Klímaváltozásról daloltatnák a diákokat

Vágólapra másolva!
Fogadalomtevő kampánnyal próbálja környezettudatosabb életmódra bírni a középiskolás diákokat az Európai Bizottság. A hamarosan az iskolákba is eljutó füzetek a klímaváltozásról szóló információk mellett gyakorlati tanácsokat fogalmaznak meg a globális felmelegedés visszaszorítására. Közben egy másik akció keretében a civil szervezetek az embereket klíma-alku kötésére próbálják rávenni - Budapesten nem sok sikerrel.
Vágólapra másolva!

"Ezennel fogadom, hogy felelősségteljesen gondolkodó állampolgárként csökkenteni fogom a szén-dioxid-kibocsátást azáltal, hogy megteszem az ehhez szükséges apró lépéseket napi életvitelem során" - ilyen fogadalomtételre biztatja az uniós tagállamok diákjait az Európai Bizottság nemrég indított kampányában. A május óta tartó, "Az éghajlatváltozás rajtad múlik!" elnevezésű figyelemfelkeltő kampány új szakaszaként az EU környezetvédelmi politikusai az új tanévben a középiskolás diákokat próbálják rávenni, hogy mindennapi szokásaik megváltoztatásával járuljanak hozzá a globális felmelegedés elleni harchoz.

Az interneten már közzétett, és hamarosan az iskolákba is eljuttatott kampányanyag a fogadalomtétellel együtt különböző ötleteket javasol a diákoknak, hogyan tehetnének a klímaváltozás ellen saját eszközeikkel. A fogadalmat tevő diákok az ilyen környezetbarát cselekedetekről naplót vezetnek majd, környezettudatos viselkedésükért pedig pontokat kapnak. Giczi Ágnes, a kampányfüzetek terjesztését végző, Comprad Kommunikációs Ügynökség tanácsadója szerint a pontversenyért ugyan nem kapnak díjat a fiatalok, szerinte azonban közös jutalmuk lesz a környezetért való cselekvés eredménye.

A fogadalomban vállalható cselekedeteket négy téma köré csoportosították, ezek jelszavai: "tekerd le!, kapcsold ki!, hasznosítsd újra!, és sétálj!" Nagyrészt a már jól ismert tanácsokat hozzák fel, mint például az energiatakarékos villanykörtéket, a kerékpáros közlekedést, a kisebb vízfogyasztást és a visszaváltható üvegek használatát. A kampány ezek mellett ugyanakkor például arra is buzdítja a tanulókat, hogy kis fogyasztású autó vásárlására ösztönözzék szüleiket, ültessenek fát az iskola udvarára, illetve hogy szervezzenek zenekart az iskolában, és a bulikon a klímaváltozásról szerzett dalokat énekeljenek, így ösztönözve a diáktársakat a környezettudatosabb életmódra.

A kampányanyagot csak azok az iskolák kapják meg, amelyek az előzetes tájékoztatás alapján fontosnak találták a program bevételét a tantervbe, és megrendelték a fogadalomtevő füzeteket. Az Európai Bizottság magyarországi képviseletének sajtóosztálya szerint ugyanakkor Magyarország ennek az egységes európai kampánynak az egyik kiemelt fókuszországa, hiszen egy korábbi felmérés alapján, az EU-hoz újonnan csatlakozott országok a legkevésbé környezettudatosak az Unión belül, így itt van szükség a legtöbb figyelemfelkeltő és nevelő akcióra.

Klíma-alku a dinoszaurusz árnyékában

A Magyar Tudományos Akadémián tartott országos éghajlat-konferencián, csütörtökön Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter arról beszélt, hogy medence-jellegéből fakadóan, klímaváltozás szempontjából Magyarország az Európai Unió egyik legsérülékenyebb tagállama. Egyébként éppen a napokban, szeptember 11-e és 21-e között tart kampányt a klímaváltozás ellen a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTSZ) is. A Föld Barátai nevű európai szervezet akciósorozatához csatlakozva, a civil szervezet az Akadémia épülete előtt várta az éghajlatért tenni vagyókat. Az érdeklődők egy 9 méter magas, az éghajlatváltozás okozóit (tartálykocsi, olajfúró torony, repülőgép) szimbolizáló elemekből összeállított, felfújható dinoszaurusz árnyékában köthettek volna klíma-alkut a kormánnyal, erre azonban nem sok járókelő vállalkozott.

Az alkunak az lett volna a lényege, hogy az állampolgár ígéretet tesz saját életmódja megváltoztatására, és egyben a kormánytól is kér valamit, ami előremozdítja a klímaváltozás elleni harcot. Saját ajánlatát mindenki a képregényekből ismert, kartonból kivágott szövegbuborékokra írhatta, amit vele együtt lefotóztak, s a jövőben album formájában Persányi Miklóshoz és az ENSZ-hez is eljuttatnak majd.

"Csak energiatakarékos terméket veszek - legyen több ilyen áru!" - többek között ezt az alkut állította példaként az MTSZ az alkukötők elé, az akciót azonban minimális érdeklődés kísérte. A kevés résztvevőtől csak olyan megnyilvánulásokra futotta, mint: "Szeretjük a vasutat!", "Nem vásárolok szemetet!", "Kevesebb műanyagot!", délig ezekből is mindössze 25 alku-buborékot számoltunk a Roosevelt téren. Ráadásul ezek egy részét is egy svájci iskolás csoport tagjai készítették - angolul.

"Nálunk otthon biztosan sokkal többen vennének részt egy ilyen akcióban" - mondta az [origo]-nak Lové, egy svájci diák, aki szerint odakint sokkal többet foglalkoznak a környezettel, mint Magyarországon. Ladányi-Benedikt Ildikó, az MTSZ kommunikációs munkatársa szerint azonban a csütörtöki alacsony részvétel inkább a rossz helyszínválasztásnak tudható be, mint az érdektelenségnek, hiszen az MTA előtt viszonylag kevés a járókelő, azok is inkább turisták. Ladányi-Benedikt ugyanakkor elmondta, hogy a mostani rendezvény egy hosszabb akciósorozat része, amelynek során vidéki nagyvárosokba is ellátogatnak, szeptember 17-én, az autómentes napon pedig visszatérnek Budapestre, a lezárt Andrássy útra is.

A civil szervezet munkatársa szerint eddig körülbelül 250 üzenetet, klíma-alkut gyűjtöttek össze, ezek nagy részét még korábban, Kapolcson és a Szigeten, a nagy fesztiválokon. Hozzátette ugyanakkor, hogy reményeik szerint az akció végére ez a szám 1000 fölött lesz, hiszen - mint mondta - tavaly egy hasonló akcióban Magyarországról több mint 1500 ember üzent a világnak, ami az akkori akcióban résztvevő 15 ország között a legtöbbnek számított. Az üzeneteket, akárcsak tavaly, idén is lefényképezik, és kiállítják az ENSZ klímakonferenciáján. Ladányi-Benedikt Ildikó szerint, ha minden ország összegyűjtene 1000 üzenetet, az így kapott 15 000 klíma-alku már - mint fogalmazott - elég "ütős" figyelemfelkeltésnek számítana.

Visnovitz Péter