Gyurcsány sem ígér pénzt a baleseti sebészeknek

Vágólapra másolva!
Az egészségügyi dolgozók vizitdíj alóli mentességének lehetőségéről is kérdezték Gyurcsány Ferencet, amikor kedden találkozott a szakma képviselőivel. Gyurcsány erre a felvetésre azt felelte, hogy nem ez a reform legfontosabb lépése. A kormányfő jogosnak tartja a traumatológusok bérkövetelését, de azt mondta, hogy erre most nincs pénz a költségvetésben.
Vágólapra másolva!

Az egészségügyi reformról folytatott szakmai egyeztetésre közel 200 orvost és kórházigazgatót hívtak meg. Közülük tizenhatan tettek fel kérdéseket a miniszterelnöknek a múlt pénteken bejelentett első reformlépésekkel kapcsolatban. 2007 január elsejétől háziorvosi és szakrendelői kezelésenként 300 forintos vizitdíjat, valamint ugyanekkora összegű, kórházi napidíjat vezetnek be. Megszüntetik az ingyengyógyszert, valamint lehetővé teszik, hogy bizonyos recept nélkül kapható gyógyszerekhez hozzá lehessen jutni a benzinkutaknál és a szupermarketekben is.

A vizitdíj kapcsán, az egyeztetésen megjelent orvosok arra voltak kíváncsiak, a díjfizetés alól mentességet kaphatnak-e az egészségügyi dolgozók, valamint azt javasolták, hogy a mentesülők esetén utólagos visszatérítést vezessen be a kormány. A miniszterelnök válaszában elmondta: valószínűleg a rászorulókra bízzák, hogy az utólagos visszatérítést vagy az azonnali mentességet választják.

Az utóbbi várhatóan úgy néz majd ki, hogy a 300 forintos díj egy hányadáért cserébe, ingyenes ellátást biztosító jegyet válthat ki a beteg az önkormányzatnál. Az egészségügyi dolgozók mentességével kapcsolatban Gyurcsány azt felelte, hogy nem ez a reform legfontosabb lépése.

A traumatológusok 350 százalékos béremelésre vonatkozó követelését jogosnak nevezte a kormányfő, hozzátette azonban, hogy erre jelenleg nincs pénz a költségvetésben, "mint ahogy a fonónők, tanárok és a rendőrök fizetésemelésére sincs" - mondta a miniszterelnök. Gyurcsány bejelentette, hogy év végéig készül el az a Legfelsőbb Bíróság júniusi ítéletéhez igazodó jogszabály, amely kimondta, hogy az orvosok ügyeletben töltött ideje teljes munkaidőnek számít.

A kormányfő a tervezett reformok kapcsán az orvosok türelmét kérte, valamint azt, hogy ne éljenek vissza nyomásgyakorló képességükkel, és viselkedjenek fair módon.

Szabó András