Sisakos felvonulás a nők elleni erőszak ellen

Vágólapra másolva!
A szombati demonstráció üzenete az volt, hogy az államnak többet kellene tennie a családon belüli erőszak megfékezéséért. A felvonuláson részt vevő szervezetek szerint a kérdés magyar jogi szabályozása nem kielégítő. Az utcán kormányellenes tüntetők arra próbálták rábeszélni a felvonulókat, hogy csatlakozzanak ők is a "rendszerváltó népgyűléshez".
Vágólapra másolva!

A Vagina monológok című színházi előadásból vett részletek felolvasásával, néhány tucat érdeklődő jelenlétében indult a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséért nevű demonstrációsorozat Budapesten. A felvonulás üzenete az volt, hogy az államnak többet kellene tennie a családon belüli erőszak megfékezéséért. A NANE - Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen emberjogi egyesület szervezésében született tiltakozó akció fő jelmondata a "Védd magad, ha az állam nem véd meg". Ennek demonstrálására többen sisakot és védőöltözetet is húztak abból a 40-50 emberből, akik szombaton a Deák térről az Oktogonra vonultak.

A tiltakozók 33 "néma tanúval", vörös színű, embernagyságú női sziluettel vonultak az Andrássy úton. A bábúk mellkasára az elmult egy év családi tragédiáinak történeteit írták fel egy-egy mondatban. A menetet egy férfiakból álló csoport vezette, akik egy "Férfiak a férfi erőszak ellen" feliratú transzparenst tartottak maguk elé. Az Oktogonra érve a tér sarkaira állították fel a tanúbábukat. A demonstrálók szórólapot osztottak a járókelőknek, amelyen többek között az állt, hogy Magyarországon minden ötödik nő találkozik bántalmazással élete során, illetve hogy pontosabb, szigorúbb jogszabályokkal a legtöbb haláleset megelőzhető lett volna.

A bántalmazó férfiak többsége egészen addig nincs tisztában azzal, hogy megengedhetetlenül viselkedik, amíg nincs határozott állami és jogi fellépés a párkapcsolati erőszak ellen. A Habeas Corpus Munkacsoport szerint a kérdés magyar jogi szabályozása nem kielégítő. Bár 2006 júliusa óta van távoltartásról szóló büntető-eljárás jogi norma, a családon belüli erőszakot a jog nem tekinti önálló bűncselekménynek, pedig a HCM szerint ez kiküszöbölné, hogy büntetlenül maradjanak a kisebb súlyú, jogilag jelenleg nem értelmezett erőszak megnyilvánulások, és az elkövető nem úszhatná meg jelentéktelen büntetéssel a családtagok hosszú évekig tartó bántalmazását.

Valahol a világon minden 18. másodpercben egy nő erőszak vagy bántalmazás miatt szenved, s csak Európában minden ötödik nő esik áldozatul az erőszaknak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 16. és a 44. életéve között több nő hal meg, illetve szenved egészségkárosodást családon belüli erőszak következtében, mint ahányan együttesen háborúk, közlekedési balesetek, a rák és a malária áldozataivá válnak. Kofi Annan ENSZ főtitkár megfogalmazása szerint "a nők elleni erőszak az emberi jogok megsértésének talán legszégyenletesebb formája. És talán ez a legelterjedtebb formája is. Nem ismer földrajzi, kulturális vagy az anyagi helyzethez kötődő határokat".

Szintén szombat délután tartott "rendszerváltó népgyűlést" az úgynevezett Forradalmi Nemzeti Bizottmány is Budapesten. Az Árpád-sávos és nemzetiszínű zászlókat lobogtató kormányellenes tüntetők közül néhányan megpróbálták rábeszélni az emberijogi egyesület tüntetésének résztvevőit, hogy csatlakozzanak hozzájuk, ők azonban nem reagáltak a javaslatra.