Kereszteződést foglaltak el a radikálisan gyaloglók

Vágólapra másolva!
Néhány száz aktivista pár percre elzárta szerda délután az autósok elől az Andrássy és a Bajcsy-Zsilinszky út kereszteződését. Az engedély nélküli akcióval a Radikális Gyalogosok a gyalogosközlekedést akarták népszerűsíteni. A demonstráció komolyabb fennakadást nem okozott.
Vágólapra másolva!

"Végre enyém a tér" - mondta az [origo]-nak egy az Andrássy és a Bajcsy-Zsilinszky út kereszteződésében büszkén sétálgató férfi, miközben a Radikális Gyalogosok elnevezésű csoport engedély nélküli demonstrációt tartott a szerdán 17 órakor a kereszteződésben. Az akció keretében néhány száz aktivista 5 percre lezárta a csomópontot azzal a céllal, hogy feltartóztassák az arra haladó autósokat.

A demonstráció komoly fennakadást nem okozott, mivel 16 órától már rendőrök irányították a forgalmat a kereszteződésben, ráadásul a rendőrség a demonstráció biztosításában is részt vett. Az [origo] által megkérdezett autósok többsége nyugalommal viselte a kényszerpihenőt, többen viszont folyamatosan dudaszóval kommentálták a babakocsival és virággal felszerelkező aktivisták megmozdulását.

Szombati Kristóf, a Radikális Gyalogosok szóvivője az [origo]-nak elmondta: arra próbálták felhívni a figyelmet, hogy a gyalogosan közlekedők a fővárosban az esetek többségében másodrangú állampolgárokká válnak. "A nyugdíjasfuttató zebrákon egy zöld alatt képtelenség idejében átrohanni, a babakocsival közlekedők pedig arra kényszerülnek, hogy autók között szlalomozzanak" - tette hozzá Szombati. A Radikális Gyalogosok szerint sétálóutcák építése és autómentes zónák kialakítása lenne a megoldás.

A szóvivő szerint a közeljövőben újabb akciók várhatók, azok azonban valószínűleg nem lesznek már ennyire konfrontatívak. Szombati azt viszont nem tudta megmondani, hogy a jelenleg állampolgárokból álló csoportosulás civil szervezetté alakul, vagy pedig olyan mozgalommá szerveződik, mint a bringások esetében a Critical Mass.

A Radikális Gyalogosok akciója az elmúlt években Magyarországon is több alkalommal rendezett flashmobokhoz hasonlítható. Ennek lényege: emberek egy csoportja egy előre megbeszélt helyen és időben találkozik, ahol egy előre egyeztetett, figyelemfelkeltő cselekményt visznek végbe. Magyarországon az első flashmobot 2003 augusztusában tartották a fővárosi Deák téren, amikor is harangszóra esernyőket nyitottak ki a résztvevők.

Szabó András