Órákig faggatták a Lánchídon akciózókat

Vágólapra másolva!
Tíz óra kihallgatás után, csütörtök éjjel engedték el a rendőrök a Lánchídon engedély nélkül tüntető Greenpeace-aktivistákat. A klímaváltozás ellen tüntető egyik aktivista az [origo]-nak elmondta: a rendőrök normálisan bántak velük, egy-két egyenruhás viszont szívesen a Dunába dobta volna őket. A Greenpeace sikeresnek tartja a akciót, az általunk megkérdezett két politikus viszont vitatja a radikális demonstráció értelmét.
Vágólapra másolva!

"A rendőrségen tíz órán keresztül nem adtak enni, ez kicsit megviselt" - mesélte az [origo]-nak Vay Márton, azon 22 greenpeace-es aktivista egyike, akiket csütörtökön azért vettek őrizte, mert be nem jelentett demonstrációt tartottak a Lánchídon. A környezetvédő hozzátette: összességében normálisan bántak velük, bár előfordult, hogy egy-két rendőr trágár kifejezéseket vágott a fejükhöz. "Amikor még a hídon voltunk, az egyik rendőr azt mondta, hogy a kötélen lógókat csak le kéne vágni, hadd zuhanjanak a Dunába" - tette hozzá az aktivista. A 22 greenpeace-est közel 10 órás kihallgatás után, csütörtök este 11-kor engedték el.

A Greenpeace csütörtök délelőtt egy "Klímariadó: zöldenergiát!" feliratú transzparenst feszített ki a Lánchíd Parlament felé eső oldalára, miközben közel egy órán keresztül légvédelmi szirénát bőgettek a rakparton. A környezetvédők egyik csoportja a híd korlátjához láncolta magát, heten pedig, akik a transzparenst feszítették ki, a híd alatt lógott kötélen. Az akció miatt közel három órán keresztül állt a forgalom a hídon. A környezetvédő civil szervezet az akciójával azt szeretette volna elérni, hogy a magyar kormány hatékonyabban lépjen fel az éghajlatváltozás ellen.

Az aktivisták beszámolója szerint a kiérkező tűzoltók arra hivatkozva, hogy nem alakult ki életveszélyes helyzet, nem akartak beavatkozni. A hídhoz láncolt aktivistákat így a rendőröknek kellett levágni, míg a hídon lógó, a transzparenst feszítő környezetvédők négy óra elteltével, önként visszamásztak. Mózes Szabina, a Greenpeace szóvivője az [origo]-nak azt mondta: a kihallgatás azért húzódott 10 órásra, mert az aktivistákat egyenként kérdezték ki, az osztrák, a német, román és a szlovák környezetvédőkhöz pedig tolmácsot kellett keríteni. A szóvivő elmondta: a hídról lógó aktivisták ellen eljárást indítottak, ők így perre számíthatnak. A többieket viszont szabálysértés miatt 50-100 ezer forintra bűntetik, amelyet Greenpeace fizet majd.

A szóvivő szerint az akció sikeres volt, Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter ugyanis ígéretet tett arra, hogy Magyarország a március 8-9-i uniós csúcson támogatni fogja az Európai Bizottság azon javaslatát, hogy 2020-ig 20 százalékkal (az 1990-es szinthez képest) csökkentsék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. "Így legalább lesz mit számon kérni a kormányon" - tette hozzá Mózes Szabina. Ezzel szemben az [origo] által megkeresett politikusok felemásan értékelték a provokatív akció sikerét.

Katona Kálmán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának MDF-es elnöke azt mondta: az Greenpeace akciója felesleges volt, mivel a klímapolitika terén komoly lépéseket tett a kormány és a parlament is. Katona szerint a környezetvédelmi tárca még az idén elkészíti az ország éghajlatvédelmi stratégiáját, amely az élet több területére (egészségügy, építészet, katasztrófavédelem, adózás) tesz klímával kapcsolatos javaslatokat. A környezetvédelmi bizottság pedig tájékoztató anyagokat készít, és előadásokat tart majd a képviselőknek, hogy képben legyenek a klímaváltozás terén. A Greenpeace tehát nyitott kapukat dönget - tette hozzá Katona.

Általában egyetért a Greenpeace figyelemfelkeltő akcióival Gusztos Péter, a környezetvédelmi bizottság SZDSZ-es tagja, a csütörtöki akciót a politikus mégis elhibázottnak tartja. Gusztos elmondta: szerencsésebb lett volna, ha a demonstráció nem okozott volna ekkora közlekedési káoszt.

Szabó András