Összeállt az MDF a szocialistákkal Pécsett

Vágólapra másolva!
Megállapodást kötött a közgyűlési együttműködésről az MDF és az MSZP Pécsett. Az országosan egyébként ellenzéki politizálást folytató párt pozíciókat is kapott a szocialistáktól: az MDF városi ügyvezető elnöke egyházi referens lesz az önkormányzatban, egyetlen képviselője pedig bizottsági elnöki posztot kapott.
Vágólapra másolva!

Pécs új polgármestere, a szocialista Tasnádi Péter jelentette be, hogy az MDF is együttműködik az MSZP-vel a pécsi közgyűlés következő négy évi munkájában. Tasnádi elmondása szerint az MSZP az SZDSZ-szel koalíciós, míg az MDF-el együttműködési megállapodást kötött. A megállapodás célja a polgármester szerint az önkormányzati munka hatékonyságának növelése, Pécs sikeres jövőbeni fejlesztése érdekében.

Várbíró Péter, az MDF ügyvezető elnöke (Várbíró október 9-én a gyenge szereplés miatt lemondott elnöki posztjáról) azt mondta, hogy a párt a szocialistákkal folytatott tárgyalásokat követően döntött a konstruktív támogatásról. Várbíró szerint ugyanis kiderült számukra, hogy célkitűzéseik nagy részét közösen érvényre juttathatják a pécsi közgyűlésben. A politikus ezek között említette a korrupció elleni fellépést, a családok, a kis- és középvállalkozók, az oktatási intézmények támogatását, a nagy városi projektek megvalósítását.

Az MDF pozíciókat is kap az együttműködés részeként. Várbíró lesz az önkormányzat egyházi kapcsolatokért felelős referense, a képviselőtestület egyetlen MDF-es tagja, Füredi Péter pedig a jogi és igazgatási ügyek bizottságának elnöke lesz. A 41 tagú pécsi képviselőtestületben az MSZP már önmagában többséggel bír, ugyanis 21 helyet szerzett. Ehhez jön még a kétmandátumos SZDSZ, valamint az együttműködő MDF egy képviselője. A Fidesz-KDNP frakciója 14 fős, az Összefogás Pécsért Egyesületnek három képviselője ül a közgyűlésben.

A várost vezető szocialista-liberális pártok így erőfölényben vannak a közgyűlésben, de korántsem olyan kényelmes a többségük, mint az előző ciklusban. Akkor a közösen induló Fidesz és MDF összesen csak 11 mandátumot szerzett, miközben az SZDSZ lényegesen jobban szerepelt, mint most: 5 képviselője jutott be 2002-ben. Az erőviszonyokat alaposan felforgatta, hogy júniusban súlyos autóbalesetet szenvedett Toller László polgármester. Helyette belső viták után a szocialisták Tasnádi Pétert jelölték, aki csak szűk többséggel, alig több mint 200 szavazatnyi különbséggel tudott nyerni fideszes riválisa előtt.

[origo]/MTI