Kijelölte a vezérkórházakat a kormány

Vágólapra másolva!
A kormány tervei szerint 48-ra csökkentenék azon kórházak számát, amelyek képesek lennének elvégezni a komolyabb műtéteket. A maradék 100 kórházat összevonnák, vagy pedig profilt kellene váltaniuk. A kormány a hazai kórházszerkezet átszabását azzal indokolja, hogy túl sok a kórházi ágy Magyarországon. A listán szereplő, kiemelt kórházak támogatják a koncepciót, a lemaradók szakmailag átgondolatlannak tartják azt. A tervezetről szerdán tárgyal a kormány.
Vágólapra másolva!

A kormány eredetileg múlt hétre tervezte, de csak szerdán tárgyal arról a javaslatról, amely jelentősen lefaragná a komolyabb műtéteket is elvégező kórházak számát. Az egészségügyi tárca javaslata szerint a jelenlegi közel 150 helyett, mindössze 48 olyan kórház lenne az országban, amely képes lenne elvégezni a komolyabb műtéteket, valamint folyamatosan ellátni a sürgősségi, gyermekgyógyászati, a szív- és érrendszeri megbetegedéseket - mondta az [origo]-nak egy neve elhallgatásást kérő kórházigazgató, aki részt vett azon a múlt heti egyezetetésen, ahol a tárca ismertette az elképzeléseit. Az Egészségügyi Minisztérium egyelőre nem kívánta kommentálni értesüléseinket.

Az úgynevezett súlyponti kórházak közé tartozna: a 19 megyei kórház többsége, a 4 egyetemi klinika, valamint a fővárosi kórházak többsége. A Népszabadság hétfői számában ismertetett listán nem szereplő, további közel 100 kórház nem szűnne meg: ezeket a kormány tervei szerint összevonnák más kórházzal, vagy profilt kéne váltaniuk.

A kórházigagatókkal folytatott múlt heti egyeztetésen a legnagyobb meglepetést az okozta, hogy a 48 súlyponti, kiemelt támogatást kapó kórház között nem szerepel az Országos Pszichiátriai Intézet, az Országos Sportegészségügyi Intézet, az Országos Idegsebészeti Intézet. Nem került fel a listára a siófoki, a soproni kórház, a békéscsabai kórház. Csongrádban a kiemelt kórház, a megyei helyett a Szegedi Tudományegyetem klinikája lett, hasonló a helyzet Baranya megyében is, a megyei kórház helyett a pécsi egyetem klinikája lett a súlyponti kórház.

A kormány a nem súlyponponti kórházakban januártól 16 ezer kórházi ágyat szüntetne meg, illetve alakítana át. A tervek szerint a jelenlegi 60 245 aktív kórházi ágyból - például szívműtét, tüdőműtét, amputáció ellátása - 8801-et megszüntetne a kormány, további 7430 ágyat pedig olcsóbb finanszírozású, úgynevezett krónikus ággyá - szívműtét, tüdőműtét, amputáció utáni ápolás, rehabilitáció - alakítanák át. (Az aktív és krónikus ellátásról lásd keretes írásunkat.)

A struktúra átalakítását a tárca azzal indokolja, hogy Magyarországon jóval több kórház van, mint amire szükség lenne, a kórházi ágyak száma pedig meghaladja az uniós átlagot. Az egészségügyben ugyanis nem a kereslet határozza meg a kínálatot, hanem pont fordítva: a kórházak minden ágyat meg tudnak tölteni, attól függetlenül, hogy van-e rá igény. Mégpedig úgy, hogy a nagyobb bevétel érdekében fekvőbetegként kezelik azokat, akiket járóbetegként is el lehetne látni. Az egészségügyi zöld könyv szerint a jelenleg aktív kórházi ellátásban részesülő betegek 20 százaléka lehetne ellátható járóbetegként.

A tervezetet, amit csütörtökön ismertetett az egészségügyi tárca a kórházigazgatókkal, jónak tartja Rácz Jenő volt szocialista egészségügyi miniszter, aki jelenleg a veszprémi kórház igazgatója. Rácz az [origo]-nak ezt mondta: a kórházak kivétel nélkül egyetértenek azzal, hogy a jelenlegi struktúrát nem lehet fenntartani. A kórházigazgató szerint a tárca tervezetét értelemszerűen azok ellenzik, akiket az hátrányosan érint.

Az egykori miniszter által irányított Csolnoky Ferenc Kórház egyike lesz a 48 súlyponti kórháznak. Rácz mindezt azzal indokolta, hogy Veszprém megyében időben elkezdték kidolgozni azt a koncepciót, amelyet szeptemberben pártállástól függetlenül fogadott el a megyei közgyűlés. Ennek keretében a Veszprém megyei kórházban 140 aktív ágyat szüntetnek meg, a megyében található 12 kórházat pedig két egységbe vonják össze. A keleti blokkba, amelynek központja Veszprémben lesz, tagozódik be a zirci és a várpalotai kórház. Ezekben az aktív ellátás megszűnik, és rehabilitációra specializálódnak majd.

Nem került be viszont a súlyponti kórházak közé a siófoki. Varga Ferenc, a kórház főigazgatója az [origo]-nak elmondta: a kórház az eddigi tevékenysége alapján megérdemelte volna a kiemelt szerepet. Varga szerint különösen a balatoni idegenforgalom miatt lenne szükség arra, hogy a siófoki kórház is felkerüljön a listára. Ellenkező esetben a kórház csak az önkormányzattól kap majd pénzt, az állami forrásoktól elesik. Így pedig a kórháznak profilt kell váltania, mert a jelenlegi tevékenységet nem tudják finanszírozni a jövőben. Varga elmondta: hétfőn levelet írt Molnár Lajosnak annak érdekében, hogy a kórház is kerüljön fel a listára.

Meglepőnek tartja a lista összeállítását Nyári István, Országos Idegsebészeti Intézet vezetője is. A főigazgató az [origo]-nak elmondta: semmilyen racionális indokot nem kaptak a tárcától arra nézve, hogy az ország vezető idegsebészeti centruma miért nem került fel a kiemelt egészségügyi intézmények közé. Nyári elmondta: a 150 ággyal működő intézetnek így pályáznia kell az országosan keretszámként meghatározott 447 sebészeti ágyra. Ha ezt nem nyerik el, akkor a felesleges ágyakat fel kell számolni.

Szabó András