Politikusok is rácsodálkoznak plakátjaikra

Vágólapra másolva!
Éjfélkor lejárt a határidő, a pártoknak - legkésőbb egy hónappal a választást követően - össze kellett volna takarítaniuk összes közterületi plakátjukat. Nem így tettek. Most már az önkormányzatok következnek: ha találnak választási hirdetést, kiszámlázhatják az eltávolítás költségét a pártoknak. Az [origo] körkérdéséből kiderül, hogy a politikusok eléggé eltérően értékelik a helyzetet.
Vágólapra másolva!

"Jéé, még mindig kinn van a plakátom" - Almássy Kornél, az MDF alelnöke saját elmondása szerint így reagált arra, amikor kedden meglátta saját magát két hirdetésen is. Az I. kerületben végül negyedik helyével elbukott politikus - aki listáról bejutott a parlamentbe - állítja, már eddig is 90 ezer forintot költött hirdetései eltávolítására. Kosaras kocsit és embereket fizetett arra, hogy a 200 darab, dróttal a villanyoszlopokra fellógatott, farostra ragasztott, úgynevezett csíkplakátját leszedesse.

A politikus közölte, természetesen tud a határidőről, aminek betartásáért dolgoztak is a párt emberei. Hozzátette, reméli, hogy ragasztott plakátjait már leszedték az aktivistáik onnan, ahová pár hónapja rakták azokat. "Persze elképzelhető, hogy még van kinn néhány belőlük, hiszen a város még tele van ezekkel. Most jövök Budafokról, arrafelé például narancssárga minden. Igaz, a mi embereinknek is volt dolguk bőven: ahol szabad felületet találtak a kampányban, azt teleragasztották" - mondta a képviselő.

Bizonyítsák be, hogy mi raktuk ki

A lejárt határidő után közterületen fellelhető választási hirdetésekről országszerte a közterület-felügyelők készítenek összegzést, amit továbbítanak az érintett önkormányzatoknak. A Fővárosi Közterület-felügyelet szóvivője elmondta, hogy embereik - hét, saját felügyelettel rendelkező budapesti kerület kivételével - folyamatosan figyelik az utcákat, tereket. "Ha a mennyiség indokolja, tehát ha nem egy darabról van szó, akkor felírjuk, és a jelentési kötelezettségünknek eleget téve jelezzük azt az önkormányzatoknak" - közölte Janocsek Ferenc.

"Sajnos túl sok ragasztott hirdetést látni még a mi kerületünkben is" - mondta Verók István, Terézváros szocialista polgármestere, aki szerint ők a kampány kezdetén megpróbáltak elébe menni a problémának. A VI. kerületben - amelynek jelentős része a világörökség részét képezi - még márciusban nyolc párt aláírásával tető alá hozott egy megállapodást az önkormányzat "Lakosságbarát kampányt Terézvárosban" néven. Ebben többek között rögzítették, hogy "nem ragasztanak értékvédelem alatt álló, illetve jogszabályban tiltott vagy meg nem engedett helyekre plakátokat".

"Amit találunk, azt letakaríttatjuk, majd kiszámlázzuk a pártoknak a költséget" - közölte a polgármester. Arra a kérdésünkre, hogy a szocialista önkormányzati vezetés benyújtja-e a számlát az MSZP-nek is, azt mondta a politikus: "Nem mérlegelünk, mindegy, ki milyen zászló alatt hajózik."

A kerületben egyébként az [origo] munkatársa nem talált szocialista plakátot, akadt viszont több hirdetés a parlamentből kibukott fideszes jelöltről, Illés Zoltánról. A politikus megkeresésünkre elismerte, hogy valószínűleg nem sikerült eltávolítani az összes plakátját, ám a várható számla kifizetésével várna egy darabig. "Az önkormányzatnak be kell bizonyítania, hogy a Fidesz plakátjait valóban a Fidesz, az MSZP hirdetéseit pedig valóban a szocialisták helyezték-e ki. Márpedig ennek kicsi az esélye" - mondta a volt képviselő. A szabályozás úgy szól: aki kirakta, annak is kell leszedni.

Tőlem decemberig is kinn maradhat

Fotó: Fábián Évi
Illés Zoltán szerint be kell bizonyítani, hogy a fideszes plakátokat a Fidesz ragasztotta ki

A függesztett, oszlopokra, falakra ragasztott politikai hirdetéseken kívül vannak másfélék is városszerte. Ezek a magáncégek tulajdonában lévő, például üveggel fedett, éjszaka világító hirdetések, amelyekre nem vonatkozik a fenti jogszabály. Addig reklámozzák a felületet megvásároló politikust és pártját, amíg az kifizette a tarifát.

A fővárosban ilyen reklámfalakat látni például a II. kerületben, az Alvinci utcában, ahol a választókerületet megnyerő Nagy Gábor Tamás mosolyog a budaiakra. Tóth László, a politikus sajtófőnöke elmondta, hogy szerinte azért lehetnek kinn még ezek a reklámok, mert az ügynökség egyszerűen eddig nem talált a helyükre más fizetős megrendelőt. A szintén II. kerületi Törökvész úton látható hirdetések különlegessége, hogy egyik oldalukon a kormánypárti Horváth Csaba (MSZP), míg a másikon az ellenzéki Almássy Kornél látható.

Az MDF alelnöke azt állította az [origo]-nak, hogy ő másfél hónapra, március elejétől április 23-ig fizette ki ezeket a reklámokat, az, hogy még mindig kinn vannak, már nem rajta múlik. Kérdésünkre, hogy meddig kell még együtt élniük az embereknek - például az őt népszerűsítő - reklámokkal, azt felelte: "Ha ennyire szeret engem a cég, akkor tőlem akár decemberig is kinn maradhatnak."

Lencsés Csaba