Gémesi György

Vágólapra másolva!
A "nyugodt erő" és a "normális Magyarország" jelszavakkal kampányoló MDF-ből már régóta hiányoznak a felvágott nyelvű, harcias szónokok. Az utóbbi években - különösen a parlamenti frakció megfogyatkozása óta - Gémesi György volt az, aki talán a legegyértelműbben és legkeményebben támadta a kormánypártokat.
Vágólapra másolva!

Tavaly ősszel például, amikor többen úgy értelmezték Dávid Ibolya szavait, hogy elképzelhetőnek tart egy esetleges koalíciót a balliberális oldallal, Gémesi sietett leszögezni, hogy kizárt a koalíció, az MDF és az MSZP, illetve az SZDSZ programját vegyíteni olyan, "mintha a tüzet vízzel kevernék össze".

Más kérdés, hogy a választási kampány kezdetén a sajtó nem annyira a kormánnyal való szembenállását, hanem a pártelnök és közte meglévő, vélt vagy valós konfliktussal volt elfoglalva. Erre az adhatott alapot, hogy míg az MDF nem kötött választási megállapodást a Fidesszel, addig Gémesi közös MDF-Fidesz-KDNP jelöltként indul a választásokon.
A Magyar Demokrata Fórum 50 esztendős politikusa eredetileg orvos és komoly sportmúlttal bír: kardozóként tagja volt a Vasas BEK-győztes csapatának és a válogatott keretnek. 1998 óta a Magyar Vívószövetség elnöke, 2001-ben pedig a Magyar Olimpiai Bizottság alelnökének is megválasztották.

Noha 1989-től MDF-tag, az első vonalba akkor került, amikor a pártról már levált, a liberális és a nemzeti radikális szárny, és az MDF az 1994-es választásokon súlyos vereséget szenvedett. Pártbeli előmenetelét önkormányzati szinten alapozta meg, miután 1990-ben szülővárosa, Gödöllő polgármesterévé választották, és e tisztet azóta is betölti. A Pest megyei 4. választókerület országgyűlési képviselője 1998 óta: frakcióvezető-helyettesként is főként a sport és az önkormányzati ügyek tartoznak hozzá.

Nem értett egyet a MDF Békejobb-mozgalmával, és azzal sem, hogy a 2002-es választási vereség után, a párt Dávid Ibolya és Boross Péter irányításával egyre többet konfrontálódott a Fidesszel, amellyel közös szövetségben jutottak be a parlamentbe és alapíthattak frakciót. Lojalitásának reményében Dávidék 2003-ban a kommunikációért felelős alelnöki posztra segítették, egy évvel később pedig ő lett az EP-választások kampányigazgatója.

A sikeresnek is mondható választási eredmény - a várakozásokkal ellentétben, sikerült egy mandátumot szerezni - után, a párt elnökségébe a legtöbb vokssal Gémesi Györgyöt választották be a küldöttek. Emiatt is tűnhetett az MDF számára tragikusnak, amikor Dávidék "balos elhajlásait" és fokozódó Fidesz-ellenes retorikáját ellenző Gémesi tavaly, novemberben lemondott elnökségi tagságáról és párttisztségeiről.

2002-ben a gödöllői önkormányzati választásokon, a helyi MDF (Gödöllői Lokálpatrióta Klub) színeiben nyertes Gémesi, az elmúlt ciklusban a szűk jobboldali többség miatt, számos kérdésben kénytelen volt egyeztetni a helyi ellenzékkel. Így saját bőrén érezhette, hogy a politikai megosztottságot érdemes pragmatikusan kezelni. Mivel Gödöllőn a Fidesz gyenge (mindössze egy képviselője van az önkormányzati testületben), Gémesi a vezető ellenzéki párt számára is a legértékesebb MDF-es.