Szonda: Csökkenő Fidesz-előny, csúcson az MDF

Vágólapra másolva!
Az MSZP-nek hónapok óta stabil a szavazótábora, a Fideszé folyamatosan változó méretű, az SZDSZ és különösképpen az MDF erősödni látszik - összegzi a Népszabadság a Szonda Ipsos legfrissebb párpreferencia-vizsgálatának eredményeit. A kutatás szerint ezúttal szűkült a különbség a Fidesz és az MSZP támogatottsága között, a biztos pártválasztók körében a múlt havi 22 százalékpontnyi fölény 17 százalék lett.
Vágólapra másolva!

A szocialisták tábora az elmúlt hónapokban legfeljebb 1-2 százalékponttal módosult, a Fidesznél viszont nagyobb, 5 százalékpont körüli kilengéseket mért a Szonda Ipsos február második felében végzett kutatása - írja szerdai számában a Népszabadság. Ennek eredménye, hogy a biztos pártválasztók mellett az összes választókorú körében is csökkent az ellenzéki párt előnye a szocialistákkal szemben, 13-ról 10 pontra.

Az elmúlt hónapok eredményeit nézve a népesség 21-22 százaléka (1,7-1,8 millió fő) tekinthető az MSZP szimpatizánsának, s a biztos pártválasztók 33-35 százaléka (1,2-1,3 millió fő) áll mögötte nagy elszántsággal a Szonda szerint. A párt társadalmi beágyazottsága is szokványos a kutatóintézet mérései szerint, a fővárosban, a megyeszékhelyek egy részében, az idősek körében erősek a pozíciói - ezekben a csoportokban megelőzi az ellenzék vezető erejét.

A Szonda szerint a Fidesz környékén sokkal nagyobb a szavazóvándorlás, mint az MSZP-nél. A párt egyik hónapról a másikra történő felvevőképessége akár 4-6 százalékpontos is lehet, máskor viszont ugyanannyit el is veszít. Ebben a hónapban mérsékelt visszaesést szenvedett el a Fidesz, a választókorúak körében 2 százalékpontnyit, az elkötelezett szavazók körében 4-et. Ugyanakkor az előbbi csoportban tapasztalható 800 ezres, az utóbbiban mért 600 ezres többlet azt is jelenti, hogy a legtöbb rétegben a Fidesz jobban áll, mint a szocialisták.

Ami a kis pártokat illeti, a felmérés szerint az SZDSZ elmozdult az őszi mélypontról, s ez nem annyira tábora méretében, inkább aktivitásában jelentkezik. Az MDF viszont új szavazókat is gyűjtött, akik elég elszántnak is mutatkoznak, s ennek következtében a párt 7 százalékra küzdötte fel magát. Utoljára bő évtizede, 1996 nyarán volt ennyi támogatója a Magyar Demokrata Fórumnak.

A kisebb pártok támogatottsága évekig szinte semmit nem változott, így trendeket sem lehetett kimutatni náluk a kutatóintézet szerint. Most viszont némi felfelé mozdulás látható mind az SZDSZ-nél, mind az MDF-nél. A szabad demokraták szimpátiatábora tavaly nyár óta negyedmilliós, amelyből mostanra többen minősülnek aktívnak, mint korábban. Az MDF az utóbbi hónapokban már többször elérte az 5 százalékos bejutási küszöböt, ezúttal 7 százalékon áll a biztos pártválasztók körében.

A Magyar Demokrata Fórum szavazóinak pontos meghatározása nem könnyű a Szonda szerint. Annyi mégis észrevehető, hogy az iskolázottság emelkedésével egyre kedveltebb, és inkább a városokban, mint a falvakban találnak szimpatizánsokat. Az MDF-esek alapvetően centrumban lévőknek tartják magukat, akár bal-jobb, akár liberális-konzervatív dimenzióban (az előbbiben 60 százalék, az utóbbiban 45 százaléka helyezi magát centrumba). A párt támogatottságának bővülése mellett továbbra is vezeti a másodlagos preferenciák listáját. Jelenleg minden tizedik választópolgár, azaz körülbelül 800 ezren a második kedvenc pártjukként nevezik meg az MDF-et.