Szilvásy fenyegetős kártyájáról beszél az ellenzék

Vágólapra másolva!
Az ellenzéki politikusok szerint a kormány ismét előhúzta a "nemzetbiztonsági kártyát", ezért ők hiteltelennek tartják Szilvásy György kancelláriaminiszter bejelentését, hogy azért van szükség kordonra, mert meg fogják támadni a Parlamentet. Eközben a kormánypárti képviselők állítják: a tüntetők kipécézték maguknak őket. A MeH-et felügyelő miniszter - hogy tájékoztassa a részletekről a politikusokat - összehívta a parlament nemzetbiztonsági bizottságát.
Vágólapra másolva!

Szilvásy György szerdán azt állította, hogy március 15-én szélsőséges csoportok erőszakos cselekményekre, a Kossuth tér megszerzésére, akár a Parlament épületének bevételére készülnek, valamint hogy megszaporodtak a politikusokat ért fenyegetések.

Az elbontott kerítést nehéz visszaépíteni

"Hiteltelen" - így kommentálta Demeter Ervin volt titkosszolgálati miniszter, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja Szilvásy mondatait. Szerinte a kormány "megint előhúzta a nemzetbiztonsági kártyát", csak hogy indokolttá tegye a kordonok fenntartását. Simicskó István (KDNP) - bár finomabban fogalmazott - lényegében ugyanezt állította, ő is arra célzott, hogy hallottak már "hasonlóan sejtelmes" bejelentéseket.

Valóban nem először fordul elő, hogy a kormány nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozik, amikor vitába kerül az ellenzékkel. A tavalyi országgyűlési, valamint az önkormányzati választások előtt is bejelentette egy-egy kormánypárti illetékes, hogy tudomásuk van róla: bombamerényletek készülnek politikai gyűlések megzavarására. Az ellenzék mindkét alkalommal hitetlenkedett, és végül nem is történtek robbantásos merényletek.

Simicskó még Szilvásy levele előtt közölte, hogy amennyiben felkérést kap, összehívja a bizottságot. A kereszténydemokrata politikus szerint ha komolyan veszi a kormányzat a parlamentáris demokráciát, akkor tájékoztatja ezekről az információkról az illetékes testületet. Mindkét ellenzéki képviselő egyébként azt ismételte meg, hogy ha vannak ilyen csoportokról és személyekről információk, akkor a szolgálatoknak ezeket le kell fogni.

Tóth Károly (MSZP) bizottsági alelnök a tájékoztatás előtt nem kívánta véleményezni a kordon fenntartását indokló miniszteri mondatokat, azt azonban hangsúlyozta, hogy tud róla, kormánypárti politikustársai egyre több fenyegetést kapnak. Neveket azonban nem említett. Gulyás József (SZDSZ) bizottsági tag is megerősítette a fenyegetéseket, majd hozzátette: egyértelműen látszik, hogy a szélsőséges tüntetők kipécézték maguknak a kormánypárti politikusokat, márpedig nem jó félelmet érezni.

Arra a kérdésünkre, hogy ha március 15-re szólnak a fenyegetések, akkor miért kell több mint egy hónappal korábban már dupla kordonnal körülvenni az Országgyűlést, Gulyás így felelelt: "Láttuk, hogy az egyszer elbontott kerítést milyen nehéz visszaépíteni, ráadásul visszaállítása fizikai erőszakkal is járhat."

A kordon időt ad a rendőrnek

Felmerül a kérdés, hogy egy másfél-két méteres fémkerítés egyáltalán alkalmas-e arra, hogy bárkiket megakadályozzon a Parlament megtámadásában. A megkeresett biztonsági cégek szakértői azonban még név nélkül sem vállalták, hogy ebben a politikailag kényes ügyben szakmai kommentárt adjanak.

Az egyik legnagyobb biztonsági cég szakmai vezetője, Vágó Imréné - Csepel egykori rendőrkapitánya - szerint a kordon önmagában nem áthatolhatatlan, de ha azt megrohanják a tüntetők vagy azok csoportjai, a kerítés időt ad a válaszlépésre a rendőrségnek. Az egykori rendőr ezredes szerint a Kossuth téri dupla kordon a Parlament épülete és a fémrács között szolgálatot ellátó rendőrökkel együtt megfelelő védelmet nyújt az Országgyűlésnek.

Lencsés Csaba