A főkapitány szerint akár el is tűnhet a kordon

Vágólapra másolva!
A rendészeti miniszter uniós vezetőknek panaszkodott a Fidesz pénteki kordonbontó akciójáról, és védelmébe vette a Kossuth teret több mint száz napja lezárva tartó rendőrséget. Az országos rendőrfőkapitány szerint ugyanakkor lehet, hogy hamarosan eltűnik, vagy összezsugorodik a kordon.
Vágólapra másolva!

Összeül a Nemzetbiztonsági Kabinet (a honvédelemért, rendészetért és nemzetbiztonságért felelős miniszterek), hogy megtárgyalja, milyen információk és szakmai érvek szólnak a Kossuth téri kordon fönntartása mellett - jelentette be Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter. Petrétei szerint ugyanakkor a tér lezárása nem politikai, hanem rendőrszakmai kérdés.

Petrétei szerint is az október 23-i események tették szükségessé az Országház fokozott védelmét. A miniszter azt mondta, nem igaz az az állítás, hogy a Kossuth téri tüntetők békésen demonstráltak, hiszen a felfegyverkezve voltak jelen a téren, ami eleve kötelezi a rendőrséget a rendezvény feloszlatására. Petrétei szerint a szónokok a téren rendszeresen az épület elfoglalására szólították fel az egybegyűlteket. A miniszter megemlítette azt is, hogy korábban - 1994-ben - egyszer már történt egy robbantás a parlament XIX. kapujánál, ez szerinte azt jelzi, hogy valós veszély fenyegeti az Országházat.

A tér lezárva tartását jogvédők, kormánypárti és ellenzéki képviselők mellett bírálta Sólyom László köztársasági elnök is. A kritikákra reagálva Petrétei azt mondta, a rendőrségi intézkedésekkel szemben panaszt lehet tenni, ha pedig azt elutasítják, jogorvoslati eljárásra van lehetőség.

A Magyar Helsinki Bizottság el is juttatott egy kifogást az Országos Rendőr-főkapitányságra, amiről 15 nap alatt kell dönteni. Bene László országos rendőrfőkapitány egy zalaegerszegi sajtótájékoztatón azt mondta, munkatársai a beadvány elemzése után tesznek javaslatot, hogy megváltoztatják-e a budapesti rendőrfőkapitány döntését. Mindez azt is jelentheti, hogy a kordon eltűnhet, vagy visszahúzódhat a Kossuth téren - mondta Bene.

Az [origo] kérdésére, hogy miért a budapesti rendőrfőkapitány rendelte el a kordont, amikor a parlament védelme a Köztársasági Őrezred hatáskörébe tartozik, Petrétei József azt mondta, a kiemelt objektumok védelme a rendőrség egészének feladata. Az Országházat ugyan az őrezred védi - mondta a miniszter -, de ha a térről veszélyeztetik az épületet, akkor a védelemben a rendőrség más részei is részt vesznek.

A miniszter kérdésünkre kijelentette, nincs joga beleszólni konkrét rendőrségi döntésekbe, és ezt a gyakorlatot helyesnek is tartja. Kondorosi Ferenc államtitkár az [origo] felvetésére, hogy ő egy másik ügyben azt ígérte "instruálni fogja" a rendőrséget, azt mondta, az instruálás ez esetben jogértelmezési segítséget jelent.

A miniszter visszautasította azokat az állításokat, melyek szerint a rendőrség és a kormány korlátozná a gyülekezési jogot. Mint mondta, október 23-a és február 4-e között országosan 1939 rendezvényt tartottak, és ez összesen 250 millió forintos többletköltséget jelentett a rendőrségnek.

Tájékoztatást kérnek

Szili Katalin házelnök közben levélben kérte az igazságügyi minisztert, hogy adjon tájékoztatást a Parlament biztonsági kérdéseiről a szerdai nemzetbiztonsági kabinet után. Az Országgyűlés elnöke erről az ötpárti egyeztetést követően nyilatkozott újságíróknak hétfőn. Szili Katalin azt mondta, technikailag kivitelezhetőnek tartja az MSZP kérését, miszerint pénteken tartsanak rendkívüli parlamenti ülést, de még nem döntött a kérdésben.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója közölte: remélik, hogy Petrétei József akár már a csütörtöki házbizottságon is megjelenhet, és tájékoztatást adhat a kordonok ügyében. "Szeretnénk záros határidőn belül tájékoztatást kapni a minisztertől, hogy mi indokolja a kordonok fenntartását, és ez mennyiben sérti az állampolgárok alkotmányos jogait" - tette hozzá.

A miniszter beszámolt az EU-nak

Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter a kordonbontásról levelet írt az Európai Parlament elnökének, az Európai Unió soros elnökének, valamint az Európai Bizottság igazságügyi biztosának. Petrétei azt írta, hogy az Országgyűlés néhány tagja és az Európai Parlament képviselői közül is páran a Parlament előtti téren "olyan cselekedetet követtek el, amellyel a fennálló jogszabályok szándékos megsértését követték el, és a közrendet fenntartó rendőröket tudatosan provokálták".

Petrétei hivatkozott Sólyom László pénteki közleményére is, amely szerint a képviselők jogellenesen cselekedtek, és hangsúlyozta, hogy egy jogállamot nem lehet jogellenes eszközökkel szolgálni. A miniszter azt már nem tette hozzá - legalábbis az MTI beszámolója szerint -, hogy a köztársasági elnök bírálta a rendőrséget is, amiért szerinte alkotmányos szempontból aggályosan tartja lezárva a Kossuth teret. Petrétei a levélben felajánlotta a címzetteknek, hogy amennyiben kívánják, a jövőben is megfelelő tájékoztatást ad nekik minden kiemelkedő eseményről.

[origo]/MTI