Gyurcsány: Robbantók akarják megzavarni a választást

Vágólapra másolva!
Robbantásokra készülnek külföldi bűnözői csoportok a választási kampány finisében tartott nagygyűléseken a magyar titkosszolgálatok értesülései szerint - erősítette meg Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, akinek tájékoztatása szerint az üggyel egy, a magyar hatóságok által is jól ismert bűnözői kör hozható összefüggésbe. Közülük három személyt sikerült azonosítani.
Vágólapra másolva!

Gyurcsány Ferenc keddi rendkívüli sajtótájékoztatóján jelentette be: az egyik uniós tagálllam titkosszolgálati szerveitől érkezett a magyar titkosszolgálathoz jelzés, hogy külföldi bűnözői csoportok robbantásokat akarnak elkövetni a választási nagygyűléseken a politikai élet destabilizálása érdekében. A kormányfő nem nevezte meg a forrást, de a Népszabadság értesülései szerint a szlovák titkosszolgálattól származik az információ. Ezt később Tóth András titkosszolgálati államtitkár megerősítette.

A magyar szolgálatokhoz múlt szerdán érkezett az ezzel kapcsolatos jelzés, Gyurcsány Ferencet az információ ellenőrzése után, pénteken tájékoztatták. Ekkor a kormányfő azt kérte, ellenőrizzék a forrás megbízhatóságát, az információ hitelességét. Gyurcsány szerint az értesülés megbízható és ellenőrzött forrásból származik, és az elemzések alapján nem valószínűsíthető, hogy rossz szándékú dezinformációról van szó.

Hétfőn a magyar titkosszolgálat a rendőrséget is tájékoztatta, amely nyomozást kezdett az ügyben. Gyurcsány Ferenc minderről kedd reggel tájékoztatta telefonon Sólyom László köztársasági elnököt, miután konzultált a nemzetbiztonsági kabinettel is.

A délelőtti tájékoztatón Gyurcsány jelezte, hogy a bejelentés előtt csak az MSZP, az SZDSZ és az MDF vezetőt tudta értesíteni, mert mint fogalmazott Orbán Viktor "egyelőre nem talált módot arra, hogy visszahívjon". Délután viszont a kormányszóvivő közölte, Gyurcsány Ferenc a déli órákban beszélt Orbán Viktorral, akit tájékoztatott a robbantásos fenyegetéséhez kapcsolódó minden információról. A miniszterelnök arra kérte a pártelnököket, hogy gyűléseik, rendezvényeik megszervezésében egyeztessenek a rendőrséggel, hogy a kampányesemények résztvevőinek biztonságát amennyire csak lehet, garantálni lehessen.

A fenyegetés miatt Lamperth Mónika belügyminiszter utasította a határőrséget, hogy valamennyi határátkelőhelyen szigorítsák az ellenőrzést. Az országos rendőrfőkapitányt pedig arra utasította, hogy valamennyi közterületi rendezvény (különös tekintettel a kampányeseményekre) biztosítási tervét tekintsék át, és tegyék meg a helyzetnek megfelelő szigorító intézkedéseket.

Eközben Tóth András titkosszolgálati államtitkár az MTI érdeklődésére közölte: kedden tájékoztatta Kövér Lászlót, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes elnökét az ügyről. Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s alelnöke pedig azt mondta: a testület ülésének összehívását kezdeményezik a testület szocialista tagjai a fenyegetés miatt.

A miniszterelnök tájékoztatása szerint az üggyel egy, a magyar hatóságok által is jól ismert bűnözői kör hozható összefüggésbe. Közülük három személyt sikerült azonosítani, egyiküknek más bűncselekmények elkövetésével kapcsolatban is felmerült a neve. A hatóságok információi szerint egyikük jelenleg is Magyarországon tartózkodik, egy másik személyről azt tudják, hogy járt itt. Arról, hogy a harmadik személy is járt volna az országban az utóbbi időben, nincs tudomása a magyar hatóságoknak. A titkosszolgálatot úgy tájékoztatták, hogy a bűnözői kör tagjai gyakran utaznak Magyarországra, mások útlevelét használva.

Kövér László péntekre összehívta a parlament nemzetbiztonsági bizottságának rendkívüli ülését, hogy a testület tagjai bővebb tájékoztatást kapjanak a lehetséges terrorcselekedetekről. Mint mondta, az ülés sikere érdekében Kiss Péter kancelláriaminiszter és a nemzetbiztonsági szolgálatok főigazgatói mellett meghívta Juhász Ferenc honvédelmi minisztert, a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének elnökét is.

Kövér László megjegyezte: meglepőnek tartja, hogy Juhász Ferenc nem tartja szükségesnek a nemzetbiztonsági kabinet összehívását, de reméli, felülvizsgálja majd álláspontját, hiszen korábban ennél kisebb jelentőségű ügyekben is üléseztek.

Schőn Péter, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta megkeresésünkre, hogy egyelőre nincs az üggyel kapcsolatban kommunikálnivalója a BRFK-nak. Az ORFK ugyanakkor azt ígérte, hogy rövidesen közleményt ad ki, vagy tájékoztatót tart.

A Népszabadság információi szerint a szlovák titkosszolgálat, a SIS nehézsúlyú bűnözök után folytatott nyomozása során merült fel ez az információ. Dunaszerdahelyi szervezett bűnözői körökben ugyanis három, Horvátországban tevékenykedő, Magyarországon is gyakran megjelenő személyről állították, hogy robbantásokat terveznek Magyarországon.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kedd reggel még csak annyit mondott, hogy az ügyben Tóth András, a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter az illetékes, a nemzetbiztonsági kabinet ezzel a kérdéssel nem foglalkozik. A kormányfő tájékoztatója után Juhász közölte, a szolgálatok minden szükséges intézkedést megtesznek, és biztosítani fogják az ország nyugalmát. A nemzetbiztonsági kabinet vezetője a honvédelmi miniszter, tagja a belügyminiszter, az igazságügy-miniszter, a külügyminiszter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, és állandó meghívott a MeH nemzetbiztonsági ügyekben illetékes politikai államtitkára.