A Vörös Herceget is meghívta Sólyom október 23-ára

Vágólapra másolva!
Sólyom László köztársasági elnök meghívta október 23-ára azt a Giorgio Napolitanót is, aki 1956-ban kommunista politikusként támogatta Magyarország szovjet megszállását. A magyar államfő sajtófőnöke szerint az olasz elnök "bizonyosan" átértékelte már akkori véleményét, miközben az [origo] által megkérdezett szakértő úgy véli: az olasz politikusok nem szoktak bocsánatot kérni, de Napolitanónak nincs is miért.
Vágólapra másolva!

Giorgio Napolitanót, Olaszország múlt héten megválasztott államfőjét is meghívta Sólyom László az 1956-os forradalom jubileumi ünnepségére Budapestre. A dolog pikantériája, hogy a nyolcvanéves egykori kommunista politikus - akit sokan egyszerűen Vörös Hercegnek hívnak - annak idején támogatta a szovjet katonai megszállást Magyarországon.

"Ismerve Napolitano későbbi életútját és tevékenységét, biztos, hogy átértékelte akkori álláspontját" - mondta kérdésünkre Wéber Ferenc, Sólyom László sajtófőnöke. Hozzátette, azért hívták meg Napolitanót, mert ő is, mint a többi díszvendég, az Európai Unió egyik tagállamának elnöke.

Napolitano nem ilyen szocializmust akart

Horváth Jenő, a Corvinus Egyetem docense szerint az olasz politikusok nem szoktak bocsánatot kérni, de "Napolitanónak nem is nagyon kell '56-ért". Az Olaszország-szakértő szerint az akkor harmincéves parlamenti képviselő nem tartozott - az egyébként legális - párt első tíz embere közé, vagyis nem terheli felelősség azért, hogy 1956. november 4-ét követően a párt vezérkara kiállt a szovjetek és Kádár mellett, valamint ellenforradalomnak minősítették a magyar szabadságharcot.

Napolitano pártjáról tudni kell Horváth szerint, hogy az '50-es években Nyugat-Európa legnagyobb kommunista pártja volt kétmillió taggal, a második világháborút követően nemzeti egységkormányban irányították az országot, ők írták a demokratikus alkotmányt. A magyar forradalom leverése megosztotta a pártot, kétszázezren ki is léptek belőle.

"Ez egy bonyolult történet, hiszen a szabadságharcot követően az olasz kommunisták elfogadták a szovjet bevonulást, de utána rögtön kidolgoztak egy programot, mely szerint ők nem ilyen szocializmust akarnak. Az egyértelmű, hogy Napolitano demokratikus politikus, és a pártja is demokratikus párt volt" - mondta a Corvinus Egyetem docense.

Lencsés Csaba