Még fel kell dolgoznia az új helyzetet Poltnak

Vágólapra másolva!
Kedden járt le hatéves legfőbb ügyészi megbízatása Polt Péternek, akit délelőtt ebből az alkalomból búcsúlátogatáson fogadott Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke. A találkozót követően a leköszönő legfőbb ügyész az [origo]-nak elmondta, marad az ügyészségen belül, de fizetése kevesebb lesz, mint eddig, és még fel kell dolgoznia az új helyzetet.
Vágólapra másolva!

Polt Péter legfőbb ügyész mandátuma május 16-ával lejárt, utódját az új Országgyűlés fogja megválasztani, amely szintén ezen a napon tartja alakuló ülését. A legmagasabb ügyészségi poszt még hetekig betöltetlen maradhat, mert a jelek szerint a kormányalakításon dolgozó koalíciós pártoknak nem sürgős az utód megválasztása, bár Sólyom László már április elején megnevezte jelöltjét, Horányi Miklóst, a Szegedi Fellebbviteli Főügyészség főügyészének a személyében.

Polt megbízatásának utolsó napján búcsúlátogatáson járt Szili Katalin házelnöknél. A kormánypártok által részrehajlással vádolt és emiatt sokat támadott legfőbb ügyész parlamenti búcsúja után pályafutását értékelve kijelentette: "nálunk nincsenek politikai tartalmú ügyek, csak ügyek vannak". Szerinte "legfeljebb a politikusok és a sajtó értékeli az ügyeket", mert "az ügyészségen soha nem volt szempont az, hogy ki milyen háttérrel érintett esetleg egy-egy ügyben".

"Ügyész vagyok, az voltam, és a jövőben is ezt folytatnám" - jelentette ki Polt a szakmai jövőjét illetően. Az [origo] kérdésére még délelőtt azt válaszolta: tudnának olyat ajánlani, amit nem fogadna el, mert mindenképpen büntetőjogi vagy ehhez kapcsolódó - esetleg nemzetközi - területen szeretne dolgozni. Kedd délután a Legfőbb Ügyészség közleményben tudatta, hogy Polt Pétert a Büntetőbírósági Ügyek Főosztályára helyezték át, ahol a jövőben főosztályvezető ügyészként fog dolgozni.

Kevesebb fizetés, bennmaradt szabadság

"Még nem volt példa rá, hogy Magyarországon leköszönő legfőbb ügyész a szervezetben dolgozott volna tovább, ebben első leszek. De ezt is ki kell alakítani, ez is a jogi kultúra része, ráadásul más európai országokban teljesen elfogadott" - tette hozzá, bár kérdésünkre elismerte, furcsa lesz egy ideig ezek után reggel bemenni a munkahelyére. "Nekem is fel kell ezt dolgoznom" - jegyezte meg. "Persze, hogy kevesebb lesz a fizetésem, még ha azt híresztelték is, hogy megtartom a rangomat" - válaszolta az ügyész, majd hozzátette: az ügyészségi törvény megváltoztatásával viszont címzetes legfőbb ügyészségi főtanácsos címet kap, bár ez "csak egy cím".

Forrás: MTI
Polt: "Nincsenek politikai tartalmú ügyek"

"Ellentétes érzelmek váltják egymást bennem, hiszen sokkal jobb érzés valamit elkezdeni, mint abbahagyni" - mondta Polt, aki külön ki is hangsúlyozta: abbahagy valamit, de nem fejezi be. "Így próbálom ezt felfogni, tudtam, hogy ez egyszer elmúlik. Én hat évre szerződtem" - tette hozzá. "Akkor lennék csalódott, ha azt érezném, hogy ez alatt a hat év alatt nem sikerült a legjobb tudásom és legjobb lelkiismeretem szerint végezni a munkámat. Márpedig az ügyészség az elmúlt hat évben magas színvonalon teljesített, és ebben nyilván a legfőbb ügyésznek is van szerepe" - mondta Polt, aki a tudományos és oktatói pályáját mindenképpen folytatni szeretné.

"A legfőbb ügyészi poszt nem is egy embert, hanem még ennél is többet kíván" - jegyezte meg a leköszönő ügyészségi vezető, aki a köztársasági elnök által javasolt utódjelöltről, Horányi Miklós, szegedi főügyészről diplomatikusan csak annyit mondott: mindig is az volt a véleménye, hogy ezt a posztot olyasvalaki töltse be, aki a szervezetből jön, aki ügyészként dolgozott, és örül annak, hogy az államfő ilyen személyt jelölt.

Az őt ért támadásokról azt mondta: "Csak jó szakmai lelkiismerettel lehetett megélni, ha az ember közben tudta, hogy amit tesz, az helyes." "Plusz nem árt, ha olyan a természete - és úgy tűnik, szerencsére nekem ilyen, hogy fel tudja dolgozni" - mondta Polt, aki gyorsan azt is hozzátette: "nem volt könnyű, nem mondhatom, hogy leperegtek rólam az események, de végig lehetett csinálni".

Gergely Zsófia