Rendkívüli parlamenti ülést akar a négy párt

Vágólapra másolva!
A választások előtt pár nappal még egyszer összeülhet az Országgyűlés, miután a négy parlamenti párt felvetette, hogy az úgynevezett láncszavazás megakadályozása érdekében törvénymódosításra lehet szükség. Korábban nem volt példa arra, hogy a szavazás előtti napokban ülést tartsanak a képviselők. A láncszavazással kapcsolatos javaslatokat az Országos Választási Bizottság is tárgyalja csütörtökön, a testület elnöke azonban figyelmeztetett, hogy ők nem írhatják felül a törvényt.
Vágólapra másolva!

Szokatlan egyetértésben tanácskozott szerdán a négy parlamenti és hat, országos listát állítani tudó párt a választási eljárásról. A Fidesz kezdeményezésére összehívott tízpárti találkozón részt vett Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke is.

A Fidesz azt javasolta, hogy az OVB-től három dologban kérjenek állásfoglalást: a szavazólapot mindkét oldalán bélyegezzék le, a bizottság előtt tegye borítékba a választó a szavazólapot, illetve hogy a szavazólapot a szavazókörből kivinni tilos. (A törvényben az szerepel, hogy az egyik oldalon kell pecsételni és borítékba kell tenni a lapot.) Ily módon a Fidesz szerint megakadályozható a "láncszavazás".

Ebben minden résztvevő egyetértett, az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és az MDF képviselője pedig abban is megállapodott, hogy módosítsák ennek megfelelően a választási eljárási törvényt, ezért kezdeményezték a parlament rendkívüli ülésének összehívását. Horn Gábor, a liberális párt kampányfőnöke felhívta a figyelmet arra, hogy április elsején megkezdődnek a választások, az Egyesült Államokban ugyanis most szombaton szavaznak a magyar állampolgárok. Vagyis menet közben módosulna a törvény. Ez a kérdés végül nyitott maradt.

A láncszavazás lényege, hogy az első szavazó a fülkében zsebre rakja a lepecsételt szavazólapot, az üres borítékot pedig bedobja az urnába. A lepecsételt üres szavazólapot ezután elviszi az általa támogatott párt központjába, ahol beikszelik rajta a pártot, illetve jelöltjét. A következő szavazó a már kitöltött szavazólapot viszi magával a szavazókörbe, majd a kapott lepecsételt üres szavazólapot megint kicsempészi.

A láncszavazások ügye azután merült fel, hogy egy nagykátai MSZP-s politikus, Bácsics Gyula azt állította, hogy a szocialisták 2002-ben ezzel a módszerrel csaltak, és ugyanezt akarják alkalmazni most is. Az MSZP határozottan tagadta, hogy ilyet elkövettek volna, vagy hogy csalásra készülnének, és etikai eljárást indítottak Bácsics Gyula ellen.

Szigeti Péter azt mondta: az Országos Választási Bizottság csütörtökön megtárgyalja a beadványokat. Az OVB állásfoglalása azonban nem írhatja felül a törvényt - figyelmeztetett.

Alternatív szavazatszámlálástól óv az MSZP

A tízpárti egyeztetést megelőzően Szekeres Imre sajtótájékoztatón jelentette be, hogy sérti a magyar jogrendet az az alternatív szavazatszámláló rendszer, amelyet a választásokra készített elő a Fidesz a szocialista politikus szerint törvénytelen adatközlő eszközökkel. Az MSZP elnökhelyettese egy fideszes aktivistától kapott e-mailre hivatkozott, amely egy március 25-i próbához készült.

E szerint a szavazóköri delegáltnak napközben kétóránként el kell küldenie sms-ben a szavazókörben megjelentek számát, majd a szavazás végén, a szavazólapok megszámolása után azt, hogy hány szavazatot kapott a Fidesz és mennyit az MSZP listája. A részvételi adatokat soha nem szavazókörökre lebontva közlik - emlékeztetett a szocialista párt alelnöke. A tízpárti tanácskozáson a Fidesz kampányfőnöke elismerte, hogy alternatív szavazatszámláló rendszert akarnak használni, de szerinte ez nem törvénysértő. Rogán Antal mindenesetre egyetértett azzal, hogy a kérdést tárgyalja meg az OVB.