Megmozgatta a pénz a kórházvezetők fantáziáját

Vágólapra másolva!
Pályázatot írt ki az egészségügyi reform keretében a minisztérium: a kórházak átalakítására, korszerűsítésére 6,5 milliárd forint támogatást ad a sikeresen pályázó intézményeknek. A struktúraátalakítás keretében 2 millió forintot ér egy megszüntetett ágy, de lehet pénzt nyerni a betegek komfortérzetének javítására is. Az általunk megkérdezett kórházigazgatók mind szeretnének kapni a pénzből.
Vágólapra másolva!

Ágyszámcsökkentés - leginkább ezzel a kifejezéssel szokták minősíteni a kormányzat egészségügyi reformlépései között kiemelt helyen szereplő kórházátalakítási programot, amelynek egyik első jelentős lépéseként pályázatot írt ki a szaktárca. Ennek keretében 6,5 milliárd forintot osztanak majd szét azon egészségügyi intézmények között, amelyek megkezdik "a szakmapolitikai céloknak és a helyi szükségleteknek is megfelelő" átalakítást, valamint a "területi egyenlőtlenségek csökkentését, az ellátáshoz való hozzáférés esélyegyenlőségének elősegítését".

Konkrétan ez az jelenti a minisztérium szerint, hogy adott településen belül működő párhuzamosságokat le kell építeni, amit honorálnak is: például ha több intézmény közösen benyújtott pályázata ennek megfelel, és az átalakítás ágyszámcsökkentéssel jár, akkor maximálisan 200 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak erre. Ágyszámcsökkentés nélkül minderre 60 millió forint nyerhető.

A támogatás felső határa - amennyiben "a teljes telephely megszűnik" - 2 millió forint megszüntetett ágyanként, teljes osztály megszüntetése vagy osztályok összevonása esetén 1,5 millió forint, míg krónikusággyá vagy járókapacitássá alakításnál ágyanként 1 millió forint. De lehet pályázni gépvásárlásra, valamint korszerűsítésre is, a cél itt a betegek komfortérzetének javítása.

A pályázatot október 4-én írta ki a minisztérium, majd az felkerült a tárca honlapjára is, de külön értesítést kaptak róla a kórházak vezetői is. A pályázat benyújtási határideje október 20-a, ami elég rövid időnek tűnik, de érdeklődésünkre a tárcánál azt mondták, hogy az átalakítást már mindenképp idén el akarták kezdeni, és szerintük ez az időkorlát nem okoz gondot az intézményeknél.

A minisztérium szerint egyébként "nem egyszerűen az aktív kapacitások csökkentése a cél, hanem hatékonyabb és a szükségleteknek jobban megfelelő ellátórendszer kialakítása." A pályázatokat 11 fős - a szakminiszteréiurm, az OEP, az ÁNTSZ szakembereiből és intézményvezetőkből álló - bírálóbizottság értékeli. Mint megtudtuk, a fő szempont az adott térség szükségleteinek kielégítése, ennek megfelelően azoknak a kórházaknak az átalakítási terveit támogatja a minisztérium, amelyek "vállalják az ésszerűsítést és a jobb igazodást a lakossági igényekhez a gazdaságosabb működés érdekében".

"Nincs más választásunk, pályázunk"

Az általunk megkérdezett kórházvezetők mind áttanulmányozták már a pályázati kiírást, ahogy a Nyíregyházi Jósa András Kórház főigazgatója fogalmazott: "megmozgatta a fantáziájukat". Pintérné Gönczi Ágnes elmondta, hogy az intézmény irányítói "megkapták a feladatot, hogy letegyenek az asztalra egy olyan pénzügyi tervet, amivel eséllyel lehet pályázni".

Szeretne a pénzből a kazincbarcikai kórház is, Rudolf Andrásné gazdasági igazgató elmondta, hogy a pályázatból mind a struktúraátalakítás, mind a korszerűsítés érdekli őket. Konkrétumokat azonban még nem kívánt elárulni, így arra a kérdésünkre sem válaszolt, hogy az átalakítás keretében csökkentenék-e az ágyszámot.

Sziegl Zsuzsanna, a 600 ágyas bajai városi kórház igazgatója azt mondta, hogy "nincs más választásunk, pályázunk". A vezető kijelentette, hogy muszáj ágyat csökkenteniük, bár nem szeretnének. A bajai kórházban az igazgató szerint van rá példa, hogy az aktív ágyak egy részét "szociális közeli feladatok ellátására" használják. Kérésünkre azt a konkrét példát mondta, hogy egy egyedülálló idős nénit a meggyógyított tüdőgyulladásának ötödik napján már hazaengedhetnének, ha lenne az ő otthoni megfelelő kezelésére mód, de mivel nincs, ezért ők "erősítik tovább a szervezetét".

A vezető szerint abban igaza van a minisztériumnak, hogy egy ekkora terület ellátására elég lenne a 400-450 ágyas kórház is, ha lennének otthoni ápolók, mozgó szolgáltatások, és a háziorvosok alá kevesebb páciens tartozna s az orvos így ki tudna menni minden betegéhez. Sziegl Zsuzsanna szerint ez lenne az alapja az ágyszám csökkentésének. Az igazgató ugyanakkor saját jövőbeli terveikről közölte: "valamennyit átminősítenek az aktív ágyakból krónikussá". Erre most ágyanként 1 millió forintot lehet elnyerni a minisztérium pályázatán.

Lencsés Csaba