Az egyházban is alig bíznak a magyarok

Vágólapra másolva!
Nem bíznak a magyarok olyan intézményekben, mint a parlament, a bíróság, az önkormányzat vagy az egyház - derül ki a TÁRKI friss felméréséből. A magyarok harmada kicsit sem bízik a pártokban vagy a kormányban.
Vágólapra másolva!

Nincs egyetlen olyan intézmény sem, amelyben a lakosok több mint negyede teljes mértékben megbízna. Hasonló a helyzet Szlovákiában és Lengyelországban is, ahol ugyanezt a felmérést végezték el. Az adatok szerint mindhárom országban nagyon alacsony azok aránya, akik teljes mértékben megbíznak a felmérésben szereplő kilenc intézményben.

Ez Magyarországon a legtöbb bizalmat élvező intézmény, az Alkotmánybíróság esetében is kevesebb mint 25 százalék. Legkevésbé a parlamentben és a pártokban bíznak a magyarok: a teljesen bizalmat adók aránya jóval kevesebb mint tíz százalék, miközben a pártokban és a kormányban a magyarok több mint 30 százaléka egyáltalán nem bízik. Az egyházakkal szemben csaknem húsz százalék teljesen bizalmatlan, igaz, több mint húsz százalékuk teljesen megbízik bennük - derül ki a TÁRKI vizsgálatából.

Közös a három ország lakossága esetében, hogy a pártokban való teljes mértékű bizalom gyakorlatilag nem létezik. A magyarok és lengyelek körében az olyan intézmények iránt a legalacsonyabb a bizalom, amelynek a leginkább köze van a politikához: a kormány, a pártok és a parlament iránt.

Ugyanakkor a Tárki felmérése szerint nem jellemző az sem, hogy szélsőségesen bizalmatlanok lennének az intézmények iránt. A teljes bizalmatlanság a magyarok között a legtöbb intézmény esetében csak a megkérdezettek kis részére jellemző.

A másik két ország lakosaihoz viszonyítva a magyarok esetében az Alkotmánybíróság és a bíróságok, a lengyelek körében az egyház, a szlovákok esetében a kormány és a parlament élvezi a több bizalmat. Vagyis a szlovákok például jobban bíznak kormányukban, mint a lengyelek vagy a magyarok.

A Medián tavaly novemberben készített felmérése szerint a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) élvezi a legnagyobb közbizalmat a magyarországi intézmények és csoportok közül: a százfokú skálán az Akadémia 70-es értéket ért el. Az MTA-t az Alkotmánybíróság (66), az Európai Bizottság (62) és a köztársasági elnök (61) követi a felsorolásban. A további sorrend: a Magyar Nemzeti Bank és az ügyészség (60-60), a helyi önkormányzatok (59), a Magyar Televízió (56), a bíróságok és a Magyar Rádió (55-55). A rendőrség a 11. helyre került (53), majd a hadsereg (51) és az egyházak (47) következnek. A parlament 40-es bizalomindexszel a 16. helyen áll, a kormány a 18. (36), a 19. helyen pedig a szakszervezetek találhatók (35). Az utolsó, 20. hely a politikai pártoknak jutott (34).