Vágólapra másolva!
Önkormányzati és szakszervezeti vezetőkkel, valamint a szociális terület képviselőivel találkozott szerdán Gyurcsány Ferenc, hogy a kormányprogramról egyeztessen. Általánosságokról esett szó, konkrétumokról most sem beszélt a miniszterelnök.
Vágólapra másolva!

Szerdán folytatódott az az egyeztetéssorozat, amelyet Gyurcsány Ferenc folytat társadalmi szervezetek képviselőivel. A miniszterelnök az önkormányzatok, a szakszervezetek és a szociális szféra képviselőivel találkozott.

Az új kormány állami és megyei funkciókat kíván a regionális területi szintre helyezni, függetlenül attól, hogy az önkormányzati rendszer átalakításához meglesz-e a szükséges kétharmados parlamenti többség - jelentette ki Gyurcsány Ferenc a tanácskozás elején. A miniszterelnök szerint olyan kérdésekre kell választ találni, mint a kistérségi együttműködés rendszerének továbbfejlesztése, mi legyen a "középső" területi szint, és a változtatásokhoz miként illeszkedjen az államháztartás átalakítása.

Gyurcsány Ferenc közölte: a kormány a maga hatáskörében, a parlamenti megállapodástól függetlenül a dekoncentrációt leviszi regionális szintre. "Jelentős erőfeszítéseket fogunk tenni annak érdekében, hogy a mai központilag vagy megyében szervezett állami funkciók regionális szintre kerüljenek" - szögezte le.

Beszélt a települési önkormányzatok intézményfenntartói szerepének megváltoztatásáról is: szerinte érdemes keresni a lehetőséget, hogy önkormányzatok együttműködésben tarthassanak fenn intézményeket.

A megbeszélést követően Toller László elmondta: a szövetségek többsége egyetértett abban, hogy választott régiókra van szükség a gyenge megyék helyett. A Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke kérdésünkre közölte: az államreform 80 százaléka feles parlamenti többséggel elfogadható, de az "eszenciáját" a kétharmados módosítások adnák, s ő optimista e tekintetben.

A szociálpolitikai témájú megbeszélésen Gyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy fenn kell tartani a legalapvetőbb jóléti szolgáltatások univerzális jellegét, az egészséghez való jogot, valamint a családtámogatást. A következő években a figyelem középpontjába a kisgyermekes családok, a fogyatékossággal élő emberek, a munkanélküliek, valamint a nyugdíjasok társadalmi csoportjai kerülnek - sorolta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a kormány "a gyermekszegénységgel szembeni célzott fellépésre" kívánja koncentrálni az erőforrásokat. A szociális rendszert érintő nagyobb reformok közül kettő fog napirendre kerülni a következő négy évben: az egyik a nyugdíjreform előkészítése, a másik a szociális ellátórendszer intézményhálózatának reformja - mondta.

A megbeszélésről távozó Ferge Zsuzsa akadémikus beszámolt arról, felvetődött, hogy "a hihetetlenül magas gyógyszerkiadásokhoz valahogy hozzá kell nyúlni, de lehetőleg úgy, hogy ez a szegényebbeket ne sértse".

A hat országos szakszervezeti konföderáció vezetőivel folytatott tárgyalásán a kormányfő közölte: a következő másfél év intézkedései a hosszú távú állam- és országreform céljait, valamint a költségvetési feszültségek enyhítését, az egyensúly megteremtését szolgálják. Ebben a folyamatban különösen oda kell figyelni a nyugdíjasokra, a kisgyermekes családokra, a munkát keresőkre, illetve a fogyatékkal élőkre - mondta Gyurcsány Ferenc. Megjegyezte: bár a jogszabályok adottak, a munkahelyeken sok a jogsértés, gyakori a munkavállalók kiszolgáltatottsága.

Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke, valamint az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalának soros elnöke a találkozót követően lényegesnek nevezte azt a kormányzati szándékot, hogy a kormány a gyengébbek oldalán kíván állni. Elmondta: elbocsátásokról, konkrétumokról nem volt szó a tárgyaláson, csak arról, hogy reformokra van szükség. A találkozón a szakszervezeti vezetők elmondták, hogy ragaszkodnak az Országos Érdekegyeztető Tanácsban korábban kötött megállapodások, így például a 3 évre szóló minimálbér-emelés teljesítéséhez, szükségesnek tartják az önálló Munkaügyi Minisztérium fenntartását.

Konkrétumokról egyik tárgyaláson sem esett szó; a miniszterelnök meghallgatta a véleményeket. Az egyeztetések csütörtökön folytatódnak.

Nagy Szilvia