MSZP-s segítséggel vették fel a beszédeket

Vágólapra másolva!
Egy MSZP-s politikus segítségével jutott be az MSZP választmányi ülésére a Magyar Rádió egyik munkatársa - állapította meg a szocialisták belső vizsgálata. Az érintett politikus, Sipos József, a társadalompolitikai tagozat ügyvivője ugyanakkor állítja, nem tudott arról, hogy zárt ülés zajlik, és azt sem tudta, hogy a rádiós újságíró felvételt készít.
Vágólapra másolva!

Az MSZP választmánya eljárást kezdeményez a párt etikai bizottságánál Sipos József, az MSZP társadalompolitikai tagozatának ügyvivője ellen, mert segítségével jutott be a Magyar Rádió munkatársa a szombati zárt választmányi ülésre - mondta Szűcs Erika, a választmány elnökhelyettese, akit megbíztak a kiszivárgott beszédek miatt indított belső vizsgálat lefolytatásával.

Szűcs Erika elmondta, maga Sipos jelentkezett a választmány elnökségénél, hogy beszámoljon a történtekről. Sipost az [origo]-nak sikerült elérnie, és azt mondta, az ő tudta és beleegyezése nélkül rögzítette az újságíró a beszédeket. Sipos elmondása szerint egy rendezvényük lett volna az épületben szombat délelőtt, de elmaradt. Az erre érkezett vendégeket behívta a tanácsterem karzatára, mert nem tudta, hogy zárt ülés zajlik. Ebben a társaságban volt a rádiós riporter, aki felvett több beszédet, Sipos ugyanakkor állítja, hogy erről ő nem tudott.

A politikus a kiszivárogtatási ügyeket műbalhénak nevezte, amelyekkel szerinte el akarják terelni a figyelmet a fontosabb dolgokról, ráadásul őt és a Társadalompolitikai Tagozatot hozzák hírbe. Szerinte ez az eset inkább az újságírói etikáról szól.

Szűcs Erika nem kívánt találgatásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, milyen döntést hozhat az etikai bizottság. Kérdésre válaszolva hozzátette: a párt alapszabályában van olyan szankció, hogy kizárás. Az MSZP honlapján olvasható pártalapszabály szerint kizárással a tagsági viszony csak fegyelmi eljárás után kiszabott büntetésként szüntethető meg.

Szűcs Erika kitért arra, hogy az MSZP Köztársaság téri székházában nem fenntartható "a bizalmi elv alapján történő közlekedés", így várhatóan szigorítani fogják a rendezvényekre történő belépést. Az MTI kérdésére, hogy tervezik-e eljárás kezdeményezését a Magyar Rádió munkatársával szemben, az elnökhelyettes közölte: a szakmának kellene erről az esetről véleményt mondania.

Such György, a Magyar Rádió elnöke hétfőn elhárította az MTI érdeklődését a hétvégi szocialista választmányi ülésen készült és a közszolgálati médiumhoz eljutott hangfelvétellel kapcsolatban. A Magyar Rádió - noha az Aktuális szerkesztőség vezetője, Sztankóczy András közlése szerint mintegy háromórányi anyag jutott birtokukba - körülbelül nyolcpercnyit tett közé honlapján Lamperth Mónika önkormányzati miniszter szombati beszédéből, hétfőn pedig Szekeres Imre felszólalásából közölt részleteket. A szerkesztőségvezető az [origo] érdeklődésére nem kívánta sem megerősíteni, sem cáfolni Sipos verzióját a történtekről, mert mint mondta, "meghagyná a felelősségkeresést a szocialista pártnak".

A rádió egyébként nem tervezi, hogy újabb részeket tesz közzé a szombati szocialista választmányi ülésről birtokukba jutott hanganyagból - közölte Sztankóczy. Mint mondta, a 118 percnyi felvételből eddig mintegy negyedórányit hoztak nyilvánosságra, ám a fennmaradó anyagban nemigen lát olyan elemeket, "amelyeknek ekkora hírértéke lenne". A történtek sajtóetikai vonatkozásaival kapcsolatos kérdésre Sztankóczy András úgy válaszolt: "az újságíró természetesen dicséretet és jutalmat kap".

A Magyar Rádió vasárnap Lamperth Mónika önkormányzati miniszter beszédét közölte, amelyen a miniszter beszél arról, hogy a területfejlesztési törvénynek olyan módosítását terjeszti majd elő, ami "erős lehetőséget és mandátumot" ad a kormánypárti politikusoknak a regionális területfejlesztési tanácsban. Hétfőn Szekeres Imre honvédelmi miniszter, MSZP-s elnökhelyettes beszédéből közölte részleteket. Szekeres egyebek között azt mondta párttársainak, hogy a szocialistáknak újra kell fogalmazniuk viszonyukat az SZDSZ-hez és az MDF-hez, előbbi ugyanis meggyengült, utóbbi viszont megerősödött az önkormányzati választáson.

[origo]/MTI