Megünnepelték magukat a Parlament énekesei

Vágólapra másolva!
Teljes összhangban énekeltek együtt az országgyűlési képviselők Szená-Torok elnevezésű saját kórusukban. A parlamenti dalárda a tizedik jubileumát ünnepelve szombaton ünnepi koncertet adott az Országházban. Az együtteshez nemrég csatlakozott Gulyás Dénes operaénekes kifejezetten elégedett a többiek teljesítményével, bár szerinte azért a hangképzéssel vannak gondok.
Vágólapra másolva!

Egy évtizedes fennállása alkalmából jubileumi koncertet adott szombaton a Szená-Torok névre hallgató kórus, amelynek tagjai jelenlegi és korábbi országgyűlési képviselők, családtagjaik, valamint minisztériumi munkatársak. Teltház ugyan nem volt, de a politikusok ismerőseiből, volt kórustagokból álló közönség lelkesen tapsolta meg a hosszú fellépő-ruhában kissé furcsán ható politikusok énekét.

Tíz éve ugyanezen a napon hét képviselő alapította a kórust, amelynek karmestere a volt SZDSZ-es politikus Iványi Tamás. Mint bevezető beszédében megfogalmazta, az éneklésben és a többpárti demokráciában az a közös, hogy nem baj, ha nem ugyanazt fújják, a lényeg, hogy a maga szólamát mindenki tisztán énekelje, mert akkor van harmónia.

A kórusvezető azzal tréfálkozott, hogy ez az egyetlen kórus, amelyik többet lép fel, mint amennyit próbál, mert nagyon nehéz összegyűjteni az elfoglalt tagokat. Az együttesben egyébként a parlamenti, minisztériumi női munkatársaknak köszönhetően több nő énekel, mint ahány női képviselő van a parlamentben.

Az énekkarban koalíciós fölény érvényesül, hiszen a ma is aktív politikusok között négy szocialista és három SZDSZ-es van. A többi parlamenti pártból összesen négy tag érkezett a Szená-Torok csapatába: a Fideszből ketten, az MDF-ből és a KDNP-ből egy-egy képviselő kapott kedvet.

Viszont régóta tag a jelenleg európai parlamenti képviselőként tevékenykedő Kósáné Kovács Magda és sok más egykori parlamenti képviselő is. Az 1998-2002-es ciklusban még egy MIÉP-es kórustag is erősítette a kart. Többen megerősítették, hogy bár szoktak beszélgetni az aktuális politikai kérdésekről, a nézetek különbözősége nem hat ki a közös muzsikálásra.

Ülésszakokhoz igazítják a próbákat

Az éneklés az egyik hobbija, ezért a minisztersége idején is időt szakított a fellépésekre az SZDSZ-es Kovács Kálmán. A volt informatikai és hírközlési miniszternek egyben családi program is a dalolás, ugyanis tanárként dolgozó felesége szintén tagja a kórusnak. Sőt, elárulta, hogy ők egy gimnáziumi énekkarban ismerkedtek meg. A tenor Kovács Kálmán méltatta pártja lelkesedését, mint mondta, eddig a liberálisok közül került ki a legtöbb énekes. A próbákat egyébként az ülésszakokhoz igazítják, és évente egy edzőtábort is szerveznek a gyakorlás érdekében - magyarázta a szemmel láthatóan nagyon lelkesen daloló képviselő.

Fotó: Szabó Pál

A jubileumi esten fellépett - sőt szólót énekelt - a legutoljára csatlakozott tag, aki ennek ellenére a legkomolyabb tapasztalattal rendelkezik: a tavasszal megválasztott, fideszes Gulyás Dénes. Az operaénekes az [origo] kérdésére, hogy mi a szakmai véleménye a kórusról, azt válaszolta: meglepően jók a törvényhozásból verbuvált énekesek. "Pedig keveset próbálnak, én is csak az őszi ülésszaktól kezdtem velük gyakorolni" - tette hozzá. A zeneakadémián tanító ellenzéki képviselő - aki emellett tovább folytatja operaénekesi pályáját is - azt ígérte: tanácsokkal is ellátja majd társait, mert a hangképzésükön még javítani kell.

Brüsszelből jár haza az énekkari fellépésekre az alt szólamot éneklő Kósáné Kovács Magda. Az európai parlamenti képviselő azonban azt mondta, számára ez nem áldozat, mert ebben a közösségben a politikai nézeteltérések ellenére még soha senki nem bántotta meg a másikat. A rekedtes beszédhangját "sajátos, majdnem basszús"-nak nevező politikus az [origo] kérdésére azt válaszolta: nem bánná, ha az uniós parlamentben is szerveződne hasonló énekes társaság, bár ennek - a nyelvi akadályok mellett - a zenei kultúrák különbözősége is gátat szab.

Gergely Zsófia