Anyagi kényszerből halhatott meg hétszer a beteg

Vágólapra másolva!
Kampányfogásnak nevezte az [origo] által megkérdezett egészségügyi szakértő Molnár Lajos egészségügyi miniszter szélsőséges példáit - például a papíron hétszer meghalt betegről -, amelyekkel a kórházak, háziorvosok szigorúbb ellenőrzését indokolta. A szakértő szerint a kórházak nem jókedvükből csalnak: ha életben akarnak maradni, akkor "stiklikhez" kell folyamodniuk.
Vágólapra másolva!

Átfogó ellenőrzést ígért Molnár Lajos csütörtökön annak érdekében, hogy megszűnjön az egészségügyben a pazarlás és a tb-támogatással való visszaélés. Az egészségügyi miniszter tájékoztatójában példákat sorakoztatott fel a visszaélésekre, így azt, hogy egy férfi nőgyógyászati ultrahang vizsgálaton esett át, egy másik páciens pedig hétszer halálozott el - legalábbis papíron.

Kampányfogásnak tartja Molnár Lajos csütörtöki bejelentését Sinkó Eszter, a SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központjának munkatársa. "Kommunikációs célból hozták fel ezeket a kirívó eseteket, mert az emberek ezt elítélik, így indokoltnak látják a szigorúbb ellenőrzéseket" - vélte az egészségügyi szakember. Szerinte a miniszter által példaként felhozott esetek valószínűleg régebben fordultak elő, mert mára csak olyan területeken gyakoriak a visszaélések, ahol nem éri el a betegforgalom azt a szintet, amíg az egészségbiztosítási pénztár finanszíroz. Az OEP ugyanis szabályozza az egészségügyi intézmények költésének maximumát.

A tárca nagy sajtóérdeklődést kiváltó bejelentése a jövőbeli ellenőrzésről Sinkó Eszter szerint így valójában más célt szolgál: az egészségügyi reform érdekében szeretnék általánosságban szorosabb felügyelet alá vonni a kórházakat és az orvosokat, illetve a receptfelírási gyakorlatot.

Elmondta ugyanakkor, hogy erre a megyei egészségpénztárak sem személyileg, sem technikailag nem elég felkészültek. "Bármelyik kórházi orvos kidumálja a kérdéses eseteket" - mondta a szakember, aki szerint további problémát jelent, hogy az OEP szakemberei nem érdekeltek abban, hogy minél több pazarlást, hibát feltárjanak.

Rákényszerülnek a stiklikre

Az [origo] kérdésére Sinkó Eszter elmagyarázta: a finanszírozási technika teszi lehetővé, hogy visszaélések legyenek, illetve az, hogy papíron léteznek csak elvégzett kezelések, sőt kórházakban fekvő betegek. "Ez máshol a világban is így van" - tette hozzá. A kórházak ugyanis a kezelt esetek után, a járóbeteg szakellátásban pedig szintén a teljesítmény alapján kapják a pénzt, tehát érdekeltek abban, hogy csaljanak. "Ha fenn akarnak maradni, gyakorlatilag rá vannak kényszerülve a stiklikre" - jelentette ki az egészségügyi szakember.

Ezekről az állításokról és a tárca által tervezett ellenőrzések megvalósításáról - vagyis hogy a kórházakat, rendelőket járó ellenőrök milyen módszerekkel fogják szondázni a betegforgalmat - szerettük volna megkérdezni az Egészségügyi Minisztériumot is. A sajtóosztályon folyamatosan választ ígértek, az illetékesek azonban más elfoglaltságuk miatt nem voltak elérhetők pénteken.

Gergely Zsófia