Vágólapra másolva!
Biztonsági okokból kitelepítik három falu lakosságát, összesen 4500 embert Jász-Nagykun-Szolnok megyében az árvíz miatt. Többen ugyanakkor nem akarnak elmenni, Szelevényben például a közel ezer lakosból péntek estig csak 260-270 ember távozott. Köröszugban az is nehezíti a védekezést, a megcsúszott töltés mellett egy gránátot találtak.
Vágólapra másolva!

Árvízveszély miatt kitelepítenek pénteken 4500 embert Szolnok megye három településéről, Csépáról, Szelevényről és Tiszasasról - mondta az [origo]-nak a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság sajtóreferense.

Vona Titusz elmondta: a kitelepítésekre azért volt szükség, mivel a Körös torkolatánál megroggyant a gátnak a védett terület felőli része, így elképzelhető, hogy az ár áttöri a védrendszert. Vona hozzátette: gátszakadás egyelőre nem történt, a kitelepítés csak megelőző intézkedés. A helyzetet nehezíti, hogy a terület szárazföldről nem közelíthető meg, így helikopterekkel és hajókkal szállítják az építőanyagot a sérült gátszakaszhoz. "Megelőző jellegű intézkedésről van szó az emberek biztonsága érdekében, amíg megtudjuk, hogy mi is a pontos helyzet a gátakkal" - erősítette meg Jánosi Zsolt, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtóreferense is az [origo]-nak.

A megroggyant gáttól 10-20 kilométerre fekvő falvakból a lakoságot a már korábban kijelölt befogadó helyekre, Cserkeszőlőre, Kunszentmártonba és Tiszaföldvárra szállítják át. Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elmondta: a kitelepítés már elkezdődött, buszok szállítják az embereket, a lakoság egy része viszont saját autójával hagyja el a fenyegetett falvakat.

A védekezést a megcsúszott gát mellett nehezíti, hogy a homokzsákok megtöltéséhez hozott homokban egy gránátot találtak. A Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtóügyeletese szerint ez a helyzet azonban nem akadályozza a Köröszugban élő emberek kitelepítését.

"A kitelepítettek első csoportja, főként idősek és betegek már megérkeztek hozzánk, de folyamatosan indulnak az újabb buszok" - mondta el az [origo] kérdésére Kunszentmárton polgármestere, dr. Czuczi Mihály. A polgármester szerint az emberek "nem nagyon akarnak jönni, nem akarják elhagyni házaikat, mert abban bíznak, hogy sikerül elhárítani a veszélyt". "Kunszentmárton 2 800 főt képes befogadni, őket a sportcsarnokunkban, a gimnáziumban és az általános iskolában szállásoljuk el" - tette hozzá Czuczi Mihály.

Szelevényből péntek estig 260-270 embert, elsősorban időseket, betegeket telepítettek ki - közölte Pánczél Ferenc polgármester az MTI-vel. A települést 950 embernek kellene elhagyni, a többiek azonban úgy döntöttek, hogy saját kockázatukra helyben maradnak, és ezt aláírásukkal vállalták - tette hozzá. A biztonság kedvéért minden maradó lakost név szerint regisztrálnak a polgármesteri hivatalban.

A következő 12 óra a legkritikusabb

Varga Miklós vízügyi helyettes államtitkár szerint a megcsúszott töltésnél az elkövetkező 12 órában lesz a legkritikusabb a helyzet, amennyiben reggelig sikerül tartani a gátat, akkor remélhetőleg el tudják hárítani a veszélyt. Az egykori folyómeder felett, ahogy megtelt vízzel a talaj, elcsúszott a töltés. Három réteg kezdett el mozogni, a legfölső nagy intenzitással - öt percenként 2 centimétert - mondta a szakember. Helikopterrel kéttonnás homokzsákokat hordanak rá, a terhelésnek köszönhetően a két felső réteg mozgását sikerült megállítani. Napnyugtáig a közelben kialakított depóból légi úton folyik a szállítás, azt követően tutajokkal folytatják a munkát - mondta Varga Miklós.

A kitelepítések által érintett települések

A Körös jobb partján pénteken a töltésen keletkezett repedés miatt már ki kellett telepíteni több mint 80 embert Csongrád-Nagyréten. A gátrepedés a Körös jobb partján, a Tisza torkolattól mintegy 500 méterre történt a Közép-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelmi szakaszán.

