Már Amerikáról is beszél a Fidesz

Vágólapra másolva!
Állampolgárságot kapnának a határon túli magyarok, de ehhez nem járna automatikusan választójog - ez is szerepel a Fidesz külpolitikai célkitűzéseit tartalmazó dokumentumban, amely ellentétben a párt programjának világpolitikai részével, már az Egyesült Államokról és Oroszországról is szót ejt. Az [origo] összeállításából megismerheti a többi parlamenti párt külpolitikai programjának főbb elemeit is.
Vágólapra másolva!

Megadná a magyar állampolgárságot a határon túli magyaroknak az állandó letelepedés követelménye nélkül, egyéni kérelem alapján a Fidesz. Ezt Martonyi János volt külügyminiszter jelentette be a Fidesz külpolitikáját bemutató konferencián. Ehhez azonban választójog nem járna automatikusan, hiszen "a két dolog nem kezelhető együtt", a választójognak "most is az állandó letelepedés a feltétele" - tette hozzá. (A párt kormányfőhelyettes-jelöltje, Mikola István korábban nagy visszhangot váltott ki kijelentésével, amely szerint ha szavazati jogot kapnának a határon túli magyarok, akkor húsz évre megoldódna minden az országban, vagyis biztosítva lenne a Fidesz hatalmon maradása.)

A nagyobbik ellenzéki párt korábban nyilvánosságra hozott választási programjában csak szűkszavúan esik szó külpolitikáról. Most Martonyi egy "össznemzeti külpolitikai stratégia" kialakítására is javaslatot tett, mert szerinte ebben háttérbe kell szorulnia a belpolitikai és pártpolitikai érdekeknek. A Fidesz erősítené a közép-európai és a visegrádi együttműködést és a lengyel-magyar barátságot is - közölte Martonyi.

A Fidesz elismertetné a közösségi jogokat az EU-ban, szeretné elérni az újonnan csatlakozottak teljes beilleszkedését. Martonyi ebben példaként említette a munkaerő-áramlás szabaddá tételét. A politikus közös mezőgazdasági politika kialakításáról és közös európai energiapolitika megteremtéséről beszélt. "Ez a közös külkapcsolati fellépés alapja" - mondta.

A Fidesz külpolitikai programja többször érinti az Oroszországgal kapcsolatos politikát is. Magyarországnak e szerint érdeke a magyar-orosz kapcsolatok fejlesztése, de törekedni kell "mind a kereskedelmi egyensúlyhiány, mind az energiafüggőség csökkentésére" - áll a programban. "Az egyoldalú orosz energiafüggőség megszüntetése érdekében együttműködést kell kialakítani az Egyesült Államokkal" - olvasható a dokumentumban. A Fidesz külpolitikai célkitűzései között van a magyar-amerikai kapcsolatok továbbfejlesztése is. Egyebek mellett azt szeretnék elérni, hogy a magyarok vízummentesen utazhassanak az USA-ba.

MSZP: Több Európa, de nem kevesebb Amerika

A szocialisták választási programja szerint a határon túli magyarságot úgy lehet a legjobban szolgálni, ha Magyarország a térség legerősebb gazdaságává válik. A "békés újraegyesítés" programjához az is hozzátartozik a program szerint, hogy az MSZP támogatja "az európai normákkal összhangban álló autonómiatörekvéseket" és a nemzet újraegyesítését az EU-n belül.

Az MSZP programja arra is kitér, hogy meg kell erősíteni "állampolgáraink bizalmát az Unió iránt", de hozzáteszi: "a több Európa ugyanakkor nem jelent kevesebb Amerikát". A szocialisták tovább erősítenék a kapcsolatokat az Egyesül Államokkal, Oroszországgal, Kínával, Japánnal és Indiával "bezárkózó, nemzeti dacpolitika helyett". A program szerint hazánk biztonságát a jövőben is "a megbízható magyar NATO-tagság" garantálja.

Az SZDSZ nem fél a globalizációtól

"Mi, liberálisok kihasználjuk a globalizációból fakadó lehetőségeket" - ezzel kezdődik az SZDSZ külpolitikai programja. Az SZDSZ uniós szinten is meghatározza politikai céljait - a többi párttal ellentétben, amelyek programjukban nem fejtik ki részletesen ez irányú terveiket. A szabad demokraták több hatáskört adnának az Európai Parlamentnek, és "kevesebb zárt ajtók mögötti, titkos megállapodást" szeretnének, valamint közös agrárpolitikai reformot és további EU-bővítést.

Az MSZP-hez hasonlóan az SZDSZ is hangsúlyosan az EU-n belül képzeli el a nemzetpolitikát, vagyis szerintük a nemzeti érdekek képviseletének leghatásosabb módja, ha Magyarország az EU megbecsült tagja lesz. "Politikai kapcsolatrendszerünkben a demokrácia és a stabilitás iránti elkötelezettség megelőzi az etnikai hivatkozásokat" - áll ugyanakkor a programban. A párt "liberális bevándorláspolitikát", "EU-konform autonómiát" hirdet, és elutasítja a kettős állampolgárságot.

Az EU melletti másik fő szövetségesnek az SZDSZ az USA-t tekinti. "Lehet, sőt van is vitánk az Amerikai Egyesült Államok kormányával és annak politikájával, de elutasítjuk az Amerika-ellenességet" - áll az SZDSZ programjában.

Az MDF diplomáciai akadémiát alapítana

Az MDF külpolitikai programjában jóval több konkrétum szerepel, mint a jelenlegi kormánypártokéban. A párt külpolitikai aktivitást sürget, és "a nemzeti érdek határozott képviseletét". "Az elmúlt ciklus reflexszerű megfelelési kényszereinek engedve, kezdeményezőkészségét elveszítve nemegyszer tett tanúbizonyságot túlzott alkalmazkodásról" - áll az MDF programjában. Erősítenék a kapcsolatokat az USA-val, Oroszországgal és a Távol-Kelettel, valamint létrehoznának egy diplomáciai akadémiát is, ahol a diplomata-utánpótlásról gondoskodnának.

A határontúliakkal kapcsolatban az MDF törvénybe foglalná, hogy a szomszédos országokban élő magyarokat hazánk "a magyar kulturális nemzet tagjainak tekinti". Terveik szerint törvény határozná meg azt is, hogy a költségvetés egy részét a határon túli magyarság támogatására kell fordítani. Felállítanák a határon túli magyarok bizottságát is az Országgyűlésben. Az MDF programjában is szerepel a Fideszhez hasonlóan a külhoni állampolgárság megadása és az autonómiatörekvések támogatása.

Wirth Zsuzsanna