Figyelmeztető sztrájk volt az Operában

Vágólapra másolva!
Az előzetes bejelentésnek megfejelően húszperces figyelmeztető sztrájkot tartottak az Operaházban szombaton este A nürnbergi mesterdalnokok díszbemutatója előtt. A darab az eredetileg meghirdetetthez képest 30 perccel később kezdődött.
Vágólapra másolva!

"Figyelmeztető sztrájkról van szó, nagyon reméljük, az egyeztető tárgyalások oda vezetnek, hogy nem kerül arra sor, hogy továbblépjünk" - mondta Rotter Oszkár, a sztrájkbizottság és a szakszervezet vezetője az MTI helyszíni tudósítójának a munkabeszüntetés közben.

Rotter Oszkár nem tudta megmondani hányan csatlakoztak a sztrájkhoz a 700 fős operaházi szakszervezet tagjai közül, de becslése szerint a dolgozók nagy többsége beszüntette a munkát. Hozzátette, hogy nem csatlakozott az akcióhoz a főzeneigazgató és a balett igazgató, aki korábban élesen bírálta Hegyei Árpád Jutocsa főigazgató modernizációs terveit.

Rotter Oszkár hangsúlyozta, hogy azért tartották meg a sztrájkot, mert a főigazgató nem egyeztetett a Magyar Állami Operaház érdekvédelmi szervezeteivel az intézmény működését befolyásoló alapdokumentumok, így például a modernizációs program kidolgozásakor. A munkabeszüntetés másik oka, hogy az érdekvédelmi szervezetek ellenzik a tervezett létszám- és előadásszám-csökkentést.

Az előadás a meghirdetett program szerint szombat délután öt órakor kezdődött volna. A nézőtéren ezt megelőzően információs lapokat helyeztek el a sztrájkban részt vevők, amelyeken három nyelven tájékoztatták a közönséget arról, hogy az előadás előtt munkabeszüntetést tartanak. Két, nevét nem vállaló operaházi munkatárs az MTI-nek elmondta, hogy a lapokat 10-15 perccel öt óra előtt összeszedette a főigazgató.

Öt óra körül látszólag minden a szokásoknak megfelelően zajlott az Operaházban: a zenekar hangolt, majd miután a közönség elfoglalta helyét, kialudtak a fények. Ezt követően azonban újra felkapcsolták a nézőtéri világítást és Kákay István, az Operaház művészeti főtitkára lépett a színpadra, aki közölte, hogy a sztrájk ideje alatt az intézmény vendégül látja a nézőket egy pohár pezsgőre. A főtitkárt kifütyülték a karzaton és a nézőtér más részein álló színészek, többen azt kiabálták, hogy Távozz Jutocsa! - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója.

Az előadás fél hatkor, a sztrájk után kezdődött el. A nézőtéren jelen volt a főigazgató is. Hegyi Árpád Jutocsa korábban közleményben jogellenesnek nevezte a sztrájkot, mivel szerinte "a szakszervezet a törvényben foglalt együttműködési kötelezettségét megszegte". A főigazgató azt is hozzátette, hogy "folyamatosan egyeztet minden kérdésben a szakszervezet elnökével, Rotter Oszkárral, aki azonban a kompromisszumos javaslatokat rendre elutasította. Az Operaház szakszervezetének sztrájkbizottsága csütörtökön újította fel működését és pénteken jelentette be a szombati figyelmeztető sztrájkot.

Az Operában több mint nyolc évtizeddel ezelőtt, 1925-ben volt sztrájk, az volt az intézmény történetében az első munkabeszüntetés.