Mégsem kell megismételni a szavazást Kecskeméten

Vágólapra másolva!
A megyei bíróság jogerős döntése szerint mégsem kell megismételni a szavazást Kecskeméten. Pedig a helyi pártok készülődtek. Az MSZP-sek szórólapokat készítettek, és azt tervezték, hogy felkeresik a választókerület mind a 38 ezer választópolgárát, a Fidesz pedig Orbán Viktort hívta a városba. Bár a fideszes jelölt eleve bízott abban, hogy nem lesz új voksolás, és a "főnök" - vagyis Orbán ünnepelni fog, nem kampányolni.
Vágólapra másolva!

Mégsem lesz új szavazás Kecskemét kettes számú választókerületében - döntött a megyei bíróság, és ezzel megváltoztatta a helyi és a területi választási bizottság korábbi határozatait, amelyek még a voksolás megismétléséről szóltak.

A második fordulóban a fideszes Horváth Zsolt nyert 239 szavazattal az MSZP és az SZDSZ közös jelöltje, Szécsi Gábor előtt, aki az első fordulóban még vezetett. A kormánypártok óvást jelentettek be, a második forduló előtt ugyanis olyan félrevezető szórólapok lepték el a várost, amelyeken az állt, hogy Szécsi nem indul a választáson.

Az MSZP szerint a Fidesz áll a hamis szórólapok mögött, az ellenzéki párt azonban tagadja ezt. A helyi és a területi választási bizottság szerint a szórólapozás befolyásolhatta a végeredményt, ezért új szavazást rendeltek el május 7-ére. A Fidesz ez ellen nyújtott be felülvizsgálati kérelmet a bírósághoz, amely elfogadta azt.

A pártok készültek arra, hogy új szavazás lesz. Péntek délután lakossági fórumot tart Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Fő téren, persze most már nem kell kampányolnia. Igaz, a fideszes jelölt már a bírósági döntés előtt is úgy fogalmazott az [origo]-nak: "Bízom benne, hogy ünnepelni jön a főnök."

A helyi MSZP-vezető, Brúszel László az [origo]-nak - szintén még a bírósági döntés előtt - elmondta, ők nem hívtak országosan ismert politikust, helyette egy úgynevezett többrétegű kampányt terveztek Ezt azonban így már nem fogják elindítani, pedig a szórólapozás mellett felkeresték volna a választókerület mind a 38 ezer választópolgárát.

Brúszel később az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a bíróság ítéletét tudomásul veszik, de nem értenek egyet azzal, hogy a végzés indoklása megállapítja: történtek jogsértések, de azok nem befolyásolták az eredményt. A politikus szerint egyértelmű tárgyi tévedések vannak az ítélet indoklásában. Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese Brúszelhez hasonlóan reagált a döntésre: tudomásul veszi, de nem érti azt, mivel "olyan egyértelmű és nyilvánvaló választási csalást követett el" a Fidesz.

"Úgy tűnik, hogy a választási bizottság és a bíróság homlokegyenest ellentétesen értelmezi a törvényeket" - mondta az MTI-nek Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. Szerinte egy politikai párt ezzel nem tud mit kezdeni, legfeljebb sajnálkozni lehet azon, hogy "Magyarországon egy választáson bármit meg lehet csinálni".

A bírósági döntés egyúttal lehetővé tette, hogy összeszámolják a külföldiek által leadott szavazatokat. Így véglegessé vált az eredmény a szavazókörzetben. Eszerint is a Fideszes jelölt nyert: Horváth 194 szavazattal szerzett többet Szécsinél. A külföldi szavazatok és az egyik kijelölt és eddig fel nem bontott szavazóköri urna (amelybe a külföldi voksokat keverték) nélkül 239 volt a szavazatkülönbség. Az eredmény 24 órán belül válik érvényessé - ha nem él jogorvoslattal ellene senki.

A bírósági döntéssel elhárult az akadály az elől is, hogy az Országgyűlés a köztársasági elnök bejelentésének megfelelően május 16-án megtarthassa alakuló ülését. Ha elhúzódott volna az új szavazás - felmerült az is, hogy csak május 14-én lehet megtartani -, akkor az gondot jelenthetett volna, nagyon rövid idő állt volna csak rendelkezésre a választások hivatalos lezárásához.