Elkente a vizitdíjas kérdést Gyurcsány

Vágólapra másolva!
A koalíciós pártok kedden megállapodtak az egészségügyet érintő kérdésekben - mondta Gyurcsány Ferenc ügyvezető és megbízott miniszterelnök szerdán a közszolgálati televízió Az Este című műsorában. Konkrétumokról ugyanakkor nem beszélt, és arra sem válaszolt, hogy vezetnek-e be vizitdíjat vagy más hasonló fizetős egészségügyi szolgáltatást. Jelezte, hogy vissza kell fogni a szekeret, de ezt először a politikusokon és a köztisztviselőkön kezdik.
Vágólapra másolva!

A kormányfő nyilatkozata szerint az MSZP-nek és az SZDSZ-nek sikerült megállapodnia az egyik legvitásabb kérdésben: az egészségügy átalakításában. Egyelőre azonban csak a megállapodás tényét közölte, részletekről nem beszélt Gyurcsány. Az egyik fő különbség a két párt elképzelése között az volt, hogy az SZDSZ több-biztosítós modellt vezetne be - egymással versengő magánbiztosítók jelennének meg -, az MSZP azonban amellett érvelt a kampányban végig, hogy egy állami biztosítóra van szükség, ahhoz tartozna mindenki.

Gyurcsány nyilatkozatából az nem derült ki, hogy miként ötvözték a két álláspontot, mindössze annyit közölt, hogy a reform legintenzívebb részét 2007 végéig befejezik, és szerinte akkor jutnak el oda, hogy érdemben fel lehessen tenni azt a kérdést, legyen-e magánbiztosító. Ez a kijelentése annyiban változást jelent a korábbi szocialista nyilatkozatokhoz képest, hogy eddig határozottan elutasították a magánbiztosítók létrehozását, és még a kérdés feltevését sem támogatták.

Arra a riporteri kérdésre, hogy bevezetik-e a vizitdíjat - így szorítanák vissza, hogy sokan feleslegesen menjenek orvoshoz -, nem válaszolt. Helyette arról beszélt, arra fognak törekedni, hogy növekedjen az emberek felelőssége két dologban: egyrészt a saját egészségük megőrzésében, másrészt abban, hogy valaki megbetegszik, akkor "az egészség helyreállításában racionális döntéseket hozzon, hogy mennyi szolgáltatást vásárol".

Az [origo] által korábban megkérdezett egészségügyi szakértők egybehangzóan azt mondták, több egészségügyi szolgáltatásért is zsebbe kell majd nyúlnunk. Ez megoldhatja a finanszírozás problémáit, és visszatartaná a rendelőkbe csak beszélgetni járó hobbibetegeket is.

"Vissza kell fogni a szekeret"

Gyurcsány Ferenc az interjúban a reáljövedelmekkel kapcsolatban azt mondta, szeretnék, ha azok nem csökkennének. "A legutolsó elemzés, amit ezekben láttam (...) az, hogy 2006-ban is és 2007-ben is, a reformok elindulásának legintenzívebb szakasza és a költségvetés egyensúlyi pályára történő visszaterelésének legintenzívebb időszakában is, az átlagos jövedelem az növekszik" - fogalmazott. Jelezte azt is, először példát mutatva a politikusok, majd a köztisztiviselők jövedelmét próbálják visszafogni, bízva abban, hogy így a lakosság meg fogja érteni, hogy "vissza kell fogni a szekeret", azaz takarékoskodni kell.

Arra a kérdésre, mennyivel kell az idén csökkenteni az államháztartás hiányát, elmondta: úgy véli, erősen túlzóak az 1200 milliárd forintról szóló vélemények. A kormányfő megerősítette ugyanakkor a műsorvezető felvetését, hogy háromszámjegyű milliárdról van szó.

Gyurcsány Ferenc azt mondta: mivel ezeknek a reformoknak a kidolgozása, a végrehajtása rendkívül bonyolult, a kormány mellett létrejön "egy átfogó államreform bizottság, amelyet a miniszterelnök fog vezetni, egy erős államreform titkársággal".

"Istentelen nagy tempót kell ahhoz diktálni, ezen a területen és máshol is, (...) lényegében kivenni a napi igazgatás útvesztőjéből, hogy 2007 végére azt mondhassuk, a nagyobbik részén túl vagyunk ennek a dolognak" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy 2009 végére "minden megnyugszik". Mint mondta, a kormányprogram jelenlegi változata ötven oldal, de ha rajta múlik, rövidebb lesz. Hozzátette: a dokumentumot átnézik a szakértők, és azt jövő hét csütörtökön és pénteken Velencén az SZDSZ frakciója, pénteken és szombaton az MSZP frakciója tárgyalja meg.