Példának állítják a szobafestő menekültet

Vágólapra másolva!
Szobafestőként és számítógép-kezelőként kereshet állást 22 itt élő menekült, akiket egy új programban képeztek ki erre a két szakmára. Többségük korábban hiába keresett munkát, mindig elutasították őket, elsősorban azzal az indokkal, hogy nem beszélnek jól magyarul. A programban részt vett menekültek felének már biztosan megérte a tanulás, ők már elhelyezkedtek.
Vágólapra másolva!

"Szeretem, de egyébként sincs más választásom" - mondta az új szakmájáról a Kamerunból származó Nyenty Lionel, aki itt élő menekültként szerzett szobafestő-mázoló képesítést. Az új szakmára nagy szüksége volt, ugyanis mindeddig hiába keresett munkát, sehol nem alkalmazták. Szerinte legtöbbször azért utasították el, mert nem beszél elég jól magyarul. Most szobafestőként napi 10 órát dolgozik, de ezt csak ideiglenes munkának tartja, később más állás után szeretne nézni.

A 30 éves férfi a Menedék Egyesület sajtótájékoztatóján nyilatkozott az [origo]-nak, ahol a szervezet oktatási programjának eredményeit mutatták be. A program elsődleges célja, hogy olyan szakmát adjon 22 menekültnek, amellyel jól el tudnak helyezkedni. Az oktatás két csoportban folyt, egyikben szobafestőket képeztek, a másikban pedig számítógép-kezelést sajátíthatták el a többek között Nigériából, Etiópiából és Afganisztánból érkezett menekültek.

"Mondani, mondani, csöndben maradni nem szabad" - ezt a tanácsot adta a vizsgázóknak a közel két évig tartó tanfolyam után Darázsi László szaktanár. Elmondása szerint az oktatási módszerein többször változtatott, de mindvégig sokat foglalkozott a diákokkal egyénileg. Menet közben alakult ki az is, hogy a szakmai órákra nyelvtanárt is hívtak, ugyanis az első pár alkalom után kiderült, hogy az itt élő menekültek nem tudnak elég jól magyarul ahhoz, hogy a szakmai ismereteket elsajátítsák. A közel kétéves tanfolyam után a szakvizsgát mindenki sikeresen letette.

A tapasztalatok szerint a Magyarországon élő menekülteknek állást találni a legnehezebb. A többi problémára - lakhatás, oktatás, dokumentumok beszerzése - az esetek 60-80 százalékéban találnak megoldást, de a munkakeresésben csak 30 százalékos az eredményesség - mondta a menekülteket segítő egyesület programigazgatója. Kováts András szerint ebben a nyelvtudás hiányától kezdve, a menekülteket ért korábbi traumákig több tényező szerepet játszik.

A most zárult projekt költsége összesen 70 millió forint volt, ezt az összeget részben EU-s, részben állami forrásból biztosították. A menekültek fele sikeresen elhelyezkedett, a még mindig állást keresőknek többsége olyan családanya, aki a gyerekek miatt csak részmunkaidős állást tudna vállalni. A program egyik résztvevője pedig azért nem dolgozik, mert egyetemen tanul tovább.

Tiefenthaler Eszter