Gyurcsány és Mikola lehetett a kulcstényező

Vágólapra másolva!
Az [origo] elemző játékában résztvevők szerint a Fidesz vereségében Mikola István, az MSZP győzelmében pedig Gyurcsány Ferenc játszhatott a leginkább döntő szerepet. Sok olvasói levél érkezett ugyanakkor arról is, hogy a médiának köszönheti a győzelmét az MSZP, de többen jelezték azt is, valójában nem a szocialisták nyertek, hanem a Fidesz veszített. A választás kimenetelét meghatározó, lehetséges tényezők rangsorolásának eredményhirdetése.
Vágólapra másolva!

"Mert a magyar nép jelentős része birka" - egy - vélhetően nem kormánypárti érzelmű - olvasónk ebben az egy mondatban foglalta össze, hogy szerinte mi dönthette el a 2006-os parlamenti választásokat. Ennél persze árnyaltabb lehet a helyzet, ezt mutatta az [origo] által múlt héten meghirdetett szavazás eredménye is, amelyben arra kerestük a választ, milyen tényezők játszhattak szerepet a pártok küzdelmének kimenetelében. Öt-öt lehetséges okot soroltunk fel, amelyeknek szerepük lehetett a Fidesz vereségében, illetve az MSZP győzelmében, ezeket osztályozhatták olvasóink.

A Fidesznél Orbán Viktor és Mikola István szerepét, a szomorú arcokat felvonultató plakátokat, azaz az úgynevezett depressziókampányt, a párt és az MDF megromlott viszonyát, valamint a kínos történeteket - pl. szerverügy - soroltuk fel. Az MSZP esetében Gyurcsány Ferenc szereplését, a párt programját, illetve programjait, pozitív és negatív kampányát, valamint az SZDSZ-szel folytatott együttműködést emeltük ki a lehetséges okok közül.

Átlagosan 13-14 ezer olvasó osztályozta a különböző tényezőket, de akadt olyan is - Orbán Viktor szerepe -, amelynél közel 17 ezren nyilvánítottak véleményt. Egy ilyen típusú szavazás természetesen nem tekinthető reprezentatívnak, és egy választást nyilvánvalóan nem egymástól független események döntenek el, de ettől még az osztályozásnak lehet valamekkora jelzésértéke.

Mikola ötösei

A vereség után, sőt már a két forduló között is bírálatok érték a Fideszben például Mikola Istvánt, és a rangsorolásban résztvevők is az ő esetében tartották a legegyértelműbbnek: köze volt ahhoz, hogy a nagyobbik ellenzéki párt nem tudott nyerni. A 14 281 osztályozó közül 9118-an (63,8 százalék) kattintottak az 5-ös gombra, az 1-től 5-ig tartó skálán, vagyis szerintük a kormányfőhelyettes-jelölti posztot csak néhány hétig birtokló Mikolának, illetve vihart kavaró kijelentéseinek döntő szerepe lehetett.

Nagyjából hasonló arányban tartották felelősnek Orbán Viktort és a "Rosszabbul élünk, mint négy éve" jelmondattal futó kampányt. Azon 16 584 olvasó közül, akik Orbán szereplését osztályozták, 7773-an (46,1 százalék) gondolták úgy, hogy ez komolyan meghatározta a Fidesz sorsát. A depresszió-kampányról ennél kevesebben, 13 972-en mondtak véleményt, körükben viszont a többség (50,6) százalék választotta az 5-ös gombot.

Bár Orbán Viktor a második forduló estéjén közvetve az MDF-et okolta a vereségért, mondván, hogy azok tudnak nyerni, akik összefognak, olvasóink erről másképp vélekednek. Közel 14 ezren mondtak véleményt ez ügyben, és csak egyharmaduk gondolta úgy, hogy ez meghatározó lett volna a bukásban. Figyelemreméltó, hogy közel ugyanennyien az 1-es gombot nyomták meg ennél a kérdésnél, vagyis úgy vélték, hogy szinte semmi összefüggés nem volt az MDF magatartása és a Fidesz veresége között. A sajtóban oly nagy nyilvánosságot kapott különböző ügyek, az MSZP jelszóval védett anyagainak letöltése, a Magyar Vizslával kapcsolatos fura magyarázkodás, szintén nem játszott döntő szerepet a választás kimenetelében - legalábbis a rangsorolásban résztvevők szerint.

Az SZDSZ követi Gyurcsányt

Fotó: Fábián Évi
Gyurcsány itt is első lett

Az MSZP-nél még egyszerűbbnek tűnik a képlet. Az elemző játékba beszálló olvasóink közül 13 018-an osztályozták Gyurcsány Ferenc szereplését, és túlnyomó többségük (75 százalék) az 5-ös gombra kattintott, vagyis szerintük az MSZP a jelenlegi és a jövendő miniszterelnök kampányolásának köszönheti leginkább győzelmét.

Jellemző lehet a hazai választási küzdelmekre, hogy amikor a szocialisták programjának szerepére kérdeztünk rá, a rangsorolás jóval nagyobb szórást mutatott. Az osztályozók kevesebb mint egyötöde vélte úgy, hogy ez döntő fontosságú lehetett, pedig épp Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta a kampányban többször is, hogy a választás nem személyek, hanem programok versenye. Igaz, a rangsorolásban résztvevőket is megzavarhatta, hogy a szocialistáknak valójában két programja is volt: a februári kongresszuson elfogadott "Erős köztársaság, sikeres Magyarország" és a következő évtized uniós alapú fejlesztéseinek összegzése, az Új Magyarország-program.

Az osztályozásban nem emelkedett ki az Igen-kampány és a negatív kampány sem, az ezekre érkezett szavazatok elég erősen megoszlottak, az SZDSZ szerepét azonban a résztvevők kiemelkedőnek tartották. A szocialisták és a szabad demokraták összefogásáról ugyan az átlagnál kevesebben, 12 164-en nyilvánítottak véleményt, de több mint negyven százalékuk az ötös helyre rangsorolta, az egyébként a nyilvános veszekedéstől sem visszariadó, viszont a két forduló között összeboruló pártok együttműködését.