergely