Vágólapra másolva!
Megvan a megfelelő számú aláírás ahhoz, hogy a pécsiek helyi népszavazáson döntsenek a Tubes hegyre tervezett katonai lokátorról - írja a Népszabadság. Így az is lehet, hogy a Zengő után a Tubesen sem épülhet meg a radar, ha a helyiek többsége ez ellen voksol.
Vágólapra másolva!

Eredetileg a Dél-Dunántúl legmagasabb pontján, a 682 méteres Zengőn akarták megépíteni a légteret ellenőrző lokátort, azonban a zöldek tiltakoztak a Honvédelmi Minisztérium terve ellen, mert a hegy természetvédelmi területnek számít. Ezért kellett a tárcának új helyszínt keresnie: inkább a Pécs feletti Tubes hegy 611 méter magas csúcsán akarták megépíteni a lokátort, főként, mert itt már egyébként is áll egy katonai objektum.

A módosított helyszín azonban a pécsi zöldeknek nem tetszik, mások pedig félnek a radar hatásaitól, ezért egy csoport tavaly létrehozta a Civilek a Mecsekért Mozgalmat (CMM) amely a radar ellen tiltakozókat tömöríti. Múlt hónapban a mozgalom aláírásgyűjtést kezdett annak érdekében, hogy a helyi népszavazást tartsanak a Tubesen megépítendő lokátorról. A honvédelmi tárca egyébként készített környezeti hatástanulmányt a tervezett lokátorról, de ezt csak novemberben hozzák nyilvánosságra.

A civilek bejelentették, hogy máris sikerült összegyűjteni a megfelelő számú - egész pontosan 13 ezer 700 - aláírást, hiszen a referendumhoz a helyi választópolgárok 10 százalékának aláírását kellett összegyűjteni, vagyis csaknem 13 ezer szignót. Az aláírásokat a helyi választási iroda hitelesíti, ha a népszavazás azonban csak akkor lesz érvényes, ha legalább a választók több mint fele elmegy szavazni. Ha a helyi népszavazások a többség radar ellen szavaz, akkor a pécsi közgyűlésnek módosítania kell a város rendezési tervét, hogy a Tubesre ne épülhessen lokátor.

Magyarországon a légtér ellenőrzésére három, a NATO rendszerébe illeszkedő radart kell építeni, ebből kettő már üzembe állt, a harmadik helyszíneként a szervezet elfogadta a Tubest. A harmadik lokárornak 2007-ig meg kellett volna épülnie.