A Körös torkolatában kétszáz katona dolgozik péntek estétől szombat reggelig a megcsúszott gátrézsű leterhelésén, mozgásának megállításán, munkájukat a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság 60 fős osztaga és műszaki szakemberek irányítják - közölte a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság sajtóügyeletese az MTI-vel.

A katonai helikopterek pénteken este hét óra után befejezték a homokkal teli, másfél-két tonna súlyú konténerzsákok légi úton való szállítását, így jelenleg a kézi erőn múlik a védelem sikeressége - tette hozzá Szedlák Gabriella. Tájékoztatása szerint a halász csizmát viselő katonáknak a víz felől honvédségi pontonokon, míg a szárazföldön kétéltű gépjárművekkel szállítják a homokzsákokat, amiket aztán a gáton lévők csatárláncot alkotva, egymásnak adogatva juttatnak el a megcsúszott rézsűhöz. A mozgás rendkívül nehéz és veszélyes a mocsárhoz hasonlítható területen, ahol ezért a felsoroltakon kívül mások nem tartózkodhatnak - jegyezte meg a sajtóügyeletes.

Viszik az állatokat is

Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pénteken délelőtt elmondta: a Nagyrét nevű tájegységről a lakosság kitelepítése két megyét is érint: a Jász-Nagykun-Szolnok megyei területről 44 embernek, a Csongrád megyei területről 43 embernek kellett elhagynia lakóhelyét. "A kitelepített embereket, ha igénylik, egy csongrádi kollégiumban helyezik el, az idősek számára pedig az orvosi felügyeletet is biztosítják egy otthonban. Az állatok számára Hódmezővásárhelyen jelölték ki a befogadóhelyet" - mondta Kató Sándor, az operatív műveleteket irányító polgárivédelmi ezredes. A területen ugyanis több mint tízezer baromfi és sok más állat is van, ezért elindultak az állatszállító járművek.

A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai azonnali gyorssegélyt juttatnak el a kitelepítetteknek. A szervezet közleménye szerint pénteken 3 millió forint értékben szállítanak élelmiszert, ivóvíz és higiéniai csomagokat, és szombaton újabb szállítmányt indítanak az érintetteknek.

Rekordszinten a Tisza

A tiszai árhullám Szolnok térségében tetőzik - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) pénteken. A folyón Szolnokig már apad, innen a déli országhatárig pedig továbbra is igen lassan árad, miközben a teljes szakaszon a tetőzés közeli állapotban van.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Pénteken reggel Szolnoknál 1 013 centiméter, Szegednél 1 009 centiméter volt a vízállás. "A mostani szolnoki vízállást már 8-9 órája mérjük, valószínűsíthető, hogy ez lesz az idei legnagyobb, de még biztosan nem jelenthető ki" - mondta Vona Titusz, a Közép-Tisza- vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság sajtóügyeletese. Közben a Hármas-Körösön több helyen is, például Szarvasnál és Kunszentmártonnál is az eddigi legnagyobb vízállást meghaladó vízszintet mértek.

A folyamatosan magas vízállás miatt egyre növekszik az árvízi jelenségek száma a Tiszán és mellékfolyóin, így több helyen feltört a víz, szivárgások voltak és partcsúszások is előfordultak. A csapadékos idő nehezítette az árvízi védekezésben részt vevők munkáját, de ahogy az esőzés engedte, a Tisza mentén tovább magasították a védműveket, fóliákkal borították és megtámasztották a gátakat. Az elmúlt 24 órában is több mint hatszázezer homokzsákot használtak fel a védekezéshez, ezzel a beépített homokzsákok száma elérte a 6,4 milliót.

A zsákok maradnak

Az [origo] kérdésére az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője elmondta, hogy ennek a rengeteg homokzsáknak egy része az árvíz levonulása után is helyén marad, beépítve, míg más - főként a belterületekre hordott - zsákokat egyéb célokra használhatnak fel, például építkezéseknél. "Csak olyan célra nem lehet felhasználni ezt a homokot, ahol emberrel érintkezhet, hiszen fertőzötté vált" - tette hozzá Dobson Tibor.

Jelenleg több mint kétezer kilométer hosszon van még mindig árvízvédelmi készültség a folyók védvonalain, rendkívüli készültségi fokozat pedig összesen 793 kilométeren van érvényben a Tiszán, a Zagyva, és a Maros torkolati védelmi szakaszain, valamint a Hármas-Körös teljes hosszán.

[origo]/MTI