Magáncégnél megreguláznák a költségtérítős képviselőket

Vágólapra másolva!
Míg a magánszférában mindenkinek szigorúan el kell számolnia minden forinttal, az országgyűlési képviselők döntő többsége pártoktól függetlenül egyetért abban, hogy ne kelljen számlákkal igazolni, mire költik a havi több százezer forintra rúgó költségtérítésüket. A spórololás jegyében csökkent ugyan néhány képviselő térítése, de elszámolni továbbra sem kell semmivel.
Vágólapra másolva!

"A civil életben semmi nem megy bemondásra" - mondta az [origo]-nak egy nemzetközi ruházati cég név nélkül nyilatkozó könyvelője arra utalva, az üzleti szférában elképzelhetetlen, ami a parlamentben mindennapos gyakorlat: a képviselők bármiféle elszámolás nélkül vehetnek fel jelentős költségtérítést. Az Országgyűlés Hivatala a múlt héten összesítette az előző négyéves ciklus kifizetéseit, amiből az derült ki, a képviselők összesen ötmilliárd forintot vettek fel költségtérítés címén - számla bemutatása nélkül, gyakorlatilag bemondásra.

Átalánydíjas költségtérítés elvileg a magánszférában is lehetséges, de ezt szinte soha, senki nem alkalmazza, mivel túl sok adót és járulékot kellene fizetni utána. Ha egy cég béren kívüli juttatásokat ad egy alkalmazottjának, akkor azokat dokumentálni kell (az autók menetlevelein), vagy pedig adót és járulékokat kell fizetni utána (a mobiltelefonok esetében például még egyszer annyit, mint amennyit az alkalmazott költött) - magyarázza a könyvelő, hozzátéve, hogy ezeket a juttatásokat az APEH is szigorúan ellenőrzi.

Az országgyűlési képviselők azonban két jogcímen is, mindenféle elszámolás nélkül vehetnek fel költségtérítést: a választókerületük és Budapest távolsága alapján meghatározott átalányt és lakhatási támogatást. Ez utóbbival korábban el kellett ugyan számolni, de 2002-ben úgy módosították a törvényt, hogy az "igazolt szállásköltsége megtérítésére jogosult" megfogalmazás helyett a "szállásköltség-térítésre jogosult" kitétel került a szövegbe.

A képviselői költségtérítésekkel kapcsolatban az Állami Számvevőszék sem fogalmazott meg észrevételt. Bihary Zsigmond főigazgató szerint ők csak azt ellenőrizhetik, hogy az Országgyűlés Hivatala a törvénynek megfelelően jár-e el a kifizetéseknél, a jogszabály pedig nem írja elő az elszámolást.

18 milliós csúcs

A képviselők legutóbb tavaly nyáron módosították a saját díjazásukról és költségtérítésükről szóló törvényt. A módosítással - amit végül majdnem teljes konszenzussal, 310 igen szavazattal fogadtak el - csökkentette egyes képviselők költségtérítését, például azokét, akik önkormányzati vezetőként is kapnak térítést. Így például az előző négy év rekordere, Lázár János, Hódmezővásárhely polgármestere (aki több mint 18 milliót vett fel) ebben a négy évben már csak az alapdíj 50 százalékát, 110 400 forint átalányt kap havonta a korábbi 336 000 forint helyett. Az Országgyűlés Hivatalának gazdasági főigazgatója szerint a módosítások évi 100 millió forint spórolást jelentenek.

A törvénymódosításba azonban ekkor sem került bele az a kitétel, hogy a költségtérítéssel el kell számol, vagy hogy az ülésekről rendszeresen hiányzó képviselők tiszteletdíja csökken. Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese szerint azért, mert a pártok "nem tudtak megegyezni". A képviselő szerint ugyanakkor ők készek tárgyalni és megegyezni, és ezt hangsúlyozta a Fidesz részéről nyilatkozó Cser-Palkovics András is. A tapasztalatok szerint azonban az ilyen egyeztetések ritkán vezetnek eredményre, hiszen például a pártfinanszírozási törvényhez sem nyúltak tavaly nyár óta, pedig az általános vita már akkor lezajlott.

Ötvenhatszor oda-vissza

A költségátalány összege a választókerület központja és Budapest közti távolságtól függ, az 154 560 forinttól (Budapest) 353 280 forintig terjed (250 kilométernél távolabb). Ebből az összegből egy fővárosi képviselő 21 darab BKV bérletet vehetne, vagy 7000 kilométert tehetne meg egy átlagos fogyasztású autóval. Összehasonlításképp egy, az [origo] által megkérdezett fővárosi taxisofőr azt mondta, ő havonta 2500-3000 kilométert hajt.

Egy tatabányai képviselő a költségtérítéséből 56-szor járhatná meg havonta oda-vissza (átlagos fogyasztású autóval, éves autópálya matricával számolva) a lakóhelye és Budapest közt az utat. Tavaly nyár óta a képviselőknek is fizetniük kell a tömegközlekedésért, de a költségtérítésből egy pécsi vagy egy debreceni képviselő is 50-szer vonatozhat havonta a fővárosba és vissza (2. osztályon, IC pótjeggyel).

Göndör István szerint azonban a költségtérítést nem csak az utazásra szánták, amit az jelez a legjobban, hogy arra a budapestiek is jogosultak. A helyettes frakcióvezető (aki maga is 17,8 milliót vett fel az elmúlt négy évben) azt mondta, a térítés nem is túlságosan nagy összeg, hiszen neki például 90-100 ezer forint a havi mobiltelefon-számlája, és évente több mint 50 ezer kilométert vezet. "Négyévente leamortizálok egy autót" - mondta, hozzátéve, hogy a benzinről vihetne ugyan számlát, de az autó kopását nem tudja elszámolni.

A képviselők díjazásáról szóló törvény értelmében, a képviselőknek a pénzbeli juttatások mellett az Országgyűlés Hivatala biztosítja a szükséges irodát telefonnal, internettel és postai szolgálattal. A képviselők felvehetnek egy alkalmazottat is, ehhez havi 132 480 forint támogatást kapnak. a hivatal emellett orvosi ellátást is biztosít számukra.

Kovács Áron