Szonda: Sokat csökkent Orbán népszerűsége

Vágólapra másolva!
A köztársasági elnök a legnépszerűbb politikus, Gyurcsány Ferenc csak a 17., Orbán Viktor ugyan az 5. de sokat csökkent a népszerűsége - a Szonda Ipsos Népszabadságban ismertetett felmérése szerint. A kutatás szerint még soha nem volt ilyen kedvezőtlen a politikusok  megítélése, mint most.
Vágólapra másolva!

Sólyom László vezeti a politikusok népszerűségi listáját, de pozícióba kerülése óta, most ősszel a legalacsonyabb a pontszáma (53) - derült ki a Szonda Ipsos felméréséből, melyet a Népszabadság közölt. A lap megjegyzi, hogy rendszerváltozás óta nem volt olyen kedvezőtlen a magyar politikai elit megítélése, mint most. Ilyen alacsony pontszámmal - a 100 fokú skálán 53 ponttal - ugyanis még nem lehetett listavezető senki.

A köztársasági elnököt Szili Katalin és Göncz Kinga követi, egyaránt 49 ponttal. A népszerűségi listán Dávid Ibolya (48 pont),Orbán Viktor (45 pont), Kuncze Gábor (43 pont) a további sorrend, Gyurcsány Ferenc csak a 17., 36 ponttal.

A felmérés szerint az utóbbi időben Orbán Viktor és Lamperth Mónika indexe csökkent a legtöbbet, 4 pontot. A Fidesz elnökének leginkább a szocialisták és a szabad demokraták körében fogyatkozott meg a népszerűsége (amit a 21-ről 13 pontra és a 31-ről 17 pontra történő változások demonstrálnak). Lamperth - talán nem függetlenül a kiszivárgott beszédnek köszönhetően - a Fidesz-tábortól kapott "büntetést": a múlt havi 30 pont 13 pontra esett.

A közepes és annál alacsonyabb pontszámok mögött három jellegzetesség húzódik meg. Az már régóta megfigyelhető, hogy valamely párt szimpatizánsai a másik oldal meghatározó politikusait negatívan értékelik. Az egyre negatívabb értékelések másik összetevője a saját tábor korábbinál mérsékeltebb kiállása politikusaik mellett. Míg korábban az efféle értékelő pontszámok jellemzően 65-70 pont közöttiek voltak, most többnyire 55-60 pont körüliek. A harmadik sajátosság, hogy a pártoktól távolabb lévő, bizonytalan választópolgárok tovább rontják az összképet. Az általuk adott minősítések valamivel negatívabbak, mint amit a két szembenálló tábor értékeléseinek átlaga kiad.

Az adatfelvétel ideje: 2006. október 15-22. A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik.