Kórházi verseny után jöhet el az SZDSZ napja

Vágólapra másolva!
Csak a főbb egészségügyi reformok után döntene Gyurcsány Ferenc a versengő egészségbiztosítókról, noha ez az SZDSZ választási programjának egyik lényeges eleme volt. Az [origo] által megkérdezett szakértő szerint ugyanakkor nem is lehet a magánbiztosítókkal kezdeni a reformokat, először a kórházak versenyeztetésére van szükség, és csak ezután jöhet szóba a szabad demokraták elképzelésének megvalósítása.
Vágólapra másolva!

Csak 2008-ban válaszolná meg Gyurcsány Ferenc, hogy lesznek-e egymással versenyző magánbiztosítók az egészségbiztosítási rendszerben, mivel szerinte ez a kérdés most még érdemben nem tehető fel. A miniszterelnök szerdán, az MTV Az Este című műsorában bejelentette, hogy a koalíciós tárgyalásokon lényegében megállapodtak az egészségügyről, 2007 végéig pedig szeretnének túllenni a mindenkit érintő, mélyre ható reformokon.

Az SZDSZ választási programjának ugyanakkor egyik kulcspontja volt az egymással versengő egészségbiztosítók bevezetése, ráadásul a párt országos tanácsa már tavaly ősszel bejelentette, hogy "csak azzal lépnek koalícióra, aki elfogadja radikális reformokkal járó egészségügyi programjukat". Az SZDSZ illetékeseit egyelőre nem tudtuk elérni, az [origo] által megkérdezett szakértő azonban elmondta, hogy a döntés 2008-ig való elhalasztása nem jelenti a reformok elmaradását.

Skultéty László, a GKI Egészségügykutató Intézet ügyvezető igazgatója úgy véli, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) jelenlegi állapotában nem is lenne alkalmas versenyeztetésre, mivel nincs felruházva szolgáltatás-vásárlási jogokkal. A szakértő szerint egy több biztosítót versenyeztető rendszer bevezetéséről csak akkor lehetne felelősen dönteni, ha már lenne tapasztalat arról, hogy milyen az, ha az OEP is maga döntheti el, hogy melyik egészségügyi intézménytől, milyen szolgáltatást vásárol.

Most ugyanis az egészségbiztosító nem vásárló, inkább csak kifizető, mivel válogatás nélkül, minden egészségügyi intézmény szolgáltatásáért fizetnie kell. Az átalakítás első lépésében tehát kórházak közötti versenyt kellene megteremteni, hogy az OEP minőségi szempontok alapján válogathasson - véli a szakértő. Emiatt, Skultéty szerint néhány kisebb városi kórházat akár be is zárhatnak majd, de egészségügyi intézmények tevékenység-váltására, a munkaerő átcsoportosítására mindenképpen szükség lesz.

Az [origo] által megkérdezett, egyik kisebb kórház - a móri Városi Kórház - orvosigazgatója, Juhász Tivadar ugyanakkor nem érzi veszélyben az általa irányított intézmény jövőjét. Az igazgató szerint a kis kórházak bizonyos szinteken fel tudják venni a versenyt a jobban felszerelt megyei központokkal, mert bár egyes, drága műszereket igénylő szolgáltatásokat már most sem végeznek, az egyszerűbb műveletekre és a helyben nyújtott ellátásra van igény.

Átcsoportosításokkal a móri intézmény akkor is talpon tudna maradni, ha az egészségbiztosító versenyeztetné a kórházakat - mondta az [origo]-nak Juhász Tivadar. Ha például az OEP nem igényelné a móri fekvőbeteg-ellátást, átállnának másfajta tevékenységre. Egyes osztályokon már korábban is kényszerültek funkcióváltásra, így nekik nagyon sok meglepetést már nem tudnak okozni - magyarázta az igazgató. "Az orvosaim olyan kevesen vannak, hogy ők látják el a fekvő- és a járóbetegeket is, úgyhogy nekem mindegy, hogy az a beteg áll, vagy fekszik" - mondta.

Skultéty László is úgy véli, hogy a kis kórházakat alkalmazkodásra kellene biztatni. A szakember ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kórházak versenyeztetéséhez kétharmados törvényt kell módosítani. A kórházzal rendelkező városi önkormányzatoknak jelenleg ugyanis kötelességük fenntartani ezeket az intézményeket, ha azonban az OEP felbonthatná a kórházakkal kötött szerződést, az önkormányzatok nem tudnának eleget tenni kötelezettségüknek.

Visnovitz Péter