Vágólapra másolva!
Gyurcsány Ferenc azt kérte minisztereitől, hogy az új kormány megalakulásáig ne nevezzenek ki senkit - erősítette meg az [origo] értesülését a kormányszóvivő. Információink szerint a miniszterelnök azzal indokolta kérését, hogy miután még nem lehet tudni, ki kap ismét bársonyszéket, nem lenne szerencsés, ha az új tárcavezetőnek kirúgásokkal kellene kezdenie.
Vágólapra másolva!

Több kormánytag is azt mondta az [origo]-nak, hogy Gyurcsány Ferenc olyannyira komolyan veszi az általa meghirdetett menetrendet - első a kormányprogram, aztán a kormányzati struktúra, és csak ezután következnek a személyi kérdések -, hogy magukról sem tudják, mennek vagy maradnak. Semmilyen jelét nem adja a miniszterelnök annak, hogy valakire számít vagy sem - fogalmazott az egyik kormánytag. Szerinte Gyurcsány Ferenc egyformán beszél a miniszterekkel, mindenki kapott feladatokat, és azt is kérte mindenkitől, hogy személyi kérdésekben már ne döntsenek, például ne nevezzenek ki új vezetőt egy háttérintézmény élére, mert azt szeretné, ha az új miniszterek dönthetnék el, kivel akarnak együtt dolgozni.

Értesülésünket a kormányszóvivő is megerősítette. Batiz András azt mondta: a kormányfő arra kérte minisztereit, lehetőleg ne nevezzenek ki senkit, kivéve, ha folyamatban lévő vagy megkerülhetetlen kinevezésről van szó.

Személyi kérdésekben továbbra is csak találgatások folynak. Információink szerint Gyurcsány Ferenc még szűk körben sem hajlandó ilyesmiről beszélni. Az [origo]-nak több forrás is megerősítette, hogy az MSZP-frakció vezetőségét és a bizottsági tisztségviselőket sem választják meg addig, amíg nem tisztázódnak a kormányzati szerepek. A jelenlegi frakcióvezetőnek, Lendvai Ildikónak ugyanakkor jó esélye van arra, hogy marad a képviselőcsoport élén.

Az Országgyűlés május 16-ra meghirdetett alakuló ülésén a parlamenti tisztségviselőket - házelnök, alelnökök, jegyzők - meg kell választani, azonban a képviselőcsoportnak lehetősége van arra, hogy határozott időre válasszon tisztségviselőket. (Az MSZP-frakció egyébként csak május 15-én tartja meg alakuló ülését.) A bizottságok számát és struktúráját szintén a kormány szerkezetéhez szeretnék igazítani a szocialisták. A cél, hogy a jelenlegi 25 bizottság számát 20 alá csökkentsék.

Egyelőre tehát a kormányprogrammal foglalkoznak a koalíciós politikusok. Kuncze Gábor kedden arról beszélt, hogy a következő két hétben, különböző csoportokban, egy-egy szakmai kérdést vesznek górcső alá a tárgyalófelek, és május közepéig a környezetvédelemtől a kultúráig több mint 70 témakört érintenek majd a megbeszéléseken. Az SZDSZ elnöke hangsúlyozta: a koalíciós tárgyalások jelenlegi szakaszában egyetlen olyan témakör sincs, amely már le lenne zárva.

Nagy Szilvia