Sólyom válaszolt az aggódó Lendvainak

Vágólapra másolva!
A gyülekezési jog keretei tágak, de a jó ízlés megköveteli a tüntetőktől, hogy a politikusok családtagjait megkíméljék a kemény bírálatoktól - válaszolta Sólyom László köztársasági elnök Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezetőnek, aki hétfőn a politikusok családjáért aggódva írt levelet az államfőnek és a házelnöknek. Sólyom szerint a Lendvai által említett jelenség nem választható el a politikai viták "elkeserítő színvonalától".
Vágólapra másolva!

"A közszereplő politikusnak sokkal több méltánytalanságot kell elviselnie, mint másoknak" - áll abban a válaszlevélben, amelyet Sólyom László köztársasági elnök írt Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezetőnek. Lendvai hétfőn azért fordult az államfőhöz és a házelnökhöz, mert szerinte nem véleménynyilvánítás, hanem megfélemlítés az, ha politikusok családi otthona elé szerveznek tüntetéseket.

Fáber Károly, a Rendszerváltó Fórum nevű szervezet vezetője szombaton a miniszterelnök budai háza előtt tartott demonstráción jelentette be, minden héten egy-egy kormánypárti vezető politikus házához vonulnak demonstrálni, hogy tiltakozzanak a kormány megszorító intézkedései ellen. Lendvai szerint "semmilyen politikai vélemény nem igazolhatja, hogy akár Orbán Viktor, akár Gyurcsány Ferenc, akár mások gyerekeinek apjuk vesztét követelő jelszavakat kelljen végighallgatniuk".

Sólyom László válaszában azt írta, hogy a gyülekezés jog gyakorlásának keretei tágak, annak határait a törvény meghatározza, ahogy védelmet nyújt az ellen is, hogy a kritika behatoljon a magánszférába. Az államfő kijelentette azt is: "a jó ízlés azonban megköveteli, hogy a tüntetők ne hozzák olyan helyzetbe a családtagokat, különösen a kiskorú gyermekeket, hogy az ilyen közvetlen hatások elől ne tudjanak kitérni".

Sólyom emlékeztetett arra, hogy már többször felemelte a szavát a közélet eldurvulása, a politikai ellenfelek démonizálása ellen. Az államfő szerint a politikai vitának nemcsak a tartalma fontos, hanem a stílusa is. A Lendvai Ildikó által említett jelenség sem választható el a viták "elkeserítő színvonalától, és agresszív, a tárgyszerűséget figyelmen kívül hagyó módjától" és attól, ahogy az erkölcsi értékeket a politika pillanatnyi érdekei szerint hol hangsúlyozza, hol figyelmen kívül hagyja - írta a köztársasági elnök.