A közös fővárosi listáról vitatkoztak a koalíciós pártok

Vágólapra másolva!
Kedden este tárgyalóasztalhoz ült a fővárosi MSZP és az SZDSZ, hogy az önkormányzati választáson való együttműködésről egyeztessenek. Az SZDSZ nem fogadta el az MSZP ajánlatát, hogy közös listán induljanak. Az egyeztetések folytatódnak, így az is csak a későbbiekben derül ki, hogy az MSZP hajlandó-e támogatni Demszkyt, vagy külön jelöltet állítanak. Az viszont kiderült: az MSZP szerdán megnevezi fővárosi listavezetőjét és potenciális főpolgármester-jelöltjét.
Vágólapra másolva!

Most először ültek le hivatalos egyeztetésre az önkormányzati választásokkal kapcsolatban a fővárosi szocialisták és szabad demokraták. Lakos Imre, az SZDSZ budapesti elnöke a tárgyalás után azt mondta, a szocialisták ajánlata szerint Demszky Gábor akkor lehetne közös koalíciós főpolgármester-jelölt, ha a két párt közös listát állítana. A közös listáról azonban nem tudták meggyőzni a szabad demokratákat - mondta Lakos. Szerinte ugyanis együtt indulva kevesebb képviselői helyet szereznének, mintha külön-külön mérettetné meg magát a két párt. Hozzátette: az SZDSZ ugyanakkor amellett érvelt, hogy a két párt közösen kampányoljon.

Molnár Gyula, az MSZP fővárosi elnöke azt mondta, mindkét fél szándéka, hogy megegyezzenek, szerinte nem feloldhatatlan az ellentét a két párt között a közös indulás tekintetében. Továbbra is azon dolgoznak, hogy a közös indulás feltételeit megtalálják - mondta. Hozzátette: tájékoztatták az SZDSZ-t, hogy a szocialista párt budapesti tanácsa szerdán dönt a fővárosi listavezető és potenciális főpolgármester-jelölt személyéről. Ez nem jelenti azt, hogy ne akarnának tovább tárgyalni a közös indulásról - közölte.

A tárgyalás előtt - úgy tudjuk-, az MSZP számolt azzal, hogy külön induljon, saját főpolgármester-jelölttel és csak a választás után egyeztessenek ismét a további együttműködésről. Az SZDSZ ugyanis már korábban jelezte, hogy külön akarja megmérettetni magát.

A tárgyalást megelőzően Lénárt László, a szocialista tárgyalódelegáció egyik tagja azt mondta, felvetik majd, hogy a jelenleginél hatékonyabb egyeztetésre van szükség a városvezetésen belül, hogy ne számítson kivételesnek, ha egy MSZP-s vezetőt is megkérdeznek a területét érintő kérdésekről. A tárgyaláson érinteni akarják a városháza jelenlegi struktúrájának átszervezését: az MSZP-s politikus szerint lassú, lomha a szervezet, túl nagy az apparátus, ráadásul szerinte egy ügyosztályvezető sokszor nagyobb beleszólással rendelkezik abban, hová kerüljenek a pénzek, mint egy főpolgármester-helyettes.

Átalakítanák a szocialista javaslat szerint a főváros és a kerületek viszonyát is, amit a kétharmados többséget igénylő önkormányzati törvény módosítása nélkül is meg lehetne tenni: a fejlesztéseket, az útépítéseket a főváros, a helyi ügyeket, például az oktatást, egészségügyi ellátást, a szociálpolitika területeit a kerületek irányítanák.

Demszky Gábor a tárgyalások előtt azt mondta az MTI-nek: a közös program kialakításában figyelembe kell venni azt a megszorító csomagot, amelyet a miniszterelnök a múlt hét végén jelentett be. Demszky előzetes nyilatkozatában közölte azt is, a tárgyalásokon újragondolják a fővárosi önkormányzat működésével, a bizottsági struktúrával és a főpolgármester-helyettesekkel, a tanácsnokokkal összefüggő kérdéseket éppúgy, mint a főpolgármesteri hivatal korszerűsítéséhez szükséges intézkedéseket - jegyezte meg.

A főpolgármester a közös koalíciós programhoz képest másodlagosnak tartja a személyi kérdéseket, köztük azt, hogy lesz-e úgynevezett szuperhelyettese, vagy nem. Erre amúgy is a programalkotás után célszerű majd visszatérni - tette hozzá.