A 37 éves recepciós túl öreg volt a klinikának

Vágólapra másolva!
Megsértette az egyenlő bánásmód követelményét az a klinika, amelyik azért utasított el egy 37 éves álláskeresőt, mert túl idősnek találták a recepciós munkakör betöltésére. Az [origo] által megkérdezett pályatanácsadó szerint a munkáltató azt gondolhatta, hogy csak az alkalmas recepciósnak, aki csinos és fiatal. A tapasztalatok szerint harmincasoknál nem jellemző, de 40 felettieknél gyakran előfordul, hogy álláskeresésnél túl idősnek tartják őket.
Vágólapra másolva!

Elmarasztalta az Egyenlő Bánásmód Hatóság a Semmelweis Egyetem II. Nőgyógyászati Klinikáját, ahol azért nem alkalmaztak recepciósként egy 37 éves jelentkezőt, mert túl idősnek találták. A klinikán arra hivatkoztak, hogy a munkatársak fiatalok és hasonló korúakkal szeretnék betölteni az állást - derül ki a hatóság határozatából. Az érintettnek már az első találkozáskor is jelezték a klinikán, hogy nem tartják esélyesnek az állásra, mert - mint mondták - a hozzá hasonló korú korábbi munkatársat is "kiutálták" a fiatal kollégák - szerepel az EBH beszámolójában.

Miután az állást valóban nem kapta meg, az illető - hátrányos megkülönböztetésre hivatkozva - panaszt tett a munkaügyi központnál, ahonnan az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz továbbították az ügyet. Az eljárás során - mint a hatóság határozatából kiderül - a klinika munkatársa nem kizárólag a jelentkező korával, hanem nem megfelelő képesítésével magyarázta az elutasítást, valamint azzal, hogy a referenciaként megadott korábbi munkahelyeken nem voltak jó véleménnyel a jelentkezőről. A klinika munkatársa ugyanakkor elnézést kért azért, hogy ezekről a körülményekről nem szólt az álláskeresőnek, illetve azért is, ha a jelentkező úgy érezte, hogy az életkora miatt hátrányba került.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) elmarasztalta a klinikát, de pénzbüntetést nem szabott ki. Pénzbüntetés kiszabásának mérlegelésekor ugyanis figyelembe veszik, hogy a jogsértés hány embert érintett, illetve azt is, hogy a hibázó munkaadó együttműködő volt-e a vizsgálat során és elnézést kért-e az érintettől - tudtuk meg az EBH munkatársától.

Harmincas éveiben járó munkakeresőknél ilyen elutasítással még nem találkozott az [origo] által megkérdezett pályatanácsadó szakember. A 40 év felettiek esetében viszont már gyakran előfordul, hogy túl idősnek tartják őket - mondta Szatmáriné Balogh Mária. A munka- és pályatanácsadó szakpszichológus szerint helytelen ez a gyakorlat, mert sokan 30-35 éves koruk után válnak a legjobb munkaerővé és 40 éves koruk után érik el teljesítőképességük csúcsát. A negyvenesek munkatapasztalata és elméleti tudása sokkal nagyobb, ezért általában jobban oldják meg a feladataikat, mint a náluk fiatalabbak - mondta a szakember.

"Valószínűleg a munkáltató fejében élt egy olyan kép, hogy a recepciósnak fiatalnak és csinosnak kell lennie, pedig az egészségügyi ellátás területén pláne nem igaz ez az elgondolás" - vélekedett a konkrét esettel kapcsolatban. Egy orvosi rendelőbe különböző korú és problémájú emberek térnek be, mindenkinek más a szimpatikus. "Az idősebb korosztály például lehet, hogy jobb néven is veszi, ha a recepciós is idősebb" - tette hozzá.

Az [origo]-t utólag megkereste a Semmelweis Egyetem II. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája és ezúton is elnézést kértek az érintett munkavállalótól. Közleményük szerint a pályázót elsősorban referenciái és képesítése miatt utasították el, de úgy gondolták, hogy azzal okozzák a legkevesebb kellemetlenséget, ha a korára hivatkoznak az elutasításban. A klinika közleménye szerint szó sincs róla, hogy az említett munkakörre csak fiatal és csinos munkavállaló lenne alkalmas, nem ezen szempontok alapján szokták mérlegelni a jelentkezéseket.

Tiefenthaler Eszter