Vágólapra másolva!
A többi párt ifjú titánjával ellentétben, kifejezetten rövid pártkarrier áll mögötte, hiszen csak januárban lépett be az SZDSZ-be, és az sem volt sokkal korábban, hogy eldöntötte, pártpolitikával akar foglalkozni.
Vágólapra másolva!

Ehhez képest - látszólag legalábbis - többre vitte, mint bal- és jobboldali kortársai, akik éveken át tébláboltak különböző ifjúsági szervezetekben, mielőtt pozícióhoz juthattak volna. Kóka János az egyik meghatározó kormányzati poszt birtokosa, és rövid idő alatt lett az ország egyik legismertebb politikusa, igaz, ezt főként lendületes stílusának és rendszerint bombasztikus kormányzati sikerekről beszámoló nyilatkozatainak köszönheti, amivel legalább annyi kritikust szerzett magának mint amennyi támogatót.

Kóka János gazdasági minisztert az SZDSZ delegálta a kormányba, pedig nem is a párt, hanem Gyurcsány Ferenc miniszter kérte fel, s csak kinevezése után két hónappal ismerte meg a liberálisok programját.

Az orvos végzettségű, 33 éves informatikai szakember budai polgári családban nőtt fel, ferences gimnáziumba járt, és saját bevallása szerint a példaképe a nagymamája. Gyurcsány Ferenc révén csöppent a politikába: a miniszterelnök hívta fel telefonon, hogy legyen gazdasági miniszter. Kóka János a vietnami repülőtéren ült éppen, ezért ott töltötte le az internetről a kormányprogramot. Mire hazaért, már az SZDSZ delegáltja lett, a korábban Csillag István által betöltött posztra. Két hónappal miniszteri kinevezése után döntötte el, hogy pártpolitikus lesz. Ekkor olvasta el az szabad demokraták programját a "korszakváltásról".

Kétségtelenül liberális elveket vall a társadalompolitika és a gazdaságfilozófia terén, a versenyben, a magántulajdonban, a privatizációban hisz. Egyéni képviselő-jelöltként is ringbe száll az országgyűlési választásokon, de hónapokig lebegtette, mikor csatlakozik a szabad demokratákhoz. A pártba végül csak a kampánynyitón, januárban lépett be.

Környezetidegen viselkedése miatt, sokat bírálták az SZDSZ-en belül: a "gazdasági csoda", "pannon puma", "dübörgő gazdaság" emlegetése, a sikerpropaganda túl magabiztosnak bizonyult egy olyan közegben, ahol közismerten nincs hiány szkeptikus értelmiségiekből.

Valódi vagy vélt képességeiről hosszú időre elterelte a figyelmet vitatott kijelentéseivel, például a máig emlékezetes Playboy-interjúval, amelyben másfél milliós karórájáról, nyolcvan, méretre varratott öltönyéről, saját helikopteréről és ifjúkori füvezéséről is beszélt. Mindez viszont legalább arra jó volt, hogy a kormány harmadik legismertebb minisztere legyen, igaz, népszerűségben csak a tizenegyedik.

Bár határozottan képviseli a liberális gazdaságpolitikát, az SZDSZ-ben máig némi bizalmatlanság övezi, sokáig "Gyurcsány trójai falovának" tartották, sőt, a "miniszterelnök embere"-bélyeget még mindig nem sikerült lemosnia magáról. Miniszterként részt vesz ugyan a pártot irányító ügyvivői testület ülésén, a fontosabb egyeztetéseken, de nem "bennfentes". Azt viszont még bírálói is elismerik, hogy hosszú távon - tehát nem most - ő az egyetlen a pártban, akit helyzetbe lehet hozni, mert ambíciózus, dinamikus egyéniség, színfolt a megfáradt szabad demokrata arcok között.