Sikeresnek tartja a koalíciót Gyurcsány és Kuncze

Vágólapra másolva!
Bár az egészségügy reformját és az adórendszert illetően alapvető nézeteltérések vannak a kormánykoalíció pártjai között, hétfőn Gyurcsány Ferenc és Kuncze Gábor is sikeresnek értékelte az elmúlt négy év koalíciós együttműködését. A választási eredménytől függően, a jövőben is koalícióban gondolkodik az MSZP és az SZDSZ.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt 16 év legsikeresebb koalíciós együttműködésének nevezte a jelenlegi MSZP-SZDSZ koalíciót Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután hétfőn részt vett a szabad demokraták frakcióülésén. Az ezt követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: "sikeres volt, mert tiszteletben tartotta az együttműködő pártok önállóságát, szervezeti és politikai értelemben, sikeres volt, mert az önálló programokat jól tudta egy közös kormányzati akarattá formálni". A választók döntenek, hogy melyik párt programját támogatják jobban, az eredmények tükrében kell eldönteni, hogy lehet-e, illetve szükséges-e koalícióban kormányozni - tette hozzá a kormányfő.

Kuncze Gábor szerint eredményes és sikeres volt a koalíció működése, jobb, mint az 1994 és 1998 közötti. Az SZDSZ elnöke egyetértett abban a miniszterelnökkel, hogy a többpárti parlament jobb a kétpártinál, és hogy a következő négy évnek a bürokrácia csökkentéséről, a hatékonyabb állami működésről kell szólnia. A kormánypártok között egyetértés van abban is, hogy ha a választók úgy döntenek, és a pártprogramok harmonizálhatóak, akkor szükséges a koalíciós kormányzás folytatása - mondta a pártelnök.

A két párt között ugyanakkor vannak alapvető nézeteltérések is, például az egészségügyet és az adórendszert illetően. Az SZDSZ az egészségügyi reformot úgy oldaná meg, hogy úgynevezett több-biztosítós modellt vezetne be, amelynek lényege, hogy egymással versengő magánbiztosítók nyújtanák az egészségügyi szolgáltatásokat, és közülük a beteg szabadon választhatna. Az MSZP ezt ellenzi, és maradna a jelenlegi egybiztosítós rendszernél. A másik vitás kérdés az egykulcsos adórendszer bevezetése, amely az SZDSZ egyik legfontosabb programpontja, a szocialisták viszont elutasítják.