100 ezres büntetést kaphat öt MSZP-s

Vágólapra másolva!
Öt MSZP-s képviselőn múlott hétfőn, hogy a Fidesz egyik törvénymódosító javaslatát megszavazta a parlament. Az MSZP számára kínos döntés miatt a renitensek a frakcióelnökség javaslata szerint komoly pénzbüntetésre számíthatnak. A megkérdezettek közül van, aki azt mondta, figyelmetlenségből szavazott az ellenzékkel, van, aki viszont nem érti, miért nem rögzítették a voksát, amikor megnyomta a gombot.
Vágólapra másolva!

100 ezer forintos pénzbírságra számíthatnak azok az MSZP-s képviselők a frakcióelnökség javaslata szerint, akik miatt a nyugdíjtörvénnyel kapcsolatos szavazáskor a Fidesz egyik módosító javaslatát fogadta el a parlament hétfői ülésén, ami az előrehozott nyugdíj megállapításakor a szolgálati időt venné figyelembe. Öt képviselő számíthat büntetésre a szocialisták számára kellemetlen ügy miatt. Közülük ketten az SZDSZ-szel és a Fidesszel szavaztak, hárman pedig nem voksoltak, pedig ott voltak az ülésen. Emiatt 179-178 arányban a Fidesz módosító indítványát támogatta a parlament többsége.

Mesterházy Attila frakcióvezető-helyettes azt mondta, az MSZP hétfői frakcióülésén döntenek az ügyben, a képviselőcsoport elnöksége azt javasolja majd, hogy a legmagasabb, 100 ezer forintos pénzbüntetést kapja büntetésképpen mind az öt képviselő. A döntés előtt azonban meghallgatják őket, ahol elmondhatják, miért szavaztak máshogy, mint ahogyan az MSZP-frakció többsége, illetve hogy miért nem voksoltak. Ezt követően határoz a képviselőcsoport arról, ki milyen büntetést kapjon.

A frakcióvezető-helyettes elmondta azt is, hogy korábban szavaztak frakción belül is arról, mi legyen az álláspontjuk a nyugdíjtörvény módosításával kapcsolatban, akkor egyhangúlag támogatták a kormány előterjesztését, ami ellentétes a végül a parlamenti többség által megszavazott fideszes indítvánnyal.

Mesterházy szerint a képviselőcsoport ülésén mindenkinek lehetősége lett volna jelezni, ha ezzel nem ért egyet és kérhetett volna felmentést a frakciófegyelem alól. Ha ezt a képviselők támogatják, szavazhat eltérően is egy-egy képviselő. Ha azonban nem járul hozzá a frakció, hogy valaki máshogy szavazzon, mint az MSZP hivatalos álláspontja, rá is vonatkozik a frakciófegyelem. Ebben az esetben azonban senki sem jelezte, hogy más a véleménye - közölte, hozzátéve: emellett lehet felmentést kérni a szavazás alól, ha valakinek halaszthatatlan dolga akad, ezt többen is kérték, de nem a szóban forgó öt képviselő.

Mesterházy szerint most azért is indokolt a szigorú büntetés, mert nem akarják, hogy hasonló eset újra előforduljon. Megjegyezte azt is, hogy a végül elfogadott javaslat több tízmilliárd forint többletkiadást jelent a költségvetésnek. Hozzátette, hogy a frakcióelnökséget több képviselő is megkereste, és nemtetszését fejezte ki az eset miatt. Kérdésünkre elmondta azt is a frakcióvezető-helyettes, hogy ebben a ciklusban még nem volt példa arra, hogy pénzbüntetést fizessen egy MSZP-s képviselő.

Kiss Ferenc és Jánosi György szavazott az ellenzékkel és az SZDSZ-szel együtt. Kiss azt mondta az [origo]-nak, hogy figyelmetlenül nyomta meg az igen gombot, nem tudatosan. Csak a szavazás után derült ki számára, hogy nem párttársaival együtt voksolt. Azt mondta, még nem tudja, hogy mire számíthat emiatt, de szerinte a figyelmetlenségének meg kell fizetni az árát. Jánosit nem tudtuk elérni.

Három képviselő: Tukacs István, Gazda László és Suchmann Tamás pedig a parlamenti szavazási napló szerint jelen volt az ülésen, de nem szavazott. Tukacs érdeklődésünkre azt közölte, hogy ő jelen volt a szavazáskor, bent ült a teremben és szavazott is. Ennek ellenére a szavazási napló szerint nem adott le érvényes voksot. Tukacs megjegyezte: folyamatosan, néhány percenként szavaztak, a többi határozathozatalnál már rögzítették is szavazatát. A szavazási napló alátámasztja Tukacs állítását: a vitatott voksolás hétfőn 18 óra 22 perc 6 másodperckor volt, előtte 50 másodperccel tartották az előző, nem egészen két perccel később a következő szavazást, ezeken a napló szerint is élt szavazati jogával a képviselő. Suchmann csak annyit közölt az esettel kapcsolatban, hogy még nem kereste meg a frakcióvezetés, az üggyel kapcsolatos kérdéseket pedig nem akarja kommentálni. Gazdát nem tudtuk elérni.

Komáromi Gergely