Economist: Előjel lehet az MSZP-győzelem

Vágólapra másolva!
Az Economist brit gazdasági-politikai hetilap szerint a magyar kormánypártok választási győzelme előjele lehet annak, hogy a térségben véget ér az az időszak, amikor minden kormányt leváltanak a szavazók. A lap elemzi a magyarországi választást is: szerinte Orbán megosztó volt, Gyurcsány pedig személyes győzelmet aratott.
Vágólapra másolva!

A tekintélyes brit gazdasági-politikai hetilap, az Economist a választások előtt még "borzasztó" magyar politikusokról írt - akik csak magánbeszélgetéseken mondják el őszintén, mit gondolnak az ország helyzetéről -, most pedig a kormánypártok győzelmét és annak a térségbeli hatását elemzi. A lap szerint a kelet-európai országokban megszokott volt, hogy minden kormányt leváltanak a választók, de Gyurcsányék győzelme annak előjele lehet, hogy ez most megváltozik.

Lengyelországban a kisebbségben kormányzó Jog és Igazságosság párton belül sokan előre hozott választást akarnak, bízva abban, hogy megnyerik, és Csehországban is jó esélye van a jelenlegi miniszterelnöknek, Jiri Paroubeknek, hogy megnyerje a júniusi választásokat, igaz, várhatóan átalakul koalíciója - sorolja a példákat az Economist.

A cikkből úgy tűnik, hogy a lap nincs túl nagy véleménnyel a magyarországi kampányról, bár megjegyzi, hogy a korábbi választásoktól eltérően ez legalább "mentes volt az antiszemitizmus kódolt vagy másmilyen formájától". Orbán Viktorról azt írják, hogy megosztotta a választókat, és nem volt meggyőző, míg Gyurcsány nagyrészt személyes győzelmet aratott.

"Egy fiatal, jól beszélő mágnás, a kommunista éra elitjéhez fűződő kapcsolatokkal" - jellemzi a lap a miniszterelnököt, majd hozzáteszi, hogy Gyurcsány ehhez képest most már lelkes híve Tony Blair politikájának, a piacnak és az atlanti kapcsolatoknak. Ezekben meglehetősen különbözik az idősebb exkommunistáktól, akik még mindig uralják a szocialista pártot - jegyzi meg a cikkíró.

Az Economist szerint azonban Gyurcsány igazi próbája csak most következik. Kérdés, hogyan fogja betömni azokat a költségvetési lyukakat, amelyek közül soknak - jegyzi meg a lap - éppen az ő kormányának költekezése volt az oka.

A kormány azt ígéri, hogy megszorítások nélküli reformokat hajt végre, és idézik is Gyurcsányt, aki azt mondta, hogy a cél az, hogy az állam tevékenységét úgy alakítsák át, hogy az ne teher legyen az embereknek, hanem őket szolgálja. A brit központú HSBC bank munkatársa, Juliet Sampson ugyanakkor a lapnak megjegyezte, ismerve a szocialisták reformokkal kapcsolatos múltját, csak akkor hiszik el, hogy lesz költségvetési kiigazítás, ha már látják.