Nagyon nehéz bizonyítani a bántalmazást

Vágólapra másolva!
Törvényesen is meg lehetetett volna fékezni az október 23-ai rendbontást Kőszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottság nevű jogvédő szervezet elnöke szerint. Főként a rendőri túlkapásokról kérdezték olvasóink a csevegőszoba vendégét, aki rosszalja, hogy az SZDSZ vezetői marasztalták a rendőrfőkapitányt, és nem egyszer tapasztalta, hogy a bíróság előtt olykor többet ér a rendőr szava, mint más tanúké.
Vágólapra másolva!

Köszöntöm az [origo] olvasóit. Kőszeg Ferenc vagyok, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke.

Mondana pár szót a Helsinki bizottságról? [attis02]

- A Magyar Helsinki Bizottság jogvédő szervezet. Két fő tevékenységi területe van. Jogsegélyt nyújt azoknak a külföldieknek, akik nemzetközi egyezmények értelmében védelemre szorulnak. Illetve jogsegélyt nyújt azoknak, akiknek a jogait közhatalmi szervek sértették meg. Elsősorban a rendvédelmi szervek által elkövetett jogsértések esetén próbálunk segítséget nyújtani.

Akkor a rendőri intézkedések ide tartoznak? [Norbimotard]

- Igen.

Folytat-e a Helsinki bizottság az október 23-i rendőri fellépéssel kapcsolatban vizsgálatot? [magányosskorpiód]

- Akkor veszünk részt ügyek vizsgálatában, hogyha a sértettek hozzánk fordulnak. Ilyenkor vállaljuk a sértetti képviseletet. A szeptember 20-22-i események kapcsán fordultak hozzánk többen is, október 23-a óta nem.

Milyen panaszokkal fordultak az emberek a bizottsághoz? [vansnagyi]

- Rendőri bántalmazások ügyében.

És milyen az eredményessége az ilyen képviseletnek? [*Doris*]

- A mostani ügyekkel kapcsolatban még nem tudok semmit se mondani, mert az eljárások még nem fejeződtek be. A bántalmazás ügyekben általában nagyon nehéz a bizonyítás, mert az eseményeknek csak rendőrök a tanúi, akik letagadják, hogy a társuk elkövette a bántalmazás bűncselekményét. De egyszer megtörtént, hogy az egyik budapesti kerületi kapitányságon a bizottság munkatársai jelenlétében bántalmaztak két külföldit. Ezután is megpróbálták azt bizonyítani, hogy amit a munkatársaink láttak, azt nem látták, de ezúttal a bíróság a munkatársainknak hitt, és két rendőrt pénzbüntetésre ítéltek.

Úgy tudom, ha egy rendőr intézkedik, akkor igazolnia kell magát (a rendőrruha nem igazolja), mert ha nem teszi,akkor nem rendőri minőségben intézkedik. Ez így igaz? [+ Joe-z +]

- Nem egészen. Az egyenruhás rendőrt az egyenruhája igazolja. De az intézkedés befejezése után az intézkedést elszenvedett megkérdezheti a rendőrtől a nevét és a szolgálati helyét. Egyébként a rendőröknek valamilyen azonosító számot is kell viselniük az egyenruhájukon. Joggal kifogásolták tehát, hogy a közelmúlt zavargásai során intézkedő rendőrökön nem volt ilyen azonosító szám.

Elfogadható az a verzió, hogy ez az azonosító leesett a ruhájukról? A többszáz rendőrről egyszerre? [tibeerius]

- Ez inkább a humor kategóriájába tartozik. Kedvelem a humort, de a főkapitány ne válaszoljon ilyen viccesen egy komoly kérdésre.

Kőszeg Úr! Az én érdekeim is védenék az erőszakos rendbontókkal szemben? Vagy ahhoz földig kell, hogy verjenek? [e-lilla]

- Jó lenne tudnom, hogy milyen sérelmet szenvedett el. Ha bántalmazták, holott nem szegült szembe a rendőri intézkedéssel, akkor a rendőr bűncselekményt követett el, és feljelentést tehet ellene. Ha a rendőr viselkedése sértő volt, de nem követett el tettlegességet, akkor panaszt tehet ellene a rendőrségen. Mi mind a két esetben mérlegeljük, hogy tudjuk-e vállalni a képviseletét.

Előnyt élveznek ilyen esetben azok, akik esetében a média képei bizonyitjak a brutalitást? Ezek bizonyító erejűek? [tibeerius]

- A média képeit a vizsgálatban nyilvánvalóan fel lehet használni bizonyítékként. Egyrészt az ügyészségen múlik, hogy milyen következetességgel nyomoznak a bántalmazó rendőrök ügyében, másrészt a rendőri vezetésnek az volna a kötelezettsége, hogy segítse a nyomozást, és ne próbálja leplezni a bűncselekményt elkövető rendőröket.

Előfordult már, hogy egy rendőrt tényleges szabadságvesztésre ítéltek jogsértésért? [Kariatisz]

- Igen. Bár inkább olyankor, ha más bűncselekeményt is elkövetett. Például egy rendőr hamis bélyegzőt tett az útlevelébe, hogy azt állíthassa: a bántalmazás elkövetésekor külföldön tartózkodott. Ezt a rendőrt közokirat-hamisításért és bántalmazásért letöltendő szabadságvesztésre ítélték.

Mit tehet például az, akit bántalmazott egy rendőr (tegyük fel: a tüntetések alkalmával), de bizonyítani nem tudja videófelvétellel vagy tanúval? Amúgy is, mit ér a mi szavunk a rendőrök ellen? [*LatinBabe*]

- Ugyanazt, amit az, akinek a piacon egy ismeretlen tettes kilopja a pénztrácáját a táskájából. Sajnos semmit.

És egy rendőr szava mit ér? [atna]

- Optimális esetben ugyanannyit, mint bármelyik tanúé. Sajnos van olyan tapasztalat, hogy többet.

Ön szerint lehetséges lenne egy ilyen rendbontást megfékezni , kizárólag törvényes keretek között ? [Olórien]

- Igen. A rendőrségi törvény igen széles körú felhatalmazást ad a rendőrségnek. Például a Ferenciek terén követett eljárás a tévén látható képek tanúsága szerint jogszerű volt. És sikerült is kivárni, amíg a tüntetők nagy része magától eltávozott.