Mellényes fotóst nem ütnének a rendőrök

Vágólapra másolva!
Bemutató tömegoszlatásra invitálta a sajtó képviselőit, a fotósoknak pedig rikítósárga, számozott "láthatósági mellényt" ajánlott az országos rendőrfőkapitány annak érdekében, hogy ne fordulhasson elő újra, hogy vétlen fotósokat is megüssenek a tömegoszlató rendőrök. Jogvédők és újságírók szerint azonban a rendőrfőnök érvelése több ponton is sántít.
Vágólapra másolva!

A rendőrség, a sajtó, valamint egy jogvédő szervezet képviselőinek részvételével kerekasztal-beszélgetést kezdeményezett a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, melynek témája az éles helyzetekben dolgozó újságírók védelme volt. A dolog apropóját az adta, hogy a bajnoki címről döntő Újpest-Fehérvár focimeccs után a feldühödött szurkolókat megfékezni igyekvő rendőrök két, a munkájukat végző fotóriportert bántalmaztak. Éberling Andrást, a Magyar Nemzet fotósát megütötték, a segítségére siető fotós kollégát pedig közvetlen közelről gázspray-vel szembefújták. Az esetet Darnay Katalin, az Europress munkatársa lefényképezte, a fotó bejárta a hazai sajtót.

Bene László országos rendőrfőkapitány az eset miatt elrendelt ügyészségi vizsgálat lezárultáig a konkrét ügyről nem kívánt beszélni, viszont megoldási javaslatokkal érkezett, hogy a jövőben hasonló ne fordulhasson elő. A főrendőr szerint fényképezőgép birtoklása önmagában nem elegendő ahhoz, hogy az eljáró rendőr éles helyzetekben meg tudja különböztetni a sajtó munkatársait. Majd bemutatta azt a számozott, Press (sajtó) feliratú sárga mellényt, amelynek segítségével, szerinte az újságíró biztonságban dolgozhat. Megjegyezte, ilyet hordanak Irakban is az ott dolgozó újságírók.

Bene közölte, hogy az évi 3000 rendezvény közül, amelyet a rendőrség, erőn felül teljesítve biztosít, csak nagyon kevésre érkezik panasz. Majd meghívta az újságírókat egy bemutató tömegoszlatásra, ahol megfigyelhetik azokat a technikai és taktikai elemeket, amiket egy bevetés során a rendőrök alkalmazhatnak.

Noha Eötvös Pál, a MÚOSZ elnöke és a vitavezető Hardy Mihály alelnök megpróbálta rávenni a jelenlévőket, hogy panasznap helyett, elsősorban a javaslatokra reagáljanak, Bánó Attila, a Magyar Újságírók Közösségének (MÚK) elnöke nem hagyta szó nélkül, hogy a riportereket célzott támadás érte, miközben nem randalíroztak, hanem a dolgukat tették. Szigeti Tamás, a Magyar Fotóriporterek Társasága elnöke szerint nem helyes, hogy a vitában hangsúlyozottan a sajtó munkatársairól esik szó, amikor elég indok, hogy a rendőrök vétlen állampolgárokat bántalmaztak. A fotósok helyett, bárki lehetett volna a szenvedő alany.

Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet ügyvivője elmondta, hogy közfeladatát ellátó rendőrt és általában a közhatalmi szereplőket közterületen akárki - a szurkoló is - fényképezheti, így a mellény nem megoldás. Majd rámutatott, hogy a rendőrségre vonatkozó jogszabályokban nincs olyan, hogy műveleti terület. Így a rendőrség érvelése szerinte sántít, amikor azt mondja, hogy műveleti területen belül nem garantálhatják az újságírók biztonságát.

Emellett emlékeztetett arra, hogy a rendőrség, az elmúlt években, ezen az alapon számtalan alkalommal megsértette a polgárok szabad gyülekezési jogát. Felhívta a figyelmet arra a jogsértő gyakorlatra is, hogy míg a rendőrség területlezárást, a rendőrségi törvény értelmében, védett személyhez kötötten rendelhet el, az alacsonyabb szintű rendőrségi szolgálati szabályzat ezt kiterjeszti szélesebb körre.

Ezen a ponton Bene László a rendőrség nevében kikérte magának, hogy egy eset kapcsán a vita résztvevői a testület egészére vonatkozó, általánosító véleményt fogalmazzanak meg, és hogy a vizsgálat befejezése előtt ítéletet nyilvánítsanak az érintett rendőrökről. Miután kifejezte a csalódottságát, hogy a jelenlévők lepöckölik a benyújtott javaslatokat, erőtlen vita kezdődött arról, hogy mellény, jelvény vagy esetleg valami más viselete az adott szituációban mennyire hatékony és életszerű. Mielőtt parttalan önismétlésekbe süllyedt a beszélgetés, a MÚOSZ elnöke azt javasolta, hogy írásban rögzítsék és a rendőrség "tananyagként" vegye tudomásul, hogy a tömegtájékoztatás kiterjed a rendőrség által biztosított helyszínekre is, ahol az újságírók munkáját a rendőrség nem akadályozhatja. Bene erre úgy reagált, hogy maguk is "tematikát kívánnak kidolgozni".

Bogár Zsolt