Megijedt a pártprogramoktól sok sárvári

Vágólapra másolva!
Komoly nehézségekbe ütközött Sárváron az [origo], amikor Kampány kicsiben sorozatunk újabb részeként azt próbálta megtudni, ismerik-e a pártok programjait a választópolgárok: a legtöbben zavarba jöttek vagy ijedten hárították el a kérdéseket. Akik mégis válaszoltak kvízkérdéseinkre, a programpontok közel kétharmadát tudták a megfelelő párthoz kötni. Volt, aki a Széchenyi-tervet az MSZP-hez kötötte és olyan is, aki az egészségügy privatizációját a Fideszhez.
Vágólapra másolva!

Egykulcsos adórendszer bevezetése, Új Széchenyi-terv, autópálya-program, Új Magyarország program, családbarát adózás, kedvezményes lakáshitel-rendszer - ehhez hasonló ígéreteket kellett valamelyik parlamenti párthoz kötniük azoknak, akik vállalkoztak rá a sárváriak közül. Arra voltunk kíváncsiak, a pártoknak mennyire sikerült programjaikkal felkelteniük a szavazók figyelmét - a választások előtt néhány héttel. Felmérésünk természetesen nem reprezentatív, már csak azért sem, mert az [origo] munkatársa által megkérdezett mintegy 50-60 ember közül alig több mint tucatnyian voltak hajlandók válaszolni.

A legtöbben szabadkozva hárították el a válaszadást, vagy ijedten tiltakoztak. Sokan mondták, hogy nem értenek a politikához, vagy elegük van belőle. "Én direkt még a híreket sem kapcsolom be" - jelentette ki egy idős asszony. A pártok programjait sem tartották sokan fontosnak, mondván: ezek csak ígéretek, úgysem lesz belőlük semmi.

Azok közül, akik kitöltötték kérdőívünket, többen láthatólag érdeklődtek a politika iránt, de voltak, akik összedolgozva, újságok politikai hirdetéseit böngészve keresték a válaszokat. "Mindegyik annyira ismerős, de nem tudom melyik párt, pedig annyit reklámozzák" - szabadkozott egy lány. A Fidesz programjában szereplő családbarát adózás bevezetésén sokáig gondolkozott két fiatal. "Azt hiszem, régen nem fizettünk adót, most meg fizetünk" - vélte egyikük. Néhányan azért nem válaszoltak, mert egyik parlamenti pártra sem akarnak szavazni, így az általunk felsorolt pontok sem érdekelték őket. Egy idősebb férfi kedvenc pártjára utalva csak annyit mondott: "jelöld be az SZDSZ-t mindenhová".

Végül átlagosan 62 százalékos sikerrel jelöltek be helyes választ az általunk megkérdezettek - volt, aki a jó válaszok kevesebb mint felét, volt, aki több mint nyolcvan százalékát eltalálta. Ketten is az MSZP-hez kötötték az Új Széchenyi-terv meghirdetését és a diákhitelrendszer kibővítését is, pedig mindkettő a Fidesz programjában szerepel. A szocialisták által meghirdetett Fészekrakó- és panelprogramot pedig ugyanők a Fideszhez kapcsolták. Olyan is akadt, aki az Új Széchenyi-terv mellett az egyébként Gyurcsány Ferenchez kötődő Új Magyarország programot is a Fidesznek tulajdonította.

Az SZDSZ programjában szereplő egykulcsos adórendszert csak egyvalaki kötötte a liberális párthoz, a legtöbben a Fidesz programjához tartozónak vélték, pedig a nagyobbik ellenzéki párt élesen elutasítja azt. Az örökösödési adó ("haláladó") MDF által szorgalmazott eltörlését a többség jól ismerte a kitöltött kérdőívek alapján.

A családi pótlék megemelését (MSZP) fele-fele arányban kötötték a Fideszhez és a nagyobbik kormánypárthoz. Az SZDSZ-hez köthető egészségügyi reformtervet (egymással versengő magánbiztosítók bevonása az egészségügybe) egy válaszadó a Fidesznek tulajdonította.

A Fidesz tb-csökkentésről szóló programtervét és a diákhitelrendszert a többség helyesen kötötte a jobboldalhoz - ahogy az autópálya-programot az MSZP-hez és a korrupcióellenes törvény tervét is az MDF-hez. A felnőttképzés fejlesztését - amely gyakorlatilag minden parlamenti párt programjában szerepel - a többség az MSZP-hez kötötte, egyvalaki pedig az SZDSZ-hez. Azt a törekvést, hogy minél több gyerek a saját településén járjon óvodába és alsó tagozatba, többnyire a Fideszhez tartozónak vélték a válaszadók, pedig ez a pont az SZDSZ-t kivéve minden párt programjában megtalálható.

Wirth Zsuzsanna

Hamarosan Orbán Viktor is a sárvári körzetbe látogat, és rockkoncert is lesz - ezzel folytatjuk sorozatunkat.