Még két hét ádáz csatára számít a külföldi sajtó

Vágólapra másolva!
A második fordulóig várható ádáz küzdelmet, az MDF bejutását, és a gazdasági helyzet sürgős rendezést emelték ki a külföldi lapok a magyarországi választásokról szóló tudósításaikban.
Vágólapra másolva!

A Szabad Demokraták Szövetségének 6 százalék körüli eredménye sorsdöntőnek bizonyulhat a jelenlegi koalíciónak abban a törekvésében, hogy megőrizze a hatalmat - írta a magyar parlamenti választásokat kommentálva internetes honlapján a Financial Times. A londoni üzleti napilap a választási éjszaka meglepetésének nevezte a Magyar Demokrata Fórum parlamentbe jutását. A lap szerint ez várhatóan ádáz tárgyalási fordulót eredményez majd, mert mindkét nagy párt meg szeretné szerezni az MDF támogatását.

A lap szerint a két nagy rivális közül Gyurcsány Tony Blair brit miniszterelnököt tekinti példaképének, és azt mondja, hogy az országnak fel kell használnia a globalizáció előnyeit, míg Orbán adócsökkentést, nagyvonalú költekezést és protekcionista gazdaságpolitikát ígér.

"Hullámvasút-menet"

A Financial Times szerint a szocialista győzelemmel Magyarországon először történne meg az, hogy egy posztkommunista kormány felhatalmazást kapna egy második hivatali időszakra, míg a Fidesz győzelme az Európai Unió új tagállamaiban a folytatódó politikai és gazdasági integráció iránt növekvő aggodalmat jelezné.

"Ez a magyar demokrácia hullámvasút-menete - egy négy éve megszerzett hatalmához ragaszkodó kormánypárt, egy a holtversenyért küzdő ellenzék, és két lehetséges királycsináló a második fordulóban" - jelentette Nick Thorpe a BBC budapesti tudósítója, aki szerint nagyobb volt a részvétel, mint amire számítottak.

"Kommunista-ellenes másként gondolkodó"

A Voice of America budapesti tudósítója azt emeli ki, hogy magas volt a részvételi arány, annak ellenére, hogy "áradás nehezíti a szavazást az ország sok térségében". Az internetes hírportál szerint a szavazóknak a "globalizációpárti kormánykoalíció és a sokkal protekcionistább jobbközép ellenzék" között kellett választaniuk. A lap szerint ironikus, hogy a "jobbos, egykori kommunista-ellenes másként gondolkodó, és ex-miniszterelnök Orbán Viktor" a protekcionizmust képviseli és "vadkapitalizmussal" vádolja a "az ex-kommunista ifjúsági vezér" vezette szocialistákat.

Az International Herald Tribune, Párizsban megjelenő angol nyelvű lap internetes kiadásában közvetlenül az első exit pollok után, még teljesen nyitottnak látta az első forduló eredményét. Azt írták, hogy bármelyik párt győzzön is, a következő kormányra nehéz küzdelem vár a költségvetési deficit, a gyenge forint és a szélesedő kereskedelmi deficit kezelésében. A költségvetési deficit a lap szerint az idei év végére elérheti a hazai össztermék (GDP) 8 százalékát. A külföldi híradások többsége megjegyzi, hogy komoly gazdasági reformokat kell életbe léptetni az új vezetésnek, ha nem akarják, hogy Magyarország sereghajtó legyen a legfiatalabb EU-tagok között, és képes legyen az eredetileg megcélzott 2010-ben bevezetni az eurót.

A Bloomberg internetes oldalán például egy osztrák gazdasági elemzőt idéz: "Függetlenül attól, melyik párt alakítja meg, a kormány legfontosabb dolga, hogy tegyen valamit a deficittel, de gyorsan... Ez nagyon sürgős lenne" - mondta Margaret Strasser bécsi gazdasági szakember. A Bloomberg saját felmérését is idézi, amely szerint az euró bevezetésének legvalószínűbb időpontja 2014.

"Választási krimi"

A lap szerint Gyurcsány és Orbán eltérően közelítik meg a globalizációt. Előbbi pártja előnyben részesíti az állami és magántőke partnerségét (PPP) és a külföldi befektetéseket, míg Orbán, aki bírálja az általa "vadkapitalizmusnak" nevezett magyar gazdasági rendszert, sokkal óvatosabb, ha nem protekcionista álláspontra helyezkedik, s célja a magyar vállalkozók segítése - írta az International Herald Tribune. A lap szerint is csak az április 23-án esedékes második forduló fogja eldönteni a választásokat .

A Spiegel Online "választási krimit" emlegetett az első forduló eredményeivel kapcsolatban. Az internetes lap szerint a győzelem még nem dőlt el, de amennyiben az MSZP győzne, a magyarországi rendszerváltás óta először fordulna elő, hogy Gyurcsány Ferenc személyében kormányfőt újraválasztanak. A bonyolult választási rendszer miatt azonban még minden nyitott. Az Országgyűlés 386 helyéből több mint száznak a sorsa csak két hét múlva dől el - írja a Spiegel Online.

A Deutschlandfunk közszolgálati rádióadó tudósítója szerint is a "bonyolult választási rendszer" miatt újabb kemény választási harcra lehet számítani a második fordulóig tartó két hétben. A Deutschlandfunk a budapesti tudósítás felvezetőjében közölte, hogy Magyarországon, ellentétben Lengyelországgal, vagy Szlovákiával nem széles a pártspektrum, a koalíciós lehetőségek nem nagyok. A tudósítás Orbán Viktorra hivatkozva "hazafias gazdaságpolitikának" nevezte azt, amit a legnagyobb ellenzéki párt és vezetője akar. Gyurcsány Ferenc MSZP-s kormányfő "Magyarországot továbbra is a globalizációra és az Európai Unión belüli versenyre akarja alkalmassá tenni" - hangzott el a Deutschlandfunk adón.