A kötelező tagság eltörlésével puhítanák az orvosi kamarát

Vágólapra másolva!
Eltörölnék a kötelező tagságot az orvosok és a gyógyszerészek esetében - írja a Népszabadság. A lap szerint a kormányzat ezzel próbálná gyengíteni a befolyásos testületeket, hogy azok nem tudjanak ellenállni a reformoknak.
Vágólapra másolva!

Megszüntetné a kötelező kamarai tagságot az egészségügyben a kormány - írja a Népszabadság. Ezzel súlytalanná válhat a Magyar Orvosi Kamara, valamint a gyógyszerészek kamarája, mivel elveszíthetik tagdíjbevételük jelentős részét, ami apparátusuk és szolgáltatásaik leépüléséhez vezet. A lap szerint a kormány célja a gyengítéssel, hogy az átpolitizált konzervatív irányultságú szervezetek ne tudjanak ellenállni a reformtörekvéseknek.

A három magyarországi egészségügyi kamarának - az orvosinak, gyógyszerészinek, szakdolgozóinak - összesen 143 ezer tagja van. A kamarák adják ki többek között a háziorvosok praxisjogát, illetve a patikaalapítási és működtetési jogokat. Ez a két jogosítvány erős piaci védelmet jelent. A kamarák emellett véleményezik a szakmát érintő jogszabályokat, alakítják és betartatják a szakmai, etikai normákat tagjaikkal.

Az orvosok és a gyógyszerészeknek a rendszerváltás óta kötelező a tagság. A néhány tízmilliós állami támogatás mellett működésüket tagdíjakból fedezik a kamarák: az orvosi 540, a gyógyszerész- 130, a szakdolgozói kamara pedig évi 310 millió forint tagdíjjal gazdálkodhat.

Az EU-ban nincs egységes előírás a hasonló funkciójú szervezetbeli tagságról. Ott, ahol nem kötelező a köztestületi tagság, az orvosok 67-94 százaléka fizet kamarai tagdíjat - derül ki a Népszabadság cikkeiből.