Diszkriminatívnak tartja a fert a szülők érdekképviselete

Vágólapra másolva!
Diszkriminatívnak tartja a fejlesztési részhozzájárulást (fer) a szülők érdekképviselete, mert véleményük szerint így az egyik hallgató szülei fizetnék ki a másik hallgató tanítási költségeit. Az Országos Szülői Szervezetek Egyeztető Fóruma (OSZSZEF) csütörtöki közleményében azt is kifogásolja, hogy az oktatási kormányzat nem egyeztetett velük a "tandíj jellegű" fer bevezetéséről.
Vágólapra másolva!

"Biztosak vagyunk benne, hogy a fer jelenlegi formájában diszkriminatív intézkedés, sérti az emberi méltósághoz való jogot, amikor a legszegényebb családoknak is meg kell fizetni a fert, és ebből a befizetésből mentességet kaphat akár a leggazdagabb családok gyermeke is" - áll a Novák János elnök által jegyzett dokumentumban.

Közölte, az országos szülői egyesületek alkotmányossági kérdésnek tekintik a fer bevezetését. A szülők kifogásolják, hogy miért hárítják át a felsőoktatási intézmények fejlesztési és ösztöndíjköltségeit a hallgatók egy csoportjának szüleire, a velük való előzetes egyeztetés nélkül.

"Aggályosnak tartjuk, hogy az egyik hallgató szülei fizetik ki a másik hallgató tanítási költségeit" - hívta fel a figyelmet a szervezet elnöke. Novák János közölte: aggályosnak tartják, hogy a felsőoktatási intézmények szabadon határozhatják meg, milyen paraméterek alapján ad "szülői" ösztöndíjat a hallgatók 15 százalékának, és milyen alapon zúdítja rá a költségtérítéses képzés gondjait más családokra. Felvetették azt is: miért maradnak ki az egyeztetésből a gyermekeik taníttatásáért alkotmányos szinten is felelős, az oktatásuk anyagi terheit a valóságban viselő szülők országos érdekképviseleti szervezetei?

Hiller István szakminiszter kedden jelentette be, hogy egyfajta tandíjat, hivatalos nevén fejlesztési részhozzájárulást vezetnek be a felsőoktatásban. E szerint 2008 szeptemberétől az alapképzésben 105 ezer, a mesterképzésben 150 ezer forintot kell évente fizetni